Němci nás brali jako terče na střelnici, vzpomíná skautský odbojář - iDNES.cz

Němci nás brali jako terče na střelnici, vzpomíná skautský odbojář

  19:36
Bylo mu osmnáct, když se zapojil do skautské zpravodajské brigády, která za druhé světové války pomáhala předávat zprávy pro exilovou vládu v Londýně. „Němci nás brali jako pohyblivé terče na střelnici,“ vzpomíná v rozhovoru pro iDNES.cz nyní dvaadevadesátiletý celoživotní skaut Otakar Randák.
Otakar Randák

Otakar Randák | foto:  Dan Materna, MAFRA

V roce 1937 jste vstoupil do skautské organizace Junák. Proč jste chtěl být skautem?
Bydlel jsem v Nymburce ve čtvrti, kde bylo hodně kluků, kteří toužili po dobrodružství. Přestalo nás bavit házet po sobě drny nebo si kopat na ulici hadrákem. Tak jsme se jednou šli podívat na skautskou klubovnu, která byla od nás nedaleko a už jsme tam zůstali.

Jak vzpomínáte na německou okupaci v roce 1939? Bylo vám tehdy třináct.
Vzpomínám si na to velmi dobře, protože jsme byli na táboře. Němci na nás poslali úředníky, kteří nás z tábora vyhodili a museli jsme jet domů. Skautská organizace Junák potom byla úplně rozpuštěna a zakázána. Část naší rodiny pocházela z Liberce a já jsem musel jet se svým otcem odstěhovat dědečka z pohraničí. Byl to krutý zážitek. 

Když jsme odjížděli, tak po nás hoši v bílých podkolenkách házeli štěrk a dědeček si směl vzít jenom to, co unesl v tašce. Jinak tam nechal celý dům. Pamatuji se také na rozhlasové vysílání během okupace, když se musely obsadit hranice. Můj táta byl legionář a musel nastoupit. I když mi bylo jenom třináct, věděl jsem, že půjde do tuhého.

Po okupaci jste ale navzdory rozpuštění Junáka ve skautingu pokračovali. Nebáli jste se?
Nebáli. My jsme se přihlásili do klubu Mladého hlasatele, který dal dohromady Jaroslav Foglar, a s touto organizací jsme v činnosti pokračovali oficiálně. Začínali jsme ve skupině asi patnácti kluků a já měl tu smůlu, že jsem byl nejstarší, tak jsem byl vedoucí. V prosinci 1940 jsme založili klub, ve kterém se my, kdo jsme zbyli, scházíme dodnes.

Během války jste se zapojil do zpravodajské brigády. Co to obnášelo?
Vedoucí druhého oddílu skautů Otto Hamtil dal dohromady protileteckou obranu v Nymburce u místního hasičského sboru a organizoval výcvik skautů ve vinných sklepech pod farou hradebního kostela sv. Jiljí. Revoluční výbor nám zajistil zbraně a střelivo a učili jsem se v podzemí střílet. Nás starší, kterým už bylo osmnáct let, hasiči vyškolili také v ježdění na motocyklech a v autech. 

V rámci zpravodajské štafety jsme potom předávali zprávy pro vysílačku československé armády, která byla na Českomoravské vysočině. Tam byla skupina výsadkářů Calcium, která zprávy posílala exilové vládě do Londýna. Byli jsme jeden spojovací element a předávali jsme zprávy Poděbraďákům. Navíc jsme chodili pomáhat na místa, kde byly zasažené domy.

Na konci války byla vaše družina začleněna do takzvané dispoziční čety hasičského sboru. Jak v Nymburce probíhalo květnové povstání proti německým okupantům?
Sloužili jsme tehdy jako zpravodajská a strážní služba a dokonce jsme byli později bojově nasazení. V dispoziční četě nás bylo asi dvacet. V Nymburce povstání vypuklo už 2. května 1945 a vedli ho železničáři. My jsme fungovali jako stráž národního výboru a naším hlavním úkolem bylo zajištění informačního spojení, protože armádní velitelství československé armády bylo v Mladé Boleslavi a komunikovat se dalo právě jen pomocí spojek.

