Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sobotka: Spory o stínovou vládu mě varují. Voliči na ně nejsou zvědaví

  8:44aktualizováno  8:44
Konflikt kolem sestavování stínové vlády považuje předseda ČSSD Bohuslav Sobotka za varování. "Voliči nejsou zvědavi na to, aby se jednotliví sociální demokraté mezi sebou dohadovali," řekl iDNES.cz. Očekává, že s Michalem Haškem, který ho kvůli složení stínové vlády napadl, spor utlumí. Tvrdí také, že nezatíží víc živnostníky s obratem do dvou milionů korun.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka | foto: ČTK

Rozhodl jste se novou stínovou vládu ČSSD sestavit zjevně podle své osobní představy, což vyplývá z toho, jak se do vás tvrdě pustil první místopředseda strany Michal Hašek (více zde). Překvapil vás?
Já myslím, že jsem postupoval velmi otevřeně. Před tím, než se na sjezdu hlasovalo o novém předsedovi sociální demokracie, jasně jsem delegátům řekl, že pokud dostanu mandát pro příští období, provedu změny ve stínové vládě. Silný mandát jsem dostal a ty změny provedl. Své rozhodnutí jsem konzultoval jak s Michalem Haškem, tak s některými dalšími členy vedení ČSSD. Teď není čas a prostor pro polemiku o složení stínové vlády. V naší straně je zvykem, že o této věci rozhoduje předseda. Teď je potřeba, aby stínová vláda dobře pracovala.

Podle pana Haška po vás sjezd chtěl sjednocení ČSSD a zakopání válečné sekyry s Milošem Zemanem. Tomu podle něj neodpovídá složení stínové vlády bez Zdeňka Škromacha a naopak s některými neúspěšnými obdivovateli prezidentské kandidatury Karla Schwarzenberga. Zjevně útočí na Vladimíra Špidlu a Jiřího Dienstbiera. Není divné, že si takto jdete po krku, když volby jsou až za rok a vládu ještě nemáte?
Právě proto si myslím, že takováto polemika je zbytečná. Stínová vláda je imaginární vláda. Nemá výkonné pravomoci a ČSSD volby zdaleka nevyhrála. A voliči nejsou zvědavi na to, aby se jednotliví sociální demokraté mezi sebou takto dohadovali. Hovořil jsem se všemi dosavadními členy stínové vlády, kteří z ní odešli. Mluvil jsem i se Zdeňkem Škromachem, který z ní odešel v minulosti. Řekli jsme si, že podpoří Romana Sklenáka, který převezme odpovědnost za stínový resort práce a sociálních věcí. Kritický hlas jsem zaznamenal jen od Michala Haška a myslím si, že si to v příštích dnech určitě dovysvětlíme.

Může to být tím, že jste mu odmítl dát pozici stínového ministra financí?
Platí to, co jsem už vzkázal všem sociálním demokratům. Teď není prostor dohadovat se. ČSSD potřebuje tah na branku, jednotný tým a realistický program.

U Špidly chci využít jeho kontakt na ekologické iniciativy

Domníváte se, že to pan Hašek vymyslel sám, nebo že se do vás pustil po konzultaci s prezidentem Milošem Zemanem, k němuž má blízko?
Mám mandát od ČSSD. Při vší úctě k prezidentovi, on je čestný předseda SPOZ, a má tedy vlastní politickou stranu. Jistě by komentoval spíše stínovou vládu SPOZ, pokud by nějakou stínovou vládu měla. Změny jsem udělal jen tam, kde jsem byl nespokojen. Vladimír Špidla už byl členem minulé stínové vlády. Měl na starost evropské záležitosti. Vzhledem k jeho dobrým kontaktům do prostředí ekologických iniciativ jsem se rozhodl ho požádat, jestli by si nevzal na starost oblast životního prostředí.

Platí v případě pana Špidly, že kdybyste vyhráli volby a vy měl šanci sestavit vládu, že byste ho chtěl jako skutečného ministra životního prostředí?
Je to jedna z variant. Pro mě je důležité, jak se budou stínoví ministři chovat. Já po nich chci intenzivní komunikaci s občany, s odbornou veřejností, aby byli novinářům k dipozici ve dne i v noci. Chci, aby se podíleli na přípravě programu sociální demokracie a chtěl bych, aby ti nejlepší ze stínové vlády měli šanci zasednout i ve skutečné vládě. Nejprve ale musí sociální demokracie ty volby opravdu vyhrát.

ČSSD vyjela vlakem z Prahy do Brna, aby tam zahájila předvolební kampaň do

ČSSD vyjela vlakem z Prahy do Brna, aby tam zahájila předvolební kampaň do

Co rozhodlo o tom, že jste dal šanci Janu Mládkovi, aby zůstal stínovým ministrem financí, i když na sjezdu mluvil o tom, že živnostníci parazitují na zaměstnancích nižšími odvody na sociální zabezpečení? Nebyl to tak velký prohřešek, ocenil jste, že pak už mlčel, nebo nikoho jiného prostě nemáte?
Rozhodla profesionalita a zkušenost. Jan Mládek působil na ministerstvu financí jako náměstek. Působil jako ministr ve vládě Jiřího Paroubka a já bych skutečně chtěl vsadit hlavně na odbornou způsobilost. A Jan Mládek splňuje kritéria. Dopustil se vážné komunikační chyby. Já sám jsem se občanům, zejména živnostníkům omluvil a předpokládám, že se už podobných chyb neopustí.

Budu bránit malé živnostníky s obratem do dvou milionů

Jak to vidíte vy osobně, měli by mít živnostníci vyšší odvody?
Nenavrhuji do programu ČSSD, abychom živnostníkům plošně zvedli odvody. Budu bránit malé živnostníky s obratem do jednoho, dvou milionů korun ročně. Živnost je často to jediné, co je dělí od potenciální nezaměstnanosti. Samozřejmě že jsou v ČSSD lidé, například blízcí odborům, kteří navrhují, abychom více zdanili živnostníky, ale já nemyslím, že ve stávajícího hospodářské situaci by české ekonomice něco takového pomohlo.

Souhlasíte s tím, že u ministrů nejde jen o odbornou kompetenci, ale i o osobní důvěryhodnost těch lidí?
Určitě je to důležitá věc.

Ptám se na to proto, že váš kolega Jiří Dienstbier se podivil nad tím, že ve stínové vládě je i exministr průmyslu Milan Urban, který se nechal vyfotit na dovolené s lobbistou ČEZ Vladimírem Johanesem v Monte Argentariu, tedy v místě, které "proslavily" hlavně společné dovolené Mirka Topolánka s Markem Dalíkem. Domníváte se, že pan Urban je důvěryhodný?
Nebyl tam ani s panem Dalíkem, ani s panem Topolánkem. Nejsem si vědom, že by se za svou relativně dlouhou politickou kariéru dopustil čehokoli, co by znamenalo střet zájmů nebo nějaké porušení zákona. Je předsedou hospodářského výboru a jednou z nejviditelnějších tváří ČSSD v oblasti hospodářské politiky.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka na sjezdu v Ostravě

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka na sjezdu v Ostravě

Jak jste přišel na některé nové tváře ve stínové vládě, třeba na ředitele nemocnice v Ostravě Svatopluka Němečka?
Pro mě to nejsou nové tváře. Souhlasím, že jsou to nové tváře pro veřejnost a já se snažím celou dobu, kdy působím v sociální demokracii, otevírat prostor pro nové lidi. Trošku rozbít takový ten politický kartel funkcionářů. Svatopluk Němeček je zkušený manažer a myslím, že ministerstvo zdravotnictví takové úspěšné manažery potřebuje. Dokázal stabilizovat fakultní nemocnici v Ostravě, to je jeden z největších zaměstnavatelů v Moravskoslezském kraji. Má objektivně velmi dobré výsledky. Pokud jde o pana Krejčího, nového stínového ministra kultury, byl bych rád, kdyby sociální demokracie kromě důrazu na životní prostředí se také začala více starat o stav kultury. Vládní politika je v této oblasti neuspokojivá. Je to aktivní divadelník, úspěšný režisér, vede menší divadlo v Ostravě. Je to přesně ten člověk, který je schopen s kulturní obcí najít společnou řeč.

Chci udržet možnost najít partnery v politickém středu

Při pohledu na stínovou vládu to vypadá, že se snažíte oslovit i tu část veřejnosti, která si může myslet, že ČSSD se definitivně rozhodla, že po volbách chce vládnout s podporou komunistů. Podle nasazení třeba pana Špidly do lepší pozice to vypadá, že chcete nechat ve hře i možnost spolupráce s menšími středovými stranami, což je jeho koncept, který prosazoval.
Nepochybně ano. Mým cílem je udržet co nejširší voličský potenciál a také koaliční potenciál, abychom po volbách nebyli odkázáni jen na jednu variantu. Chceme prosadit co nejvíce z našeho programu a hledat pro to partnery buď nalevo nebo ve středu, podle toho, jak rozhodnou voliči ve volbách.

Neobáváte se toho, jak bude vypadat bitka o skutečná křesla ve vládě, když už teď si jdou přátelé, jak si ve straně říkáte, tak po krku?
Určitě o tom budu mluvit na příštím jednání vedení strany, protože ta zkušenost, kterou jsem teď učinil, byla zčásti varující. Osobní ambice nemohou být na prvním místě. Nejdůležitější není, kdo bude ministrem, ale abychom dokázali prosadit náš program. Takže ano, pro mě je to jisté varování. Naštěstí mám pevné nervy.

Takže požádáte přátele ve straně podle stranického oslovení i skutečné přátele v ČSSD, aby se zklidnili?
Určitě ano. Protože teď musíme myslet na to, jak porazíme ODS a TOP 09 v příštích volbách a ne na vlastní kariéry.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Další z rubriky

ČLK podá trestní oznámení kvůli zavádění eReceptů, řekl předseda Kubek

Prezident České lékařské komory Milan Kubek

Česká lékařská komora podá trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli zavádění povinného elektronického...

Každý kandidát jen jeden podpis. Rychetský by změnil volební zákon

Michal Horáček, Jiří Hynek, Vratislav Kulhánek a Mirek Topolánek při debatě...

Volební zákon by se měl změnit tak, aby vyloučil možnost dvojího výkladu v případě senátorských podpisů pod kandidaturu...

Běhounek připustil zájem vést ČSSD. Chce zpět Zimolu, Tejce i Haška

Jiří Běhounek.

Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek připustil, že by se mohl ucházet o post šéfa sociálních demokratů. Na jednání ústředního...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.