Příští válka může být v kyberprostoru. Je potřeba mít hackery, říká odborník - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Příští válka může být v kyberprostoru. Je potřeba mít hackery, říká odborník

  20:05
V Praze vznikla první katedra, která „vychovává hackery“. Na Fakultě informačních technologií ČVUT studují budoucí IT odborníci, kteří budou pomáhat chránit bezpečnost systémů před možnými útoky. Vedoucí katedry Róbert Lórencz přiznává, že studenti mohou zneužít toho, co se na katedře naučí. „Je to ale jako když vyrobíte nůž. Nemusíme vychovávat hackery a nemusíme vyrábět nože,“ říká Lórencz.

Vedoucí katedry informační bezpečnosti na Fakultě informačních technologií ČVUT Róbert Lórencz | foto:  Dan Materna, MAFRA

V posledních letech se čas od času v médiích objevují zprávy o tom, že je nedostatek IT odborníků. Je situace pořád stejná, nebo už se lepší? 
Podle toho, co se mezi námi „ajťáky“ říká, chybí celosvětově asi milion a v České republice tisíce odborníků na bezpečnost. Je po nich proto obrovská poptávka a kvůli tomu vznikla spousta školicích center i různé studentské obory, které se zaměřují právě na počítačovou bezpečnost. 

Je nedostatek IT odborníků důvod, proč jste katedru informační bezpečnosti otevřeli? 
Do určité míry ano. Katedra by měla koncentrovat odborníky zabývající se informační bezpečností, součástí bude výzkum v laboratořích. Vznik katedry je ale také signálem pro veřejnost, že existuje škola technického charakteru, která se vážně zabývá výchovou odborníků pro tento obor. 

K otevření katedry vedla dlouhá cesta. Na začátku byl výzkum v laboratořích, pak jsme v roce 2010 nejdříve otevřeli magisterský obor počítačová bezpečnost a později jsme přidali i několik oborových předmětů na bakalářském studiu. Před rokem jsme dostali akreditaci na doktorské studium, do kterého spadají i tři předměty týkající se IT bezpečnosti. No a nyní jsme otevřeli celou katedru, aby mohlo být studium komplexní. Celkem nyní máme na katedře šedesát studentů v bakalářském a magisterském studiu.

Mají o studium na katedře zájem i dívky? 
Relativně ano, máme jich tu na oboru přes deset procent. Naše studentky studují průběžně a pracují při vypracovávaní úkolů víc systematicky než jejích kolegové. Co pozoruji u naších oborů týkajících se bezpečnosti je to, že studentky na těchto oborech jsou navíc zdatnější v matematice.

Zmínil jste, že součástí studia bude i výzkum v laboratořích. Jednou z nich je laboratoř etického hackování. Vy tedy na Fakultě informačních technologií vychováváte ze studentů hackery. Nebojíte se, že zneužijí toho, co se u vás naučí? 
Je to do určité míry riziko. Ale myslím, že tak hrozné to nebude. Studenty naučíme především vytvořit bezpečný kód, používat síťové aplikace, rozumět protokolům, aby byli schopni nacházet slabá místa systémů. 

Jak tomu ale chcete zabránit? 
Je to jako když vyrobíte nůž. To můžete zneužít stejně tak. Nemusíme vychovávat hackery a nemusíme vyrábět nože. Čas ukáže, ale já mám nejlepší mínění o lidech, kteří zde studují, a když se někdo z nich rozhodne, že začne útočit, tak tomu samozřejmě nezabráníme. Myslím si ale, že  procento takových lidí bude strašně malé. Absolventi si budou uvědomovat riziko postihu a naopak že jako odborníci chránící bezpečnost systémů toho mohou spoustu získat. To pro ně bude lákavější než stát se „tím zlým“.

Katedra informační bezpečnosti na FIT ČVUT

  • Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze otevřela letos v září Katedru informační bezpečnosti. Povede ji profesor Róbert Lórencz, odborník na IT bezpečnost a zároveň soudní znalec v oblasti počítačové bezpečnosti.
  • Katedra se bude specializovat na síťovou a systémovou bezpečnost, kryptologii, hardwarovou a softwarovou bezpečnost, a to jak v bakalářském, magisterském i v doktorském studiu. 
  • Součástí katedry jsou čtyři laboratoře - hardwarová, RFID, laboratoř forenzní analýzy a laboratoř etického hackování. V blízké době je také v plánu vybudování Laboratoře kybernetické bezpečnosti jaderných zařízení, a to ve spolupráci s Fakultou jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT.

Říká se, že příští světová válka bude v kyberprostoru. Co si o tom myslíte?
Myslím si, že je to celkem reálné. Vemte si jenom když nastane blackout a není proud. Kdyby takový rozsáhlý blackout způsobil nějaký útok, je jednoduché si domyslet, co všechno by se mohlo stát. Kolem síťové bezpečnosti je neuvěřitelný boom, dějí se útoky na sítích, na servery. Na druhou stranu už jsou dnes firmy velmi dobře vybavené softwary, které dokážou odhalit nebezpečí a ochránit systém před napadením. 

Střední školy

Jiná věc je bezpečnost hardwaru, to je slabé místo, v České republice se touto oblastí zabývá zatím málo lidí. Právě na detekci hardwarových trojských koňů se chceme na katedře jako jedni z mála zaměřit. Další studená válka může vypadat tak, že se aktivují hardwarové trojské koně a já si neumím představit, co by takový útok způsobit v globálním měřítku. Není nic jednoduššího než rozšířit něco po síti, co by způsobilo kolaps informačních systémů. Proto je potřeba zaměřit se na hardwarovou bezpečnost.

Co to jsou ti hardwarové trojské koně, o kterých mluvíte, a co by se stalo, kdyby jejich prostřednictvím někdo zaútočil?
Pod hardwarovými trojskými koňmi si lze představit například nežádoucí čip nebo změněnou část čipu, která nemá v počítači co dělat. Tento čip se může později aktivovat a díky tomu, že je integrovaný přímo na základní desce, může obcházet všechna bezpečnostní opatření. Tato činnost se může projevit v podobě uniku informací nebo odmítnutí služby (DoS - Denial of Service) nebo modifikací dat. Ochrana proti těmto trojským koňům je oproti softwarovému malware značně komplikovanější a to proto, že tento škodlivý hardware je těžce detekovatelný již ve vyrobeném obvodě.  

Hardwarová bezpečnost je podle mého názoru opomíjená při realizaci různých informačních systémů a zařízení. Přitom, jak jsem se již zmiňoval, v případě masové aktivaci hardwarových trojských koňů je mnohem nebezpečnější než jiný útok vedený prostřednictvím softwarového malware. Vysvětlení je jednoduché, systém zasažený softwarovým malware mohu detekovat a bránit se proti němu odpojením od sítě, opravou kódu nebo restartem. Ale v případě „nakažení“ systému hardwarovým malware je takový systém více méně dále nepoužitelný.

Jaké druhy útoků jsou vůbec nejčastější?
Do značné míry jsou to útoky využívající sociální inženýrství, které se spoléhá na nedostatečnou informovanost a nepozornost uživatelů. Dále jsou časté plošné útoky na počítače a síťové prvky, které využívají známých, ale nezáplatovaných zranitelností softwaru. V neposlední řadě jsou to notoricky známé problémy při vytváření a správě hesel (například ponechání výchozího hesla od výrobce), které umožňují vysokou úspěšnost útoků na hesla.

Jak častou příčinou útoku hackerů je takzvané sociální hackování, tedy nabourávání se do osobních účtů, na sociální sítě a podobně? 
Sociální inženýrství (sociální hackování) je co do počtu hackerských útoků dominantní a vyplývá z nedostatečné informovanosti uživatelů. Když si vezmete, jak vyspělé dnes máme technologie, je edukace lidí ve smyslu bezpečnosti nedostatečná. Přes polovinu útoků je způsobeno kvůli tomu, že lidé neví, jak se chránit na síti. Lidé mají umět detekovat jakékoliv nebezpečí, které jim může způsobit újmu na majetku i psychice, kybernetický útok nevyjímaje.  

Snížil by se počet útoků, kdyby se o kyberbezpečnosti víc hovořilo? 
Ano, určitě by to pomohlo, prevence je velice efektivní. Je velmi důležité začít s edukací už na základních školách, aby už děti věděly, jak se chovat v kyberprostoru, jakým způsobem zpracovávat informace. Tato oblast přitom není náročná na pochopení. Stačí se chovat podle určitých jednoduchých pravidel. Dobrou zprávou je, že se o této problematice snad konečně začíná mluvit. Teď například probíhá akce Říjen - Evropský měsíc kybernetické bezpečnosti. Konají se různé akce, například v Praze je konference o bezpečnosti v kyberprostoru. 

