Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Příště musíme dostat k volbám mladé, hodnotí Kalousek výsledky TOP 09

  21:40aktualizováno  21:40
Ani přílišné nadšení, ale ani lítost. Takové jsou reakce na výsledky krajských a senátních voleb v týmu TOP 09. „V krajských volbách jsme neztratili a v Senátu máme šanci na tři křesla,“ uvedl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek v rozhovoru pro iDNES.cz.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek ve volebním štábu strany v Praze. (8. října 2016) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Pane předsedo, když srovnáte očekávání s výsledky, jak to hodnotíte?
Měli jsme samozřejmě větší ambice. Chtěli jsme být zastoupeni ve všech krajských zastupitelstvech, a to se nám zjevně nepovedlo. Nicméně chci poděkovat všem našim voličům a ujistit je, že i v těch krajích, kde se to nepovedlo, jejich hlas nepřijde nazmar. Budeme s tím pracovat jako s politickým kapitálem.

Obhajovali jsme 19 mandátů z voleb před 4 lety, které pro nás byly mnohem politicky příznivější. Kandidovali jsme v koalici, byla úplně jiná politická situace. Že jsme 19 obhájili, nemohu označit za neúspěch. Ale nezastírám, že ambice jsme měli mnohem větší.

Volby 2016

Co podle vás negativně ovlivnilo výsledek?
My jsme věřili mladé generaci, která nepokrytě dávala najevo svůj odpor ke xenofobii a autokratickému režimu, ale ona ty volební místnosti nenavštívila. Já jí to nemůžu vyčítat, je to naše vina, že jsme nedokázali vysvětlit mladým liberálně demokraticky smýšlejícím lidem, jak jsou volby strašně důležité.

Jak hodnotíte obecně nízkou účast u voleb?
Ono to s tím souvisí. To, co se nepovedlo nám, se nepovedlo celé řadě dalších stran. Kdybychom dokázali všechny své sympatizanty dovést k urnám, byl by výsledek jiný. My jsme nedokázali sympatizanty přesvědčit, aby sympatie proměnili ve 20 minut času. Nelze jim to vyčítat. Doufám, že zůstanou našimi sympatizanty a my teď budeme usilovně přemýšlet, jak jim vysvětlit, že těch 20 minut není jen pro nás, ale i pro ně.

Před volbami jste říkal, že kdyby se vám podařilo mít čtyři senátory, bylo by to báječné. Do druhého kola postoupili tři.
To už se nám nepovede, ale pořád neztrácím šanci, že budeme mít tři. Všichni tři by si to zasloužili za to, co garantují svým životem a svými názorovými východisky, kterými se řídili ve svých profesích.

Čím si vysvětlujete, že výsledek v senátních volbách je pro TOP 09 příznivější, než to, čeho dosáhla v krajských?
To je celkem logické, musím říct, že jsem s tím počítal. TOP 09 je relativně mladá strana a zatím vždy platí, že v celostátních volbách jsme silnější než v regionálních. I proto byla důležitá spolupráce s hnutím STAN, ten projekt měl svůj smysl. Bohužel skončil na ambicích několika jednotlivců.

Nejásáme, ale zvedáme se, zní z ODS. V krajích chce blokovat komunisty

Je to už mrtvý projekt?
Není to mrtvý projekt, TOP 09 bude nadále spolupracovat s nezávislými starosty. Máte dvě možnosti. Buď spolupracovat s nezávislými starosty na individuální bázi, anebo uzavřít institucionální smlouvu s hnutím, které má 104 členů. Ta druhá varianta je pohodlnější a příjemněji se to sčítá. To ale neznamená, že první varianta nemá svoji perspektivu. Projekt proto není mrtvý, jen bude realizován jinými instrumenty.

Váš předchůdce ve funkci Karel Schwarzenberg uvedl, že současné naladění proti uprchlíkům nepřeje TOP 09. Nehodláte tento postoj změnit?
V žádném případě. My nejsme žádní vítači, to zdůrazňuji. Ale také nejsme žádní populističtí obchodníci se strachem. A to, že populističtí obchodníci se strachem získali pár procent za to, že neodpovědně děsili své spoluobčany, aniž by měli konkrétní řešení, to my dělat nebudeme.

Moje poslední otázka zní, jak silným předsedou se cítíte po volbách?
Stejně jako před volbami. Dosáhli jsme stejného výsledku, jako za předsedy Schwarzenberga, a to za nepoměrně těžší politické situace. Ambice byly vyšší, ale stěžovat si nemůžeme.Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Najdete na iDNES.cz