Otakar Randák

  • Narodil se 18. října 1926 v Nymburce v rodině krejčího.
  • V roce 1937 vstoupil do druhého oddílu skautské organizace Junák, který se specializoval na vodáctví. 
  • Po německé okupaci a zákazu Junáka jeho družina pokračovala v činnosti v Klubu mladého hlasatele. V roce 1944 byla začleněna do Zpravodajské brigády českého skautingu a Rady tří, o rok později následovalo začlenění do dispoziční čety hasičského sboru v Nymburce. 
  • Po válce nastoupil na ČVUT. V únoru 1948 se zúčastnil studentské manifestace proti ministru Václavu Kopeckému a z vysoké školy byl vyloučen. 
  • Až do pádu komunismu pracoval jako elektroinženýr. I v 92 letech se stále věnuje skautingu.
Otakar Randák

Zapojil jste se také do obrany mostu přes Labe proti Němcům...
Vzpomínám si na to moc dobře, dostali jsme za úkol nepustit německou armádu přes most do města Nymburk. Tehdy proti nám vyjelo německé obrněné vozidlo, kterému se říkalo kolopás. Na konci ale narazilo do barikády a zastavilo se. Můj kamarád na ten vůz shodil z barikády kládu, která způsobila, že se Němci na tom místě zasekli. Z kolopásu vyběhl německý důstojník a zamířil přímo na mého kamaráda. Kousek ode mě ale stál chlap z ozbrojené stráže železnice, který toho německého důstojníka trefil přímo do hlavy. Zbývající vojáci se vyděsili, naložili mrtvého důstojníka a utekli zpátky přes most. Nikdo další už se pak proti nám neodvážil.

Ztratil jste během války nějaké kamarády?
Jako motospojky jsme jezdili tři. Němci nás brali jako pohyblivé terče na střelnici. Dva moje kamarády zastřelili. Já jsem měl velké štěstí. Jednou jsem jel na Velichovky, kde byli ten večer Američané, a najednou jsem viděl, že si mě všimli Němci. Strhl jsem motorku do příkopu, lehl jsem si a čekal, až se Němci kolem převalí.

Spolupracovali jste na konci války se Sověty?
Velitel průzkumné čety Rudé armády první noc po příjezdu přespal u nás. Tato četa byla vybavena štábním vozem, americkým džípem a radio vozem. Společně s touto jednotkou jsme týden po květnovém povstání odzbrojovali skupiny německé armády, které byly v okolí Nymburka.

Jak odzbrojování Němců probíhalo?
Nebylo to jednoduché. Třetí nebo čtvrtý den po povstání k nám dorazila z Prahy Revoluční garda, což byli chlapi raubíři, oblečení v pískových uniformách a na rukávě měli rudou pásku s černým nápisem RG. S nimi jsme měli nejhorší zkušenost. Přímo za nymburským železničním nádražím popravili dvacet esesáků střelbou do týla pistolí.

A co odsun Němců z pohraničí?
První odsun začal už v revolučních dnech. Já jsem v jednotce sloužil do 11. června 1945. Během odsunu se tam stal malér. Jedna německá rodina projížděla ze severu městem a chtěla, abychom je pustili dál. Jeden chlap ze sovětské Revoluční gardy se před to auto postavil a pancerfaustem to napálil rovnou do motoru a všichni v tom autě zemřeli. Zaútočil bezdůvodně na civilisty. Za rudou gardu jsem se styděl. Národní výbor nám dal posléze pod dozor všechny svoje úřední budovy, například školy a knihovny, protože je tyto Revoluční gardy vykrádaly. Z budov nosili rádia, psací stroje i nábytek.

Ukryli radistu Silver A a zemřeli

Pamětník připomíná hrdinství rodiny

Jediná společná fotografie rodiny Burdychových

Jaká byla atmosféra, když skončila válka?
Bezesporu to bylo období euforie. Zajímavé bylo, že odbojové jednotky byly hned po válce připraveny chopit se moci na úřadech. Oni si uvědomili, že najednou jsou pány ve své zemi. To, že se komunisté chopí po válce moci, bylo jasné prakticky okamžitě.

Po válce jste začal studovat na ČVUT. V únoru 1948 jste se zúčastnil protestního průvodu studentů na Hrad, kvůli kterému vás ze školy vyhodili. Jak na protest vzpomínáte?
Jako skaut jsem byl přesvědčený, že mám povinnost tam jít. Před vstupem na Hrad mě ale zatkli esenbáci. Měl jsem štěstí, že jsem měl ve škole hotovou první státnici. Po zatčení jsem byl přidělen do technického pracovního oddílu železničního pluku v Pardubicích na podbíjení kolejí, kde jsem zůstal dva roky. Vlastně jsem si tam odkrucoval vojnu.

Měl jsem „bodyguarda“ od StB

Jak vzpomínáte na sovětskou okupaci v srpnu 1968? 
Na to si pamatuji dobře, protože moji nejbližší kamarádi utekli za hranice. Sám jsem o emigraci vážně uvažoval. V té době jsem se živil jako elektroinženýr, přestože jsem měl hotovou jenom tu jednu státnici. Dělal jsem autorský dozor na zahraničních montážích řídicích systémů. V době těsně před okupací jsem byl nasazený do Jugoslávie. Když do Československa v srpnu vtrhli okupanti, tak si mě šéf v Jugoslávii pozval a řekl: „Natankuj si auťák a jeď, dneska k vám přijeli Rusové.“

Dojel jsem ten den do Prahy, sebral jsem manželku a dceru a odjel zpátky do Jugoslávie, kde jsme byli legálně další dva roky. Hranice jsme tehdy přejížděli společně s ruskými tanky. Měl jsem možnost v zahraničí zůstat, ale nechtěli jsme s manželkou opustit naše rodiče, tak jsme se vrátili. Byl jsem doma několik dní a hned mě poslali na montáž do Švédska.

Když jste vyjížděl do zahraničí, pokoušela se vás kontaktovat StB?
To víte, že se o to snažili. Měl jsem přiděleného „bodyguarda“, který mě všude hlídal. Pracoval jsem pro Škoda Export a měl jsem mezinárodní patent na řídicí systémy. Šest let jsem jsem jezdil do Číny, byl jsem v Jižní Americe nebo v Dánsku. Už nikdy jsem si s sebou ale nesměl vzít rodinu. Ten „bodyguard“ mi byl vděčný, protože za mnou cestoval po celém světě. Takhle jsem žil až do doby, než přišel Havel na Hrad. U toho jsem se ohlásil a on mi umožnil dodělat vysokou školu. Dostal jsem nabídku používat čestný titul ve svém zaměstnání, ale to jsem nechtěl, chtěl jsem to dostudovat doopravdy. Takže jsem v 90. letech ještě rok studoval a pak jsem si šel pro diplom.

Věnujete se stále skautingu?
Jsem členem Svojsíkova oddílu, kde dožívají skautoví veteráni a vedu oldskautingovou skupinu, se kterou se účastníme různých akcí. Skauti letos připravují také akce ke stému výročí Československa, pořád se mám na co těšit.

Transport smrti v Roztokách na konci dubna 1945:

Transport smrti v Roztokách, 30. dubna 1945 | (7:21) | video: Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy, p. o.

Nejčtenější

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v prosinci 2023. „Lenka Šimůnková, maminka Elišky zastřelené vrahem z...

Něco nehraje. Rusové hledali informace o útoku v Německu předtím, než se stal

Rusové vyhledávali na internetu informace o útoku v německém Mannheimu ještě předtím, než zde islamistický útočník pobodal několik lidí včetně kritika islámu Michaela Stürzenbergera. Tvrdí to německá...

Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony

Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli policie jako nejpravděpodobnější příčinu označila technickou závadu v jedné z výrobních hal, nové...

Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu

Premium

Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale brutálně a trýznivě: vraždu si pečlivě naplánovali. Oběť vylákali ven, tam ji zmlátili, řezali nožem,...

Vojenská letuška Lenka podlehla nádoru, lidé jí přispěli miliony na léčbu

Vojenská letuška Lenka Růžková, které do života vstoupila před asi dvěma a půl lety výjimečně agresivní forma rakoviny, své nemoci podlehla. Na její léčbu, která stála miliony korun a nebyla hrazena...

Rusové ukázali, jak navigují drony z Moskvy. Legitimní cíl, reagují Ukrajinci

Ruská státní agentura RIA Novosti na svém účtu na sociální síti zveřejnila a později odstranila video, které zobrazovalo, jak drony útočící na cíle na Ukrajině řídí operátoři z mrakodrapů v moskevské...

15. dubna 2025  22:29

Bulovka se musí omluvit miliardáři Sehnalovi za prozrazení zprávy, že předbíhal při očkování

Pražská Fakultní nemocnice Bulovka se musí omluvit podnikateli Pavlu Sehnalovi za to, že mediím sdělila v roce 2021 informaci o jeho přednostním očkování proti koronaviru. Uvedl to v pondělí server...

15. dubna 2025  22:02

Přežil jsem půlrok v první linii, tvrdí ruský DiCaprio. Díky válce jsem zhubl, chválí si

Ruský dvojník hollywoodského herce Leonarda DiCapria Roman Burcev tvrdí, že přežil více než půl roku na frontě. Dvaačtyřicetiletý muž, který se dříve díky své podobnosti s oscarovou hvězdou živil...

15. dubna 2025  22:01

Poslanci se přou, zda omezí Airbnb. Z Prahy 1 se stal Disneyland, řekl Michálek

Povinnou registraci ubytovacích zařízení včetně soukromých bytů i hostů v připravovaném elektronickém systému eTurista projednávali poslanci. Řešili také, zda budou mít obce možnost regulovat...

15. dubna 2025  6:18,  aktualizováno  21:20

„Dvacet let zkušeností, doktorát, nástupní plat 20.000 hrubého.“

{LABEL}

Pokud jste něco podobného slyšeli, zkuste raději mrknout na jobdnes.cz

Konfiskovat, vrazi dětí. V Praze demonstrovali proti šíření ruské kultury

Desítky lidí v úterý večer protestovaly proti šíření ruské kultury před Ruským domem v Praze. Vchod do areálu omotali policejní páskou, před budovu také vylili červenou tekutinu symbolizující krev...

15. dubna 2025  21:03

Stranické think-tanky inkasují od státu miliony, fungují téměř bez kontroly

Premium

Ze státní kasy každoročně putují miliony korun na účty institutů, za jejichž provozem stojí politické strany a hnutí. Jenže think-tanky příliš velké kontrole nepodléhají, dohledový úřad má totiž...

15. dubna 2025

Policie hledá třináctiletou Marii, utekla z nemocnice. Druhou dívku už našli

Pražská policie pátrá po třináctileté Marii Hromasové, která dnes ráno utekla z nemocnice při přesunu do jiného pavilonu. Spolu s ní odešla také Nela Z. Tu se však už podařilo vypátrat. Obě měly být...

15. dubna 2025  17:22,  aktualizováno  19:46

Naděje pro pacienty s Alzheimerem. Evropská komise schválila první lék

Evropská komise poprvé schválila lék na Alzheimerovu chorobu. Oznámilo to generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je určen pouze pro úzkou skupinu pacientů, u nichž může průběh...

15. dubna 2025  19:42

Znovu kandidovat na prezidenta? Záleží na zdraví i preferencích, řekl Pavel

Prezident Petr Pavel nevyloučil, že se pokusí obhájit svůj mandát. Ve třetím díle pořadu Zeptejte se prezidenta řekl, že se rozhodne podle svého zdraví i preferencí voličů. Okomentoval také například...

15. dubna 2025  19:19,  aktualizováno  19:20

Pražský okruh omezovala nehoda. Náklaďák zezadu vrazil do kamionu, tvořily se kolony

Srážka dodávky a nákladního auta dnes odpoledne zastavila provoz na Pražském okruhu ve směru na Ruzyni u Jesenice. Kolona v době nehody dosahovala několika kilometrů. Na místě zasahovaly všechny...

15. dubna 2025  16:56,  aktualizováno  19:19

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

V chrámu svatého Víta staví nové varhany, katedrála bude po 700 letech kompletní

Uvnitř katedrály svatého Víta na Pražském hradě vyrostlo mohutné lešení. Začíná tam montáž nových varhan, které kamiony začaly přivážet ze Španělska. Po více než sedmi stech letech se tak chrám dočká...

15. dubna 2025  19:15

Popeláři v Praze jsou připraveni stávkovat. Vybrali místa, kam pro odpadky nevyjedou

Pracovníci Pražských služeb (PSAS) zůstávají ve stávkové pohotovosti. Podle více zdrojů iDNES.cz si dokonce vytipovali místa první stávkové vlny, tedy lokality, na kterou v kritický den nevyjedou a...

15. dubna 2025  18:50