Jaké jsou vůbec nejčastější uživatelské chyby? 
Pochybuji například o tom, že většina lidí ví, jak vytvořit heslo. Existuje na to přitom velmi jednoduchá metodika. Není potřeba znát X hesel a nosit je napsané na papírcích po kapsách nebo si je psát na monitory, s čímž jsem se také setkal. Je třeba vytvořit si jedno velmi silné heslo, které si zapamatujete, které bude mít přístup do databází hesel, které běžně používáte. Takže když budete znát to jedno heslo, které vám umožní přístup k ostatním, pak všechna ostatní hesla můžete zapomenout. Často lidé také klikají na odkaz v e-mailu, aniž by se podívali, kdo jim ho posílá, a dostanou se na nezabezpečenou stránku. Je třeba se dívat na to, jestli je ten odkaz korektní, jestli sedí URL adresa. Často mažu e-maily od neznámých odesílatelů a ještě se mi nestalo, aby se mi zaviroval počítač. 

Jak je vůbec v dnešní době složité se někomu dostat do počítače? 
Záleží na uživateli, jestli dodržuje elementární pravidla pro tvorbu hesel, pokud ne, pak to není problém. Problémem jsou například soukromé i firemní wi-fi sítě. Často ten, kdo si koupí router, není schopen ho nastavit, nechá defaultní heslo a pak je jednoduché se mu nabourat do sítě. O tom by přeci mohli informovat i prodejci.  

Některé státy si najímají hackery, aby chránili jejich systémy. Proč to nedělá také Česká republika?  
Děje se to i u nás. Je možné najmout si skupinu, která udělá penetrační testování nebo bezpečnostní audit systému, který prověří míru bezpečnosti systému. Některé firmy to tak dělají i pravidelně. Měl jsem kolegu, který odešel do praxe a teď se tím živí. Není to tak neobvyklé, jak se zdá.

Jak se jako odborník stavíte k užívání sociálních sítí?
Jsem jejich odpůrce, ale už kvůli tomu, že na nich lidé pořád visí a strádají v sociálních kontaktech. Jejich myšlenka byla dobrá, ale nebyl domyšlen globalizační dosah. Z hlediska bezpečnosti opět záleží na konkrétním uživateli, jak svůj účet chrání. Problém je také to, že děti si na sociálních sítích neuvědomují, co je ještě etické a bezpečné a co už ne.

Když se řekne hacker, spousta lidí si nejspíš představí ajťáka s maskou na obličeji a kapucí na hlavě. Jak moc se tato představa míjí se skutečností?
Myslím, že kapuci mít nemusí, ale proč ne. Jsou to lidé, kteří mají radost z toho něco vyřešit. Hackování může být bráno i jako hra na kočku a na myš,  která má za následek euforii z úspěchu. Pokud jsem na správné straně, tak dělám dobrou věc, sloužím bezpečnému kyberprostoru a mám z toho radost. Ne vždy je hacker ten, který chce úmyslně páchat škody. 

Nicméně pořád je obraz hackerů spíš negativní. Tak třeba se vám ho podaří napravit... 
Možná, že se to změní, uvidíme. Slovo hacker je vlastně synonymum k analytikovi, testerovi, tak proč to měnit. Ale myslím, že by se těm „dobrým“ hackerům mělo říkat etický hacker, aby v tom byl rozdíl.

Rozstřel: Jiří Hynek - Include | (2:37) | video: iDNES.tv

Krejčíře po návratu do ČR hned propustí, míní Hynek

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

Tutanchamon – jeho hrobka a poklady

{LABEL}

Prožijte odhalení největšího zlatého pokladu světa spolu s archeologem Howardem Carterem.

Jestli nepodepíše, bude mít velké problémy, vyhrožuje Trump Ukrajině

Americký prezident Donald Trump varoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského před vážnými problémy, pokud by odstoupil od připravované dohody o využívání ukrajinských nerostných surovin....

