Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Guru Jára nás učil, jak najít cestu k bohu, říká jeho spolupracovnice

  0:18aktualizováno  0:18
Barbora Plášková, spolupracovnice Jaroslava Dobeše, se dostala kvůli neplatným cestovním dokladům do detenční vazby o měsíc dřív, než její guru. „Je to komplot zlínského soudu, brněnské policie a Společnosti pro studium sekt a nových náboženských směrů,“ tvrdí Plášková k rozhodnutí soudu, že by měla strávit v českém vězení 9,5 roku a její duchovní vůdce ještě o půl roku déle.

Barbora Plášková je Járovou blízkou spolupracovnicí. | foto: archiv J. Dobeše a B. Pláškové

Čím vás guru Jára tak přesvědčil, že jste stále v jeho blízkosti?
Přesvědčil? To rozhodně není to slovo. Znala jsem ho tři měsíce a věděla jsem jedno: tak tohle je božský nářez! Já chci být jako On! Já chci žít jako On! A bylo hotovo.
Život je o vzorech. Každý psycholog vám přednáší o tom, jak moc následujeme například nejmocnější vzory našeho dětství - rodiče. A ty, i když jsou super, jsme si jaksi nevybírali ze široké škály možností. V pubertě proto začneme rebelovat, protože se repertoár vzorců podstatně rozšíří - o výběr toho, co je blízko naší bytosti, osobnosti. A ta osobnost, dokud může, tak hledá.
Bylo mi dvaadvacet, život to na mě v té době rozbalil dost na to, abych věděla, co nechci a co nebudu následovat. A prosila jsem boha, ať mi pomůže najít cestu, kterou následovat chci. Jako zázrakem do našich obyčejných dní provinčního města přišel někdo, kdo nám svou výjimečností a opravdovostí bral dech. Guru Jára. A moje cesta konečně měla to správné pokračování.

Nikdy jste o své volbě nezapochybovala?
Ptáte se mě pohledem člověka, který je odkojený tím pětiletým hnojem nakydaným v médiích. Kdybych pět let psala do novin o guru Járovi já, tak vás taková otázka ani nenapadne. Není o čem pochybovat. Nečekejte prosím, že ten hnůj teď budu přerážet Chanelem. Ať si každý udělá jasno v sobě, čemu věří, o čem pochybuje, kam vede jeho - její cesta. To, že já jsem nikdy nezapochybovala o svém rozhodnutí, vám v životě pomůže až ve chvíli, kdy sami nějaké uděláte. Vykročíte na cestu a překážky, nepřekážky, budete vědět, že je vaše.

Fotogalerie

Jak vypadá váš osobní život?
Jak nás učí náš drahý Mistr, každý den snažím udělat něco smysluplného, aby můj život měl smysl.

Co byste dělala, kdyby vám guru Jára řekl, že vaše mise vedle něj je u konce?
Bylo by mi smutno. Ale mistr nám ukázal, že život je vznešená cesta, přes hory a přes doly, která nemůže být zaprodaná za pohodlí. Viděla jsem ho téměř dvacet let žít, učit, soucítit, obětovat se boží cestě, s neuvěřitelnou láskou, soucitem a humorem. A tak bych žila, učila a obětovala se boží cestě, jako to vidím každý den...

Co pro vás znamená „být tantrik“?
To je krása vesmírná. Každý nádech, každé setkání, každý motýl, vítr, oceán... jste vy. Ať už zrovna celibujete, nebo milujete, soucítíte, trpíte, smějete se, je to tantra. A protože tantrici jsme všichni, tak i když je mi celkem jedno, co si o nás doma u kafe myslíte, tantricky jsem já s vámi a vy se mnou jedna velká laskavá jednota, která mne dojímá.

Horko, nemoci a tvrdý režim. Vězení, kde čeká na soud guru Jára

Co se ve vašem životě změnilo poté, co jste poznala guru Járu?

Tak o tom můžu napsat metafyzický román. Mistr nám nikdy nedával a nedává odpovědi na něco, na co se neptáme. Roky jsem to nechápala. Teď vím, že je to a vždy bylo z respektu ke svobodné volně lidské bytosti. Pochopila jsem, že naši cestu vedou otázky, které máme, ty jsou skutečně naše, ty nás vedou k pravdě, bohu, naší skutečné podstatě, k tomu, kdo jsme. A přeji vám, až budete otázky mít, abyste měli ve své blízkosti někoho jako je guru Jára, kdo vám svým vzorem a svým životem ukáže, že váš život je hvězdná dráha jedinečné bytosti, a vy pak zažijete něco, o čem jste jen snili.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Amerika se mění a bílí muži se bojí, říká amerikanistka k hnutí MeToo

Demonstrace proti sexuálnímu násilí v New Yorku (9. ledna 2018)

Oprah Winfreyová sklidila za svůj projev o sexuálním násilí bouřlivé ovace a Hollywood ji vyzývá ke kandidatuře do...

Zima, až oči zamrzají. Na Sibiři naměřili minus 65 stupňů

Hitem internetu se stalo selfie Anastasie Gruzděvové z Jakutska, které v minus...

Zima jako v Rusku, to letos platí více než v jiných letech. Především v Jakutsku na Sibiři, tradičně nejchladnějším...

NATO změní velitelskou strukturu, kvůli Rusku i teroristům

Předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel (uprostřed), vrchní velitel...

Vojenský výbor NATO složený z náčelníků šábů jednotlivých členských zemí podpořil změny na úpravy velitelské struktury...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz