Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

John napíše thriller z české politiky, do Sněmovny už znovu nechce

  12:42aktualizováno  12:42
Radek John končí v čele Věcí veřejných. Nebude už kandidovat na předsedu a teď se soustředí na nový pořad Bez cenzury, který bude mít v televizi Barrandov. V rozhovoru pro iDNES.cz John řekl, že už ani nepočítá s další kandidaturou do Sněmovny. Ale plánuje, že napíše thriller z prostředí, které poznal jako ministr vnitra i předseda Věcí veřejných.

Radek John, který končí ve funkci předsedy Věcí veřejných, oznámil, že už nebude kandidovat do Sněmovny. Počítá s tím, že napíše thriller z prostředí české politiky. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Po třech a půl letech končíte jako předseda Věcí veřejných. Chcete úplně odejít z vedení?
Rozhodně nejsem ochoten pustit křeslo v Poslanecké sněmovně, protože na uprázdněné místo by přešel ministr Kamil Jankovský, přeběhlíci by tak dostali další hlas a vláda Petra Nečase by měla zjednodušenou pozici pro prosazování svých šílených nápadů. Těší mě, že je široká podpora pro to, abych dělal místopředsedu, ale o tom rozhodne volební konference. Jestli uvidím dostatečně energické kandidáty na místopředsedu, tak netrvám na tom, abych byl v předsednictvu. Pozice poslance je dostatečná pro prosazování priorit Věcí veřejných.

Dá se skloubit taková práce s pozicí reportéra investigativního pořadu Bez cenzury, který budete mít v televizi Barrandov?
Ano. Začínáme vysílat 5. března od 20 hodin večer. Bude to velký experiment. Investigativní pořad v hlavním večerním vysílacím čase, k tomu se dosud nikdo neodvážil. Velkou energii věnuji teď postavení toho pořadu, ale něco jsem slíbil voličům a rozhodně hodlám ten slib dodržet. Neprosadili jsme toho málo. Přímou volbu prezidenta, omezení imunity poslanců, zdanění poslaneckých náhrad, některé protikorupční věci. A chci udělat do konce volebního období maximum pro to, abychom prosadili co nejvíce z našich předvolebních slibů.

Můj největší omyl byl, že jsem věřil některým lidem

Favorit na nového předsedu VV Vít Bárta napsal na webu vaší strany, že předseda strany by měl umět přiznat, že se mýlil, neboť jak pravil Cicero "chybovat je v povaze každého člověka, ale jen hlupák na svém omylu setrvává". Jste si vědom svých omylů po dobu, kdy jste vedl Věci veřejné?
Ano, můj největší omyl byl, že jsem věřil některým lidem, že rozbití dinosauří mafie pro ně bude větší hodnota než osobní zajištění, funkce a korupční nabídky. To byl hluboký omyl. Přivedli jsme do parlamentu řadu lidí, kteří dali přednost korupčním nabídkám a zradili program Věcí veřejných. Ministr zdravotnictví Heger chce teď zpoplatnit amalgámové plomby, čemuž jsme bránili, když jsme byli ve vládě. A strana LIDEM mlčí jako vždy, protože jim jde jen o poslanecký klub, tedy o příplatek pro šéfa klubu a jedno autíčko. Paradoxně nás zničil volební úspěch, je škoda, že se nás do parlamentu nedostala jen polovina. Ta, které se hnusí přeběhlictví.

Nebyla základní chyba v tom, že nepřipravená strana šla rovnou do vlády a že jste si ukousli trochu větší krajíc, než na co jste stačili?
Kdybychom nešli do koalice, neprosadili bychom vůbec nic. A dnes by se říkalo, že jsme vůbec nic neprosadili proti dinosaurům. Proto jsme dělali tak podrobnou koaliční smlouvu a věřili jsme, že ODS a TOP 09 ji dělají s tím, že ji dodrží, ale oni zřejmě předem věděli, že nás ošidí v řadě bodů. Teď třeba couvají z přímé volby starostů, kterou jsme prosadili do koaliční smlouvy. To, že jsme byli v koalici, nám umožnilo vyměnit policejního prezidenta, zrušit jeho nařízení, že policisté musí hlásit všechny kauzy, které vyšetřují, což bylo přesně nařízení, aby byli varováni vysoce postavení politici a nebylo nikdy nic vyšetřeno. Kdybychom nebyli v koalici, nikdy by se to nepovedlo. Koalice byla neustálá hádka, která otravovala nás i občany, ale kdyby nebyla ta hádka, měli bychom dnes jednotnou DPH 21 procent i na potraviny. léky a knihy, nebyl by vyměněn policejní prezident. Je třeba vážit, co je chyba, ale také jestli to za to stálo. Nic není jenom černé nebo bílé. Dnes říkají všichni, že jsme měli jít do opozice. Ale kdybychom šli, říkali by dnes, že jsme nic neprosadili.

Jakákoli nová strana bude rozbita těmi zavedenými

Připouštíte, že tím, jak se postupně vyvíjely Věci veřejné a jak jste postupně ztráceli podporu u veřejnosti, že jste zároveň zdiskreditovali šance dalších nových nebo třeba zatím malých stran, aby se do parlamentu dostaly?
Jakákoli nová strana bude rozbita těmi zavedenými. Stalo se to nám, stalo se to zeleným, Unii svobody, ODA. My jsme přišli do parlamentu nasypat písek do soukolí zavedených stran, které mají rozdělené sféry vlivu, a rozbít systém rozkrádání veřejných peněz, kvůli kterému ročně přicházíme o sto miliard. Nám se podařilo ten písek do soukolí nasypat...

Vít Bárta a Radek John

Docela dost se vám ho podařilo nasypat do vlastního soukolí, když použiji vaše slova, když se Věci veřejné v parlamentu tak záhy začaly štěpit.
To je jedno. Je třeba prosadit ty věci i za cenu sebezničení. Podařilo se nám nasypat písek do fungujícího soukolí, když už nebylo možné, aby to takto šlo dál. Rozhýbala se policie, soudy s korupčníky. A že nás to zničilo? Aspoň jsme udělali něco pro naši zemi a jednou bude třeba objektivně zhodnotit, jaké změny prošly díky nám. To, jestli nebudeme v politice a budeme dělat něco jiného, třeba i lépe placeného a s menším stresem, to už je jiná věc.

Připomněl bych vám jednu věc, kterou jste se také jako strana zviditelnili v českém parlamentu. Například to, že jste se mezi sebou ve straně nahrávali, a pak také "obálkovou metodu" předávání peněz...
Upozorňuji, že nikdo z Věcí nenahrával, nahrávali přeběhlíci.

Pardon, pan Lukáš Vích, který si nahrával Kristýnu Kočí, která byla také vaší poslankyní, není členem Věcí veřejných?
Takhle... Nenahrával nikdo ze současných poslanců Věcí veřejných. Ale já jsem vděčný za tu nahrávku pana Vícha, kde Kristýna Kočí říká, že dostala nabídku 120 milionů na postavení nové strany a za zničení Bárty. Tam se ukázalo, jak byly Věci veřejné ničeny. My jsme nepřišli krást z veřejných peněz, nejsme u žádné podivné zakázky, bylo třeba nás zničit. A o tom bylo to štěpení, na kterém se podíleli v prvním kole Petr Tluchoř, ve druhém Petr Nečas