Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sobotka: Zaútočíme na vládu hned, není důvod čekat na kongres ODS

  18:13aktualizováno  18:13
ČSSD chce zahájit frontální útok na vládu Petra Nečase hned na začátku říjnové schůze Sněmovny. "Chceme otevřít celou řadu problémů, které současná koalice není schopna řešit. Pokud prohraje některý z klíčových zákonů, tak ODS i TOP 09 budou souhlasit s tím, aby byly nové volby," řekl v rozhovoru pro iDNES.cz předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Bohuslav Sobotka po triumfu ČSSD v senátních volbách. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Jasně jste vyhráli v senátních volbách, máte nově v Senátu už 46 křesel, a tím podle vás zesílil tlak na vládu Petra Nečase, aby skončila a byly předčasné volby. Jak toho chcete dosáhnout, pokud premiér ani po tak silné prohře nijak nenaznačuje, že by se chystal sám odejít?
ODS v těchto senátních volbách strašně ztratila. Ztratila dokonce i dva senátorské obvody v Praze, kde si byla v minulosti velmi jistá. Koneckonců vítězství paní profesorky Sykové v barvách sociální demokracie nad panem Töpferem přesně ukazuje pokles společenské podpory ODS. Výsledek senátních voleb posílí krizi uvnitř ODS a může být jedním z katalyzátorů toho, že ODS už nebude schopna unést vládní odpovědnost.

Volby do Senátu

Nezavoláte teď premiérovi Nečasovi a nezačnete s ním aktivně vyjednávat o ukončení té současné vládní agonie?
Čas na vyjednávání bude v okamžiku, kdy vládě neprojde některý z klíčových zákonů, které odmítl Senát. Ať už jsou to návrhy, které se týkají penzí a důchodové reformy, nebo zvyšování daně z přidané hodnoty. To je ta chvíle, kdy sociální demokraté použijí svůj podpisový arch pro rozpuštění Poslanecké sněmovny. My přirozeně využijeme schůzi, která začne příští týden, abychom zesílili útok na vládu. Chceme otevřít celou řadu problémů, které současná koalice není schopna řešit, a já se domnívám, že pokud prohraje některý z klíčových zákonů, tak ODS a podle mě i TOP 09 budou souhlasit s tím, aby byly nové volby.

Padne podle vás vláda už příští týden, nebo se bude čekat na výsledek kongresu ODS? Pokud by přišel Petr Nečas nebo ODS s tím, aby se o důležitých zákonech ve Sněmovně hlasovalo až po kongresu ODS, kdy už bude jasné, zda by měl Nečas mandát od své strany, souhlasil byste s tím?
Taktická bitva nás čeká pravděpodobně už v úterý, kdy se rozhodne, jestli se o senátních vetech bude hlasovat ještě před kongresem ODS. Nám se ta myšlenka líbí a nebudeme podporovat návrhy, které by znamenaly hlasování o klíčových zákonech až po kongresu ODS. Ono to má i praktické dopady. Je třeba už konečně vědět, jaká bude sazba daně z přidané hodnoty v příštím roce a jestli se už příští rok spustí důchodová reforma.

Volby jsme sledovali on-line

Jste v nějakém kontaktu se šesticí poslanců ODS, kterým se říká rebelové a kteří teď zatápějí vládě Petra Nečase? Nebo to necháváte na nich, aby si svého předsedu "vydusili" sami?
Ta šestice, to nejsou žádní agenti sociální demokracie. Já si dokonce myslím, že to nejsou ani agenti prezidenta republiky. Jsou to prostě lidé, kteří jsou nespokojeni s politikou ODS a s jejich rolí v ODS a ta jejich vzpoura probíhá nezávisle na aktivitách sociální demokracie.

Když se vám podaří dosáhnout pádu vlády, jaká je vaše představa o termínu předčasných voleb do Sněmovny?
Pokud je nebude možné spojit s volbami prezidentskými, což by byla ekonomicky racionální varianta, měl by to být termín vzápětí po přímé volbě prezidenta.

Takže ještě v prvním čtvrtletí příštího roku?
Měl by to být v každém případě jarní termín. Pokud by vláda skončila, nebylo by dobře, aby tady delší dobu fungovala bez důvěry Nečasova vláda v demisi, a pak je třeba využít co nejdřívější termíny.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obětí vládní čistky má být protidrogový zmocněnec, který kritizoval Babiše

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (19. 6. 2015)

Práci národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila chválí odborníci i Evropská unie, přesto bude muset...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

OBRAZEM: Nejtragičtější požáry za 30 let. Na vině byly svíčky i msta

Požár na pražské Florenci, 27.10.2010

Poté, co se počet obětí sobotního požáru v pražském hotelu Eurostars David zvýšil na čtyři, se tato nešťastná událost...

Najdete na iDNES.cz