Expert: Republikáni musí volit menší zlo, Trumpa nezastaví ani rvačky

  • 302
Spojené státy mají za sebou klíčové kolo primárek. Donald Trump se zbavil dalšího protivníka a opět se přiblížil republikánské nominaci. Neublížily mu ani potyčky na jeho mítincích. „Pokud se mu to podaří dobře mediálně prodat, tak mu to může i pomoci,“ říká politolog Miloš Gregor.

Jak podle vás změnilo situaci úterní hlasování v pěti důležitých státech, kde demokraté i republikáni hráli o šestinu delegátů?
Nejvýraznější dopadem úterních voleb je odstoupení Marca Rubia a dominance Donalda Trumpa ve většině států. S výjimkou Ohia, kde vyhrál John Kasich, dominoval Trump ve všech ostatních, i když v Missouri porazil Teda Cruze jen těsně.

Marco Rubio měl na začátku primárek dobře nakročeno, co přesně mu zlomilo vaz?
Těžko říct, jestli mu něco konkrétního zlomilo vaz. Rubiovi nepomohlo to, co všem ostatním republikánským kandidátům. Je spjatý s politickou elitou a nijak extrémně se vůči ní nevymezuje. Tvrdil, že je potřeba reformovat republikánskou stranu a nasměrovat Spojené státy jinam, než kam je vede administrativa Baracka Obamy. Nebyl však tak radikální, aby odmítal stávající politiku jako takovou. Právě to se však ukázalo mezi republikánskými voliči jako velký hendikep. Radikální rétorika a únava voličů ze stávající politiky je to, z čeho vyrůstá Donald Trump.

Miloš Gregor

Politolog Miloš Gregor

Vystudoval politologii, v současnosti je vyučujícím na katedře politologie Masarykovy univerzity v Brně. Profesně se věnuje volebním kampaním, politickému marketingu, komunikaci a propagandě. Sám se na řadě kampaní podílel.

Přesto Rubio získal značný počet delegátů. Koho budou teď podle vás volit?
Profilem kandidátů a vystupováním má k Rubiovi nejblíž John Kasich. Část z nich se asi přelije k Tedu Cruzovi a už méně k Donaldu Trumpovi. Tady bude záležet na uvažování voličů, jestli uvěří, že má John Kasich šanci a budou se ho snažit podporovat, nebo na to rezignují a podpoří Teda Cruze, který jim není tak blízký, ale na červnovém konventu má proti Trumpovi větší šanci.

Republikánské elity se proti Trumpovi otevřeně postavily a teď jsou v obtížné situaci. Je možné, že se semknou kolem Kasiche?
Těžko říct. Byť John Kasich rostl už od New Hampshire (druhé volby na začátku února pozn. red.), tak se mu výraznější podpory stranických představitelů nedostávalo. Není miláčkem domovské strany. Pravda ale také je, že republikáni už nestojí před rozhodnutím jakého prezidenta by chtěli mít, ale volí menší zlo. Z tohoto pohledu John Kasich představuje pro stranu nejmenší zlo, a tak by se kolem něj semknout měli. Jestli nás však tyhle volby něco naučily, tak je to poznání, že nic není tak, jak se původně zdálo.

Kasich i Cruz přiznávají, že hrají o čas, aby Trump před konventem nezískal většinu delegátů. Proč je to tak důležité?
Pokud má kandidát většinu před konventem, tak jsou delegáti vázáni ho volit. Pokud jich je většina, tak získává automaticky nominaci. Ve chvíli, kdy tu většinu kandidát v primárkách nemá, tak delegáti mohou na konventu volit i jiného kandidáta.

Například delegáti z Floridy (kde Trump vyhrál pozn. red.) by nyní měli volit Trumpa. Oni sami však mohou trochu doufat, že pokud Trump v následujících primárkách nezíská většinu delegátů, tak budou v druhém kole moct volit někoho jiného. V důsledku to potom může dopadnout tak, že i když půjde Trump na konvent s největším počtem hlasů delegátů, tak nakonec zvolený být nemusí.

Mohly by jeho vzestup zastavit potyčky na jeho shromážděních?
Ukazuje se, že ani tohle Trumpa nijak neohrožuje. Když se podíváme na výsledky ve státech, kde se volby konaly od začátku těch potyček, tak Trump soupeře jasně převálcoval. Je to věc, která je hodně nešťastná. Potyčky vyvolávají Trumpovi příznivci i odpůrci. Pokud se mu to podaří dobře mediálně prodat, tak mu to může i pomoci. On je totiž podle svých slov kandidát, který „říká pravdu a všichni ostatní se ho snaží umlčet a jsou agresivní“.

U demokratů jasně vyhrála Hillary Clintonová a navýšila značně svůj náskok. Má její soupeř Bernie Sanders ještě vůbec šanci?
Bernie Sanders to měl těžké už od začátku. Že by byl nominantem, bylo hodně nepravděpodobné. Je spíš s podivem, jak dlouho se mu daří tak dobře držet krok s Clintonovou. Podařilo se mu jí vnutit nějaká témata nebo optiku náhledu na problémy, nicméně to, že bude Hillary Clintonová nominantem demokratů, je už téměř jisté. Nedovedu si představit, co by se muselo stát, aby Sanders tu nominaci získal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue