„Jsem ten poslední, kdo by vzýval nějakou uzavřenost, uzamčenost a netolerantnost, ale odtud potud,“ říká ministr obrany Martin Stropnický. | foto: Dan Materna, MAFRA

Stropnický hájí maďarský plot. Ať V4 zřídí velký záchytný tábor, navrhl

  • 398
Maďarský plot proti běžencům není podle ministra obrany Martina Stropnického ideální, odpůrců bariéry se ale s odkazem na útok ve Francii řečnicky zeptal, zda místo plotu navrhují „střelce ve vlaku“. Země Visegrádské čtyřky by podle něj měly vybudovat společný záchytný tábor pro běžence, řekl ministr v rozhovoru pro iDNES.cz.

V úterý večer jste na sociální síť Twitter napsal několik příspěvků, z nichž jeden zní: „Jistě, plot není ideální. A co tedy navrhujete? Střelce ve vlaku? Přeju vám, aby tam zas cestovali tři američtí vojáci.“ Jak jste to myslel?
Chtěl jsem tím říct to, že Maďaři se podle mého soudu docela poctivě a složitě snaží plnit svou povinnost vnější ochrany Schengenu a že je to přesto kritizováno - řekl bych trochu lacině a pokrytecky. Plot je samozřejmě diskutabilní součást, je tam jistě potřeba udělat nějaký větší záchytný tábor, kde se budou lidé ve větších počtech shromažďovat. Tam je potřeba zajistit podmínky lidské důstojnosti, to tam schází. (Ministr navrhuje, že by tábor mohly vybudovat země visegrádské čtyřky - Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko - jako příspěvek, který k řešení krize „udělá víc než alibistické kvóty“, pozn. red.)

15.září 2015 v 22:56, příspěvek archivován: 16.září 2015 v 11:43

Jistě, plot není ideální. A co tedy navrhujete? Střelce ve vlaku? Přeju vám, aby tam zas cestovali tři američtí vojáci.

Myslíte, že to dilema stojí tak - když čtu ten tweet - že buď budeme mít plot, nebo střelce ve vlaku?
Ta otázka je - s prominutím - novinářská a sugestivní, ale je naprosto legitimní. Nemůžeme si hrát na globální matku Terezu. Jakkoliv to může znít krutě, tak mně to nepřijde moudré, protože Evropa má nějakou kapacitu, tu je potřeba společně definovat. To je určitě lepší než si posílat silácké vzkazy o trestání odříznutím od nějakých fondů, to je začátek konce...

Ohlas na twitteru ministra obrany

Příspěvek ministra obrany Martina Stropnického vzbudil poměrně rozsáhlou debatu lidí, kteří Stropnického twitter sledují. Ke 14:30 se většina z nich k obhajobě plotu postavila odmítavě (26 diskutujících), menší část (7) ministra hájila, u zbytku (8) nebyl postoj zřetelný. (Čísla jsou orientační, někdy nešlo postoj jasně určit.)

„Jistě, zavírat všechna novorozeňata na doživotí není ideální. A co tedy navrhujete? Čekat, z koho se jednou vyklube násilník?“ parafrázoval Stropnického slova jeden z kritiků.

Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza ale v úterý uvedl, že neexistuje právní cesta, jak nás připravit o fondy EU kvůli jinému názoru. Není vymezování proti hrozbě odebrání fondů umělé?
To bychom se dostali do roviny procedurálních věcí, kde bychom narazili na to, jak to je, ale ono o ty procedury ani tolik nejde. Jde o to, že se vůbec takové vzkazy posílají. Je to taková hra, vzkazy voličům, demonstrace svalové hmoty. To do tohoto problému nepatří, to bychom se nedohodli.

Máme za ANO strategii, v níž je možnost, že bychom se mohli zříci části peněz, které nám EU vyčleňuje, a poskytnout je na tyto účely, na pomoc migrantům. To smysl má, ale musí to být naše dobrovolné rozhodnutí.

Ještě se vrátím k tomu plotu a střelci ve vlaku: to přece nebyl příběh nelegálního migranta, který do země pronikl kvůli absenci plotu. Žil tam legálně. Přijde mi, že mnohem víc chybovaly tajné služby, které věděly, že je rizikový.
Ale samozřejmě. Těch selhání může být celá řada, může jít o to, že ten člověk přestane být monitorován. To je přece stejná „story“ jako s Charlie Hebdo, dodnes nám naši francouzští přátelé nevysvětlili, proč tomu tak bylo. Útočník taky vůbec nemusí být muslim, může to být nějaký mladý evropský radikál. Zároveň víme o tom, že v těch sběrných táborech po cestě do Evropy se extremisté snaží ty lidi oslovovat a rekrutovat.

Když si někdo nechce nechat sejmout otisky prstů, aby byl evidovaným žadatelem o azyl, nechce jídlo ani vodu a jen říká „pusťte mě do Německa“, což jsou hlasy z maďarských hranic, tak to opravdu nejde. To by byl naprostý chaos a rezignace na výkon státní správy. Jsem ten poslední, kdo by vzýval nějakou uzavřenost, uzamčenost a netolerantnost, ale odtud potud.

Jste teď v Bruselu na bezpečnostní konferenci, o které se tak úplně nepíše (více o ní zde). Proč jste tam jel, o čem tam budete hovořit?
Je to ona známá Munich Security Conference, akce na nevládním půdorysu, ale s reprezentativním zastoupením, která má před hlavním setkáním v Mnichově jakési předkolo v Bruselu. Bude se zde zřejmě mluvit o celkovějších bezpečnostních tématech, větší propojenosti EU a NATO, ale aktuálním konkrétním tématům se úplně vyhnout nedá.

Bude se mluvit i o tom, že evropská bezpečnostní strategie je překonaná, že si říkáme, že je potřeba ji přeformulovat, aby odpovídala současným hrozbám, že je takový evropský problém, že se hodně mluví a málo koná. V různých dokumentech z let 2010, 2011, 2012 se psalo, jaké jsou hrozby, ale neudělalo se nic. Evropa se nebyla schopna dohodnout. Už nějakou dobu jsme na ministerské úrovni říkali, že příchod migrantů balkánskou trasou je na spadnutí, a byli jsme za ty, co opomíjejí jih Evropy a zabývají se východem. Já nechci říkat, že jsme mudrci, kteří vědí všechno předem, ale přesto myslím, že v tom máme co říct, že musíme svůj hlas zesílit. Proto jsem na téhle akci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video