Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nechvátáme, to je naše výhoda, říkají vyšetřovatelé zapomenutých vražd

  16:30
Jméno zvláštního policejního týmu Tempus vešlo ve větší známost minulý týden. Jeho členové objasnili dvacet let starou vraždu. Šéf týmu Milan Jindrák i ředitel kriminální policie Milan Pospíšek však podotýkají, že bez spolupráce s kolegy z krajů a dalších odborníků, by se případy "u ledu" vyřešit nepodařilo.
Šéf týmu Tempus, který se zabývá tzv. pomníčky, tedy nevyřešenými násilnými...

Šéf týmu Tempus, který se zabývá tzv. pomníčky, tedy nevyřešenými násilnými trestnými činy, kriminalista Milan Jindrák | foto:  Dan Materna, MAFRA

Zvláštní tým Tempus funguje na policejním prezidiu od letošního března. Co bylo spouštěcím momentem pro jeho vytvoření?
Milan Pospíšek:
 V České republice jsou určitě desítky, stovky případů, které policie v minulosti nebyla schopna objasnit. Klasický postup je ten, že se věc z administrativního hlediska ukončí, ale to šetření dál pokračuje. A policie se ke známým případům vrací a zpravidla na nich pracují ti nejzkušenější policisté, s nějakou historií.

Podobných týmů pracuje v republice na krajských ředitelstvích několik. Tempus v žádném případě nenahrazuje ani nekontroluje jejich práci. Nicméně po dohodě s nimi policisté z tohoto týmu zasednou, zanalyzují daný případ a když dojdou k závěru, že stojí za to ho obnovit, tak se tím ve spolupráci s jednotlivými krajskými ředitelstvími zabývají.

Na základě čeho si mezi sebe krajská ředitelství a skupina Tempus případy rozdělují?
Milan Jindrák:
 Každý kraj si na své úrovni vyšetřuje ty nejzávažnější trestné činy, jako jsou vraždy, loupeže, znásilnění. My v týmu máme zkušené detektivy, kteří přišli z nějakého kraje. A sami ti detektivové znají minulost některých případů a tipují si, které by se snad ještě mohly dát objasnit. Díky tomu, že jsme přišli ve známost i mezi jednotlivými odděleními, nás jejich vedoucí vyzývají, jestli bychom se na ten který případ nepodívali, protože mu rozumíme. Krajská oddělení navíc čelí přívalu nových případů a skutečně nemají čas, protože musí dělat ten "narozený" případ.

Když zjistíme, že by se případ dal rozpracovat, tak se na něj vrhneme. Samozřejmě i naše možnosti jsou omezené, ani nás není moc, je nás kolem desítky. Takže když děláme nějaký případ, třeba jako ten poslední, tak je to strašně časově náročné a nemůžeme se věnovat dalším případům. Takže je potřeba věci rozumně zanalyzovat a naplánovat.

Šéf týmu Tempus, který se zabývá tzv. pomníčky, tedy nevyřešenými násilnými trestnými činy, kriminalista Milan Jindrák

Šéf týmu Tempus, který se zabývá tzv. pomíčky, tedy nevyřešenými násilnými trestnými činy, kriminalista Milan Jindrák

Takzvaných pomníčků mohou podle vás být i stovky. V týmu je plus minus deset lidí. Je třeba možné, že by se postupem času tým rozrostl?
Milan Jindrák: Já jsem to už naznačil. My jsme trochu okleštěni personálními možnostmi, lidí je méně než dříve. V Tempusu máme nějakou kostru , což jsou zkušení lidé. A opakuji, když budeme dělat nějakou věc třeba v Královéhradeckém kraji, tak požádáme, aby nám vyčlenili nějaké lidi z tamního oddělení násilí. Tím se ad hoc navýší velikost týmu. Jsou to navíc policisté, kteří znají místní poměry, mají kontakty. Bez nich bychom se nehnuli. Ti lidé se potom vrátí na svá oddělení a my si děláme tipování dalších případů.

Milan Pospíšek: V týmu jsou lidé, kteří mají zkušenosti s vyšetřováním násilné trestné činnosti, ale samozřejmě jsou tam pátrači, analytici. My se bavíme o týmu Tempus, což jsou lidé, kteří pracují na násilné trestné činnosti. Ale mají také ten support, podporu kolem sebe. Nezbytná je i zmíněná součinnost krajů, je to kolektivní práce. Bez kolegů v krajích se neobejdeme. Je to klasika, která funguje všude - jiný pohled. Když se vy budete dívat do spisu rok, dva, tři roky, tak něco můžete neúmyslně přehlédnout. A přijde někdo jiný, má na to jiný pohled. Víc hlav, víc rozumu.

Zmínil jste, že detektivové v hlavě nosí případy, které by se daly rozpracovat. Kolik takových případů se dá reálně zpracovat?
Milan Jindrák:
S tím personálním obsazením si nemůžeme nabrat třeba pět případů, to by bylo proti všemu. Kdybychom si rozpracovali pět případů a pohybovali se v nich, tak ztratíme přehled.

Téměř promlčená vražda

Devatenáct let starou vraždu prověřovala speciální policejní skupina TEMPUS.

Policisté ze zvláštního týmu Tempus ve spolupráci s kolegy z Prahy a Středočeského kraje letos v červnu otevřeli 19 let starou vraždu Jiřího V. 32letého muže někdo zastřelil 25. listopadu před jeho domem v Praze 4. I přes důkladné vyšetřování se však pachatele nepodařilo vypátrat.

Díky novým poznatkům však kriminalisté letos koncem října zatkli a obvinili čtyři muže. Jeden z nich měl vraždu objednat, druhý naplánovat a zbylí dva potom vraždili. Všichni čtyři muži jsou stíháni na svobodě, soud totiž odmítl jejich vzetí do vazby.

My si musíme říct: "Tento případ uděláme, je složitější, nebo jednodušší". Podle toho na to dám třeba celou skupinu. Nebo máme dva případy, které jsou jednodušší a uděláme to na půlky. A pan ředitel už to říkal, že my jako servis, pokud to tak mohu nazvat, využíváme i další odbory. Analytiky, informační kriminalitu, ale hlavně pátrače. My s nimi děláme a jsou nám strašnými pomocníky.

Je vás pár, jsou to většinou velice zkušení policisté, třeba i bývalý šéf pražské mordparty pan Lottes. Byly zkušenosti jediný faktor, který při výběru členů týmu hrál roli?
Milan Jindrák:
Jsou to lidé, kteří jsou kmenově u nás na odboru. Jsou to bývalí pracovníci oddělení násilí z jednotlivých krajů, kteří pak přešli k nám. Pan Lottes je výjimka, je z nás nejstarší a má největší zkušenosti. A my jsme hrozně rádi, že tu je. Pak je tu další člověk z jiného kraje, který je neméně zkušený. Takže ano, opravdu je to také jedna z věcí, která nám pomáhá. Zkušenosti, které ti staří chlapi mají, jsou neocenitelné. Vědí, jak případ uchopit, jak ho realizovat.

Milan Pospíšek: Tempus je místo, kde se kolegové mohou učit od sebe. Mladší od starších. A ti mladší zase mají třeba lepší tah na branku, mají větší zkušenosti s novými formami zkoumání, metodami. A to je možná obecně to, co dnešní policii chybí. Že kvůli různým náborům, odchodům, generačním špuntům odešla generace hodně zkušených policistů. Ti mladší se to snaží dohnat například samostudiem, ale není nad to, než se koukat pod ruce těm zkušených.

V krajích jsou detektivové řekněme mladší kategorie. Mají odslouženo třeba pět, šest let. A pro tyto lidi je velice dobré se s lidmi, jako je třeba právě pan Lottes, setkat a převzít od nich nějaké zkušenosti. Nejen, že zkusíme něco objasnit. Ale oni se díky tomu od starých policistů naučí staré grify. A já na těch lidech vidím, jak to hltají, jak jsou rádi. I o tom je naše práce. Nehrajeme si na machry, kteří zvládnou udělat všechno.

Jak je složité objasňovat pět, deset, dvacet let staré případy?
Milan Jindrák:
My máme jistou výhodu v jedné věci. Nemusíme tolik chvátat. Máme věci odložené před osmi, deseti lety. Výjimkou byl už ten zmiňovaný případ, který byl odložený před 18 lety a už se blížilo promlčení (podle zákona platného v době spáchání to bylo 20 let, pozn. red.), takže tam to bylo potřeba udělat poměrně rychle. S tím jsme ale trochu počítali.

Ona pracovat na "pomnících" je mnohem složitější, než na nových případech, kde máte informace z místa, informace o lidech. Tady je všechno zamlžené. Ke každému případu, který znovu otevřeme, potřebujeme svolení státního zastupitelství. Ruku v ruce s ním se potom ten případ snažíme vyjasnit.

A je pochopitelné, že s postupem času je to problematické. Osoby, které třeba před mnoha lety byli svědci nebo naše kontakty, totiž zapomínají, pletou se nebo třeba umřou. Na druhou stranu, s postupem času některé osoby, které se třeba v minulosti bály promluvit, tak po 15 letech už takový strach nemají. A po těch 15 letech, pokud je najdeme a oslovíme, tak oni zapřemýšlí, řeknou: "Ano, tenkrát to bylo jinak". 

Případ, o kterém se minulý týden psalo, byl prvním úspěchem týmu?
Milan Jindrák:
Ten případ zatím není dořešený. Je ve stadiu přípravného řízení, kdy jsme obvinili čtyři osoby podezřelé ze spáchání tohoto činu a my provádíme další úkony k tomuto případu. Nic víc, nic míň. Věc je dozorována Městským státním zastupitelstvím a státní zástupkyně potom půjde s kůží na trh k soudu. Jestli se to projedná nebo jak to dopadne, to je otázka justice. My na tom děláme a snažíme se ho dokončit.

Jak například u tohoto případu trvalo dlouho dostat se do této fáze?
Informace o některých případech jsou v mozcích těch jednotlivých lidí. A konkrétně na tomto případu, který jsme dostali do fáze obvinění, pracoval kolega z Prahy, který ho dělal už před rokem a půl. Takže se dá říct, že je to práce posledních dvou let. Ale ta intenzivnější práce byla poslední řekněme tři, čtyři měsíce.

Harryho podpořili sourozenci princezny Diany. Král se bavil na party

Princ Harry po účasti na bohoslužbě v katedrále svatého Pavla v Londýně (8....

Britský princ Harry přijel do Londýna k příležitosti deseti let od založení sportovních her...

Bývalého partnera princezny Beatrice našli mrtvého, nejspíš se předávkoval

Paolo Liuzzo (Austrálie, 30. září 2009)

VIDEO Bývalý partner britské princezny Beatrice (35) Paolo Liuzzo (†41) byl nalezen mrtvý v hotelovém...

Princ William vařil špagety. Charita byla první akcí od oznámení rakoviny Kate

Princ William navštívil charitativní organizaci Surplus to Supper pro...

VIDEO Princ William (41) se vrátil k plnění svých veřejných povinností. Poprvé od chvíle, kdy jeho...

Expert: Britští panovníci na trůnu umírají. Abdikace je pro ně sprosté slovo

Ondřej Kubáček, odborník na britskou královskou rodinu, v pořadu iDNES.cz...

VIDEO Rozstřel Ani zdravotní komplikace nedonutí Karla III. abdikovat. Britští králové totiž na trůnech umírají,...

Vaření s Meghan, Harry o pólu. Princ s chotí chystají netflixové novinky

Vévodkyně Meghan a princ Harry (New York, 23. září 2021)

VIDEO Princ Harry s manželkou Meghan budou mít na Netflixu další pořady. Po dokumentu, v němž se naváželi...

Dánsko chystá svoji verzi seriálu Koruna. Hrdinkou bude královna Margrethe

Dánská královna Margrethe II. na ostrově Lilleoe (31. srpna 2022)

VIDEO V Dánsku se připravuje obdoba populárního seriálu Koruna, jehož hlavní hrdinkou bude královna...

Kate se po operaci neukáže do Velikonoc. Z nemocnice propustili i Karla III.

Královna choť Camilla, král Karel III., princ William a princezna Kate na...

VIDEO Král Karel III. opustil nemocnici v Londýně, kde v pátek absolvoval zákrok kvůli zvětšené prostatě....

Po stopách vrahů
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Žena žila tajně rok uvnitř vývěsního štítu obchodu. Pojmenovali ji střešní ninja

10. května 2024  7:29

V americkém státě Michigan 34letá žena skoro rok tajně bydlela uvnitř vývěsního štítu na střeše...

Vyslýchaný v Paříži sebral policistům zbraň a začal střílet, dva těžce zranil

10. května 2024  6:36

Muž předvedený k výslechu na pařížskou policejní stanici ve čtvrtek večer vážně zranil dva...

Nestačilo ani 14 hodin, ve Sněmovně pokračuje boj o možnost volit poštou

10. května 2024  5:43

Parlamentní bitva o korespondenční volbu pokračuje i v pátek. Ani 14 hodin jednání ve čtvrtek totiž...

ANO chce odložit korespondenční volbu na dobu po volbách v příštím roce

9. května 2024  5:15,  aktualizováno  10.5 1:15

Poslanci se přeli o zavedení korespondenční volby pro české občany v zahraničí. Sněmovnu ve čtvrtek...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...