Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obec má právo na vlastní pravidla, hájí zákaz sezení venku šéf svazu měst

  17:14aktualizováno  17:14
Postup radnic, které lidem zakázaly sedět venku mimo lavičky, předseda Svazu měst a obcí František Lukl chápe. „Obce tak postupují v případech, kdy selhávají základní pravidla slušného chování,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz. Na námitky právníků, že vyhlášky mohou být protiústavní, argumentuje postojem ministerstva vnitra, které je schvaluje.

Vyhláškou zakazující venkovní sezení v Rotavě na Sokolovsku se bude zabývat Ústavní soud. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Jaký je smysl vyhlášek zakazujících sezení ve městě kdekoli mimo laviček?
Podobné vyhlášky patří mezí základní právní předpisy obce a jsou výrazem její samostatné působnosti. Je jasně stanoveno, že obce mohou na svém území upravovat těmito vlastními pravidly základní otázky veřejného pořádku.

Vyhlášky zakazují sedět na trávě i grilovat

Zmíněná vyhláška je ovšem dost restriktivní. Nezajišťují pořádek ve městě už jiné normy, například zákaz rušení nočního klidu nebo ochrana vlastnictví?
To ano, ale k takovéto vyhlášce města přistupují, když zkrátka jiné prostředky nejsou a selhávají základní pravidla slušného chování. Potom musí dojít k tomuto krajnímu kroku, kdy se jasně stanoví pravidla, jak se lidé ve veřejném prostoru mají chovat. Obce to používají v případech, kdy standardní mechanismy nastolení veřejného pořádku selhávají. To, zda neexistují i jiné možnosti, je vždy na zvážení konkrétního zastupitelstva, které zná nejlépe danou situaci ve městě. Ti rozhodují, jak se dodržování veřejného pořádku ve městě nastaví.

Podle řady právníků bývá zákaz posedávání ve městě diskriminační, protože nezřídka platí pouze v částech, kde bydlí většina Romů.
Takováto norma by skutečně měla být plošná, neměla by mířit jen na určité oblasti. Toto je právní otázka, která se v minulosti řešila i u jiných typů obecně závazných vyhlášek týkajících se veřejného pořádku, například zákazu pití alkoholu na veřejnosti nebo zákazu rušení nočního klidu. V devadesátých letech Ústavní soud přistupoval k takovýmto vyhláškám velmi restriktivně a řadu z nich zrušil právě pro jejich nesoulad se zákonem a kompetencí obce je vydávat. V současnosti je výklad Ústavního soudu otevřenější, soud ctí právo na samosprávu obcí a úpravu těchto záležitostí vyhláškami. Vždy se ale musí posuzovat konkrétní záležitosti v konkrétním městě.

František Lukl

František Lukl

Od roku 2005 starosta města Kyjov, od roku 2015 předseda Svazu měst a obcí ČR (v letech 2011 až 2015 působil jako jeho místopředseda). Od července 2013 do ledna 2014 působil jako ministr pro místní rozvoj ve vládě Jiřího Rusnoka.

Touto konkrétní vyhláškou „o zabezpečení veřejného pořádku, ochraně veřejné zeleně a zlepšení vzhledu města“, která zní ve většině měst identicky, se Ústavní soud zatím nezabýval. Senátor Václav Láska se nyní chystá napadnout vyhlášku Rotavy, která je podle něho protiústavní. A s tímto názorem není sám.
Obecně závazné vyhlášky samozřejmě podléhají dozoru a kontrole ministerstva vnitra. Města a obce je tedy na ministerstvo musí posílat k posouzení. Pokud by tam ministerstvo shledalo nějaký rozpor, tak by k vyhlášce vydalo negativní stanovisko. Takový signál z ministerstva ovšem nepřišel, proto si vyhlášku města od sebe přebírají. Stanovisko ministerstva je pro obce směrodatné. Pokud se někdo domnívá, že vyhlášky jsou protiústavní, je to jeho právní názor proti názoru ministerstvo vnitra. Rozsoudit to v budoucnu může pouze Ústavní soud.

Není cílem města, které usiluje, aby se v něm dobře žilo, naopak dostat co nejvíce lidí do ulic? Neměly by radnice spíše podporovat pikniky v parcích a scházení lidí ve veřejném prostoru?
Nedá se to takto jednoznačně říct, protože pospolitost v každé obci je jedinečná. Někde prostory a podmínky k tomu jsou, někde ne. Z tohoto důvodu mají obce právo na samosprávu a na to určovat si na svém území pravidla, která jsou třeba i odlišná od jiných měst. Tento prostor bych jim proto nebral.

Vy sám byste jako starosta Kyjova takovouto vyhlášku přijal?
My vyhlášku tohoto typu nemáme, sezení ve veřejném prostoru zakázané není, protože s tím nemáme žádné problémy. Naši občané se chovají slušně a ctí základní pravidla slušného chování. Na druhou stranu, pokud se obec potýká s problémy, tak vydání takového omezení rozumím. I když jsou možná dané vyhlášky diskutabilní z pohledu ústavnosti, jako starosta bych v dané situaci postupoval stejně, pokud bych řešil podobný problém. Proto je taková volnost při jejich vydávání.

Souhlasíte s vyhláškou, která zakazuje sezení venku?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 22. října 2015. Anketa je uzavřena.

ANO 1221
NE 667


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

VIDEO: Lesníci propagují území, kde hospodaří příroda a ne člověk

Nový spot Lesů ČR navrhuje ponechání části lesů přírodním procesům

Lesy České republiky zveřejnily vzdělávací video, ve kterém popisují přínos bezzásahových území. Podle ekologů je to...

Háčkovaná paráda zdobí ve Františkových Lázních stromy i Františka

Netradiční háčkovaná výzdoba v ulicích Františkových Lázní

Zajímavá tradice vzniká ve Františkových Lázních. Do slušivých háčkovaných oblečků tam odívají nejen symbol města,...

Vinaři dostali statisícové pokuty, nedovoleně vypouštěli odpadní vody

Vypouštění odpadních vod ve Vinařství Kovacs.

Kontroloři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) se v posledních dvou letech zaměřili na vinaře z Břeclavska a...Najdete na iDNES.cz