Petr Gazdík v budově Poslanecké sněmovny (8. srpna 2013)

Petr Gazdík v budově Poslanecké sněmovny (8. srpna 2013) | foto: Michal Šula, MAFRA

Gazdík: Uprchlíky, kteří nejsou ohroženi na životě, musí Evropa vracet

  • 304
Evropská unie by měla nasadit veškeré možné prostředky, aby azylové řízení netrvalo měsíce, ale dny, říká místopředseda Sněmovny a šéf hnutí STAN Petr Gazdík. „A ty lidi, kteří nejsou bezprostředně ohroženi na životě, okamžitě vracet zpátky,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Gazdík. Předpovídá, že zákon o elektronické evidenci tržeb nakonec projde.

Pane místopředsedo Sněmovny, v posledních dnech se čeští politici předhánějí v návrzích, co by měla Evropa dělat, aby dokázala přibrzdit vlnu imigrantů. Jak tento problém vnímáte vy?
První, co by měla Evropa udělat, je vyvolat velké společné jednání evropských zemí. Úplně by se Evropa měla zbavit nesmyslu jménem kvóty. My nevíme, kolik těch lidí bude za měsíc, za půl roku, za rok. Kvóty by nikdy neskončily. Evropská unie by měla stanovit jasná pravidla pro členské země, jak bude vypadat azylové řízení. Nasadit veškeré možné prostředky, aby se azylové řízení maximálně zrychlilo a netrvalo ani roky, ani měsíce, ale dny, maximálně týdny. A ty lidi, kteří nejsou bezprostředně ohroženi na životě, okamžitě vracet zpátky.

Měla by se dohodnout na normách pro celou EU, jak bude vypadat přijímání uprchlíků v budoucnu, protože ty válečné krize, které teď jsou, nejsou koncem imigrační vlny. Vědci, geologové a hydrologové varují, že další vlnou bude boj o vodu vlivem sucha v severní Africe a na Středním východě, kdy už dnes musí rodiny docházet ke studním za vodou pět a více kilometrů. Až ty rodiny, nejčastěji děti, budou muset chodit pro vodu deset a více kilometrů, tak už to nebudou zvládat a ti lidé se prostě pohnou. A půjdou tam, kde voda bude. A nastane obrovská, mnohem větší vlna migrace, než si umíme představit.

Uzavřel byste schengenský prostor, jak o tom mluvil Andrej Babiš, nebo byste zavedl kontroly na hranicích, postavil byste vojáky na hranice?
Určitě bych Schengen neuzavíral. To byl populistický výrok, který úplně neodpovídá mezinárodním smlouvám. Pokud by na hranicích Schengenu měli být vojáci, tak jací vojáci? NATO je trochu jiná organizace než Evropská unie. Nedovedu si představit, že by američtí, norští, islandští nebo turečtí vojáci střežili hranice Evropské unie.

A co čeští vojáci české hranice?
Naše armáda by se měla na takovou situaci připravovat. A nejen naše armáda. My máme skvělý integrovaný záchranný systém, který už velmi dobře zvládá situace jako povodně, požáry či takové věci, ale nejsme žádným způsobem připraveni na něco takového. A naše armáda by se teď na něco takového měla teď minimálně připravovat.

Zemanovi čtyřku. Rozděluje a příliš se orientuje na Rusko

Pane místopředsedo, server iDNES.cz nechává oznámkovat čtenáře působení prezidenta Miloše Zemana na Hradě v polovině funkčního období. Jakou známku byste mu dal vy?
Dal bych mu jako učitel čtyřku. Pan prezident rozděluje tuto společnost, nereprezentuje nás dobře v zahraničí a příliš se orientuje na Rusko. Nemá žádné hmatatelné výsledky své činnosti. Prosazuje zákon o majetkovém přiznání pro všechny, kdy na udání či výzvu finančního úřadu bude muset každý do třiceti dnů podat své majetkové přiznání. Zatímco jeho kancléř svůj veškerý majetek, přestože jsou o něm závažné pochybnosti a přestože patrně kvůli tomu nemůže dostat bezpečnostní prověrku, své majetkové přiznání neukáže. Což působí velmi pokrytecky.

Místopředseda Sněmovny Petr Gazdík z klubu TOP 09 spolu s další místopředsedkyní Jaroslavou Jermanovou z hnutí ANO.

Vidíte na jeho dosavadním působení na Hradě něco kladného?
Kladné je, že jezdí po regionech, komunikuje velmi s občany, to hodnotím pozitivně. My ve vedení Sněmovny jsme si z toho vzali příklad. Rozhodli jsme se, že také budeme jezdit po regionech. Už jsme navštívili můj Zlínský kraj, teď v září se chystáme do Pardubického kraje. To je něco, co u pana prezidenta hodnotím kladně.

Když mu dáváte čtyřku, zřejmě budete chtít, aby příštím prezidentem byl někdo jiný. Přemýšlel jste už, kdo by byl lepším příštím prezidentem?
Vzhledem k situaci v českých médiích, která už nejsou tak pluralitní a některé věci, které by dříve významným politikům neprošly, tak dnes procházejí, tak to musí být skutečně významná figura, která bude budit pozornost. Máme několik kandidátů, ale já jejich jména zatím nebudu prozrazovat. Naší snahou bude domluvit se jak s TOP 09, tak s KDU-ČSL a s dalšími stranami na osobě, která bude mít významnou politickou podporu.

Elektronická evidence tržeb povede ke šmírování...

Skončilo politické léto. Jedním z vrcholů podzimní parlamentní sezony bude jednání o zákonu o elektronické evidenci tržeb. Co přesně budou dělat vaši poslanci pro to, aby zákon nebyl do konce volebního období přijat, jak to už deklarovaly TOP 09 i ODS? Jak to uděláte?
Taktiku vymyšlenou máme. Jako místopředseda Sněmovny a před tím i předseda poslaneckého klubu znám některá úskalí jednacího řádu.

Budete si třeba pořád brát přestávky, aby se nemohlo hlasovat ve středu ani v pátek mezi devátou a čtrnáctou hodinou, kdy se schvalují zákony?
Já si nemyslím, že to je o přestávkách. Je to o možnostech podávat procedurální návrhy, pozměňovací návrhy k zákonu, o samotnou proceduru schvalování zákona. Možností je několik a i Ústavní soud konstatoval, že obstrukce je legitimním způsobem opozice, jak upozornit na to, že ten zákon je skutečně špatný. Podle nás povede jen ke šmírování a ke korupci, k ničemu jinému, byť se zaštiťuje velmi bohulibými cíli.

Myslíte vážně, že obstrukci vydržíte až do voleb, do podzimu 2017?
To netuším. Vládní strany mají většinu. My určitě nechceme blokovat jednání celé Sněmovny, jde nám pouze o tento zákon, který považujeme za velmi špatný. Budeme se to ve druhém a třetím čtení snažit vysvětlit našim kolegům, zejména KDU-ČSL, která dříve hlásala, že ten zákon nepodpoří, a má velmi podobné stanovisko. Pevně doufáme, že ho nevymění za své setrvání v koalici, aby byli u toho. Jak jsem mluvil s mnoha členy poslaneckého klubu KDU-ČSL, oni si uvědomují, jak špatný je to zákon.

...ale v nějaké podobě elektronická evidence tržeb projde

Jste stoupencem parlamentní demokracie?
Určitě ano. Lepší způsob je pouze osvícená diktatura.

A souhlasíte s tím, že základem parlamentní demokracie je, že se hlasováním v demokratických volbách vytvoří většina, která ustaví vládu a ta většina by měla mít šanci prosadit své záměry?
Já myslím, že ta většina velmi účinně prosazuje své záměry. Víte, teď se přiznám k něčemu osobnímu. V minulém volebním období i přes obstrukce prošly některé zákony a já si myslím, že to tak nakonec bude i u elektronické evidence tržeb...

Místopředseda Sněmovny Petr Gazdík z hnutí Starostové a nezávislí a šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek

Vy si skutečně myslíte, že ten zákon projde?

V nějaké podobě nakonec ano. Přiznám se, že u některých zákonů, které prošly v minulém období i přes obstrukce opozice, vnímám, že byla chyba, že jsme více nenaslouchali opozici. Já bych doporučil velmi vládní koalici, aby nám naslouchala. Parlamentní demokracie není jen o tom, že většina má něco právo prosadit, ale zejména je parlament o diskusi a o tom, že bychom měli najít nějaký kompromis. Už se to podařilo u služebního zákona, byť ten zákon není úplně podle představ nikoho. Nicméně hodnotím kladně tu shodu na něm a po nějaké době se k zákonu můžeme vrátit a upravit ho. Myslím, že i elektronická evidence tržeb nemusí být v té šmírovací podobě, v jaké ji navrhuje ministr financí.

Napadá vás nějaká konkrétní věc, která by se dala v zákoně upravit, aby pro vás byl ten zákon přijatelný?
My se k tomu budeme velmi obšírně v parlamentu vyjadřovat. Mně osobně nejvíc vadí princip, kdy finanční úřad bude moci takzvaně šmírovat a jakýkoli úředník bude moci na základě korupce prodat vaše know-how, vašeho podniku. Kde nakupuje, komu prodává, což v rámci konkurenčního boje je hrozně špatné.

Dotýká se mě, když mám v restauraci děti a někdo si zapálí

Zeptám se vás ještě na jeden zákon, který se také na podzim bude projednávat, a to na zákaz kouření v restauracích. Jsou dokonce dvě verze toho návrhu. Jak se k tomu vy osobně postavíte?
Jsem pro zákaz kouření v restauracích. Co považuji ale až za pitomost, je zákaz kouření na festivalech, na větších akcích zejména ve venkovních prostorách, to je prostě hloupost. Budu hájit tento mantinel.

Jak silnou podporu nebo naopak averzi k tomu návrhu vidíte ve vašem poslaneckém klubu?
Není to politický zákon a náš klub má volné hlasování. Ten zákon není ani tak o kouření, jako o vnímání svobody. Mně se často dotýká, protože mám malé děti, když jsme někde v restauraci s rodinou, s ročním synem a dalšími třemi malými dětmi, a někdo si tam bezostyšně zapálí. A to i v době oběda. Svoboda končí tam, kde narušuji svobodu někoho jiného. A v tomto případě ten člověk, který si zapálí, narušuje svobodu nás nekuřáků. To je princip, na kterém by měl stát ten zákon.

Petr Gazdík a jeho nástupce v čele STAN Martin Půta na volebním sjezdu v Průhonicích u Prahy (28. března 2014)

Naprostý souhlas. Nicméně se zkusím vrátit k původní otázce. Máte představu, jak velká část klubu TOP 09 a Starostů sdílí váš názor a jak velká část se naopak hlásí k tomu, že se kuřáci nemají omezovat?Sedmdesát procent klubu TOP 09 bude hlasovat pro zákaz kouření v restauracích.

Jaké vlastní návrhy mají Starostové a nezávislí připravené pro podzimní politickou sezonu? Dejte mi aspoň jeden příklad, prosím.
První věc, kterou bych řekl, je to, že nám ve Sněmovně leží několik zákonů, které parlamentní většina ignoruje a odmítá je zařadit na jednání, což není dobře. Třeba novelu zákona o zemědělském půdním fondu považujeme za velmi zásadní, protože vládní koalice dříve do povinnosti platit poplatek zařadila i objekty k bydlení. Takže teď ti lidé musí platit někdy i statisíce za vynětí ze zemědělského půdního fondu. Považujeme to za velmi asociální opatření. Kdysi obstruovala sociální demokracie kvůli snížení podpory stavebního spoření a teď klidně mladým rodinám napaří statisíce za vynětí ze zemědělského půdního fondu. Ten zákon bychom rádi napravili. Druhá věc se týká zákona o kontrole ve veřejné správě, který budeme napadat. Je to čistá byrokracie jdoucí daleko nad evropské předpisy a ten zákon i zkomplikuje možnost obcí čerpat evropské fondy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video