Evropští vydavatelé otevřeným dopisem apelují na úřady EU kvůli AI

Evropské vydavatelské asociace se rozhodly upozornit na téma autorských práv a umělé inteligence. Otevřeným dopisem adresovaným vrcholným evropským úřadům chtějí otevřít téma dopadu umělé inteligence...

5. dubna 2025

Do Česka vstupuje německý diskont. Woolworth otevře první prodejnu v Třebíči

Německý diskontní řetězec Woolworth vstupuje na český trh a v polovině června otevře svou první kamennou prodejnu. Prvním městem, kde zákazníci budou moci nakoupit, se stane Třebíč, mluvčí...

5. dubna 2025

Trump překonal nejhorší scénáře analytiků, možné už je vše, říká ekonom

Premium

Americký prezident Donald Trump tento týden uvalil na celý svět vysoká cla. Například dovoz z Evropské unie se kvůli nim prodraží o 20 procent. Podle hlavního ekonoma ČSOB Private Banking Dominika...

5. dubna 2025

Jdeme do finále. Velké opáčko z matiky jako naostro. Hodně štěstí

Premium

Je tu poslední test, který by vám měl pomoci s přípravou na přijímačky na střední školu. Pokud ukáže, že ještě v něčem z matiky pokulháváte, neztrácejte čas a zopakujte si potřebné v sérii testů...

5. dubna 2025

„Krásná a vítězná“ či „Rychle zemřít“. Jak je složité umění získat správné čínské jméno

Premium

Od naší spolupracovnice v Číně Jména jsou v Číně náročná věda, lidé tam totiž věří, že určují jejich osud a na výběr tak kladou velký důraz. Čínská jména si hledají i zahraniční hvězdy, ale i světové značky. Třeba českému bijci...

5. dubna 2025

Obří platy na univerzitě měli i prorektoři. Máme náročnou práci, říká vedení školy

Premium

Na Univerzitě Karlově panují dlouhodobě propastné rozdíly ve mzdách akademických pracovníků podle toho, na jaké jeho fakultě zrovna vyučují. Dramatické rozdíly jsou i v odměňování. MF DNES z přehledu...

5. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Ukronacisté útočí na bezbranné, uvedla Zacharovová. A na Ukrajině umíraly děti

Pokračující útoky ukrajinských ozbrojených sil na ruské civilisty naznačují, že příměří není součástí plánů kyjevského režimu, který nemá vůli po míru. Uvedla to v pátek ve svém komentáři mluvčí...

4. dubna 2025  21:23,  aktualizováno  22:33

Co chtějí USA po Evropě: lepší podmínky pro auta a maso, vadí regulace i daně

Vláda USA bude po Evropské unii požadovat zlepšení podmínek pro vývoz aut a zemědělských produktů do Evropy. Napsal italský deník Corriere della Sera, jehož zpravodajka mluvila s americkým ministrem...

4. dubna 2025  21:44

Je jako dítě, vojáci ho brutálně týrali. Rusko žene do boje i mentálně postižené

Ruští úředníci uprostřed narůstajících ztrát na frontě nutí do podpisu smluv s armádou také mentálně postižené. Svědčí o tom případ dvaadvacetiletého muže ze západního Ruska, který skončil na...

4. dubna 2025  21:20

Zelenskyj: Jednat přímo s Ruskem, aniž by dodržovalo příměří, nemá smysl

Ukrajinský prezident Zelenskyj soudí, že dokud nezačne Rusko dodržovat bezpodmínečné příměří, nemá cenu s ním vyjednávat v rámci jakýchkoliv rozhovorů. Prezident to novinářům sdělil v pátek na...

4. dubna 2025  20:02,  aktualizováno  21:10

Slovensko má už šesté ohnisko slintavky a kulhavky, uzavře přechody s Maďarskem

Slovensko má nový případ slintavky a kulhavky. Celkově již šesté ohnisko nákazy odhalili veterináři na jihu země v sesterské farmě jiného chovu, kde bylo toto vysoce infekční onemocnění potvrzeno už...

4. dubna 2025  20:58

Francouzská policie zadržela na moři pašeráky s 800 kilogramy kokainu

Francouzská policie rozbila síť pašeráků, kteří do země na lodích dováželi kokain. Na palubě jedné z nich objevili 800 kilogramů tohoto bílého prášku. Pašeráci chtěli balíky s drogou shodit do moře....

4. dubna 2025  20:24