Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Gripeny se jeví jako nejlepší řešení, říká šéf Sněmovny Hamáček

  5:09aktualizováno  5:09
Dlouhé roky působil jako stínový ministr obrany. Místo křesla v nové vládě však nakonec Jan Hamáček předsedá Poslanecké sněmovně. O krocích nového kabinetu ohledně obrany má jasnou představu. Za nejdůležitější považuje stabilizovat financování armády a zprůhlednění armádních zakázek.

Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček | foto:  Dan Materna, MAFRA

Takřka tři roky jste byl stínovým ministrem obrany. Dalo by se předpokládat, že budete chtít být ministrem v nové vládě.
Za tři roky jsem měl možnost hlouběji se seznámit s chodem resortu. Mým úkolem bylo jak po programové tak i personální stránce připravit ČSSD na možnost převzít za resort obrany vládní odpovědnost. Za tu dobu se podařilo připravit řadu koncepčních dokumentů a vytipovat témata, která jsou pro další rozvoj našich ozbrojených sil klíčová. Zároveň máme k dispozici kvalitní tým odborníků, kteří jsou připraveni případnému ministrovi obrany za ČSSD být nápomocni při realizaci naší vize. Proto vnímám svůj úkol jako stínového ministra za splněný.

Budete se chtít i nadále angažovat v oblasti obrany?
Během předchozích let jsem měl možnost poznat řadu vojáků, kteří působili jak doma tak i v zahraničních misích a získali si můj velký obdiv a respekt. Proto se chci věnovat problematice ozbrojených sil i do budoucna. Ve Sněmovně se toto téma těší ne vždy dostatečné pozornosti a jsem přesvědčen, že poslanci by měli být více vtaženi do diskuse o tom, co je to obranyschopnost naší země a jak ji zaručit. Z titulu své funkce bych pak především rád do veřejného prostoru vnášel témata spojena s našimi veterány, ať už těch minulých nebo současných konfliktů. Jsem přesvědčen, že naše společnost těmto hrdinům mnoho dluží.  

Jaké tedy budou priority nové vlády v oblasti obranné politiky?
Nechci probíhající jednání o sestavování vlády komentovat, ale jsem rád, že v oblasti zahraniční politiky a obrany bylo dosaženo velmi rychlé shody. Je dobře, že se s našimi partnery shodujeme právě na nutnosti stabilizovat financování resortu obrany a docílit zlepšení a zprůhlednění systému armádních zakázek.

Měla by příští vláda podepsat smlouvu o prodloužení pronájmu nadzvukových letadel Gripen? Je to nejvýhodnější varianta?
Sociální demokracie dlouhodobě prosazuje zachování nadzvukového letectva, tak aby Česká republika byla schopna zajistit adekvátní ochranu svého vzdušného prostoru. V současné době se prodloužení pronájmu švédských gripenů jeví nejen jako nejekonomičtější, ale z pohledu vojensko-technických schopností i jako nejvýhodnější varianta.

V případě, že se podaří sestavit vládu v čele s ČSSD, mohu usuzovat na základě informací, které máme k dispozici, že poté co bychom se seznámili se všemi podrobnostmi švédské nabídky, bychom tuto variantu nejspíš podpořili.

Proč ČSSD prosazovala, aby o případném prodloužení pronájmu nadzvukových letadel Gripen rozhodla až příští vláda?
Jedná se o zásadní rozhodnutí s dlouhodobými dopady pro Českou republiku, a proto požadavek, aby o tom rozhodla až vláda vzešlá z voleb s dostatečně silným politickým mandátem, která může nést odpovídající politickou odpovědnost, je logický. To je například i případ řady zásadních rozhodnutí na ministerstvu obrany, včetně rušení vojenských újezdů. Nedomnívám se, že je zodpovědné, aby takto zásadní a dlouhodobé kroky činila vláda v demisi. 

Za jednu ze svých priorit jste označil větší angažovanost Sněmovny v zahraniční politice. Co si pod parlamentní diplomacií představit?
Zahraniční politika je logicky doménou vlády a já samozřejmě nemám v tomto ohledu ambice vytvářet ze Sněmovny jakési alternativní ministerstvo zahraničí. Na druhou stranu, jak ukazují zkušenosti za světa, může parlamentní diplomacie významnou měrou přispět k prosazování národních zájmů v zahraničí. Sám jsem se o tom přesvědčil jako dlouholetý člen zahraničního výboru.

Parlamentní diplomacie má řadu specifik. Na rozdíl od diplomatů jsou poslanci přímo volení zástupci, a proto při setkávání se svými protějšky mají jistou výhodu, že se mohou opírat o vazbu na svůj region a své voliče. Zjednodušeně řečeno mohou tak napomoci zahraniční politiku trochu zlidštit, neboť parlamentní diplomacie sebou přináší právě tento osobní prvek.

V tomto ohledu je však klíčová koordinace právě s ministerstvem zahraničí a vládou, a já bych se proto, hned jak bude známo jméno nového ministra zahraničí, na toto téma s ním rád sešel.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

NATO chce s EU zajistit rychlejší přesuny vojsk napříč Evropou

Nakládání vozidla Iveco na vlak před odjezdem do Pobaltí

Rychlejší přesuny vojsk napříč evropskými státy v případě ohrožení budou jedním z hlavních témat nadcházející schůzky...

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...

Válka s KLDR by byla katastrofální s globálním dopadem, varoval šéf NATO

Severokorejský vůdce Kim Čong-un sleduje test rakety Hwasong-15 (29. listopadu...

Ministry zahraničí zemí NATO čeká večer diskuze o napjaté situaci na Korejském poloostrově. Spojenci jsou podle šéfa...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz