Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lessy: Tlak byl obrovský a Kubice jen čekal, která kauza mu vyjde

  12:51aktualizováno  12:51
Ministr vnitra Jan Kubice vlastně jen čekal, která z mnoha kauz, jež kolem policejního prezidenta Petra Lessyho rozvířil, mu vyjde. Dočkal se právě dnes, kdy inspekce Lessyho obvinila kvůli rok starému případu. Byla to jen záminka a vyústění dlouhodobého tlaku, myslí si již bývalý policejní prezident Petr Lessy.

Jsem už jen civil Lessy, řekl bývalý policejní prezident. | foto: Yan Renelt, MF DNES

Kubice zbavil Petra Lessyho funkce policejního prezidenta i služebního poměru. Bývalý šéf více než 40 000 policistů je tak v současné době již v civilu. Důvodem je jeho údajná pomluva náměstka zlínské policie.

Na základě jakého právního předpisu Vás ministr Kubice od policie propustil?
Opírá se o paragraf, který dovoluje propustit od policie člověka, který porušil služební slib tím, že se dopustil zavrženíhodného jednání, které má znaky trestného činu a je způsobilé ohrozit dobrou pověst bezpečnostního sboru. Na základě tohoto ustanovení jsme propouštěli policisty, kteří se například dopustili loupeží nebo drogových deliktů. Nyní byl použit na mne. Je jasné, že se jen čekalo, až se něco vyrobí v rámci trestního řízení.

Konec policejního prezidenta

V reakci na rozhodnutí pana ministra jste již řekl, že se budete bránit právními kroky. Jakou máte šanci?
Podle toho, co jsem viděl v dokumentech, mám velkou šanci.

Co si myslíte o starší kauze týkající se náměstka zlínské krajské policie Jaroslava Vaňka, která se stala oficiálním důvodem pro vaše obvinění Generální inspekcí?
Nezlobte se, ale nepovedu svou právní obhajobu přes média. Musím se spojit se svým právním zástupcem. Vzhledem k tomu, že jsem měl možnost se s tím seznámit, tak opravdu vidím velkou šanci očistit své jméno.

Vnímáte tento krok jako důsledek dlouhodobého tlaku ministra Kubiceho na váš odchod?
Samozřejmě. Tím spíše, že se mnou byla zahájena řízení kázeňská, další o odnětí služebního příplatku. Takže tlak byl obrovský a on jen čekal, která kauza mu vyjde.

Cítíte na své straně nějaká pochybení? Když ne kázeňská, tak třeba politická? Že jste někdy například nepostupoval právě diplomaticky?
Ne, já jsem postupoval tak, jak je policie koncipována, tedy jako nezávislý sbor. A měl jsem odpovídat za činnost policie. Pan ministr si nyní může zhodnotit, jak jsem tento úkol plnil. Naopak pan ministr měl vytvářet podmínky pro činnost policie. Ale pan ministr policii jen bral, ale nikdy jí nic nedal.

Co tedy ministrovi vadilo? Většinou se mluvilo o tom, že vás vnímá jako člověka až příliš napojeného na stranu Věci veřejné.
Myslím, že to není pravda. Snažil jsem se chovat jako nezávislý policejní prezident, který nebude naslouchat politickým doporučením.

Chcete říct, že právě to po vás ministr Kubice chtěl?
To nechci komentovat. Pan ministr je bývalý policista a v policii má určitě dostatek svých informačních zdrojů.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Pod stromy umírá příliš mnoho řidičů. Experti radí kácet a omezit rychlost

Zdemolované auto a strom, do kterého po smyku narazilo.

Zhruba každého šestého mrtvého při autonehodách má na svědomí srážka se stromy. Ta přitom podle dlouhodobých statistik...

Tři králové útočí v Moravskoslezském kraji na rekord. Lidé byli štědřejší

Tři králové v ulicích Ostravy. (ilustrační foto)

Ještě není sečteno vše, ale už teď výsledky Tříkrálové sbírky v Moravskoslezském kraji lámou rekordy. Například jen v...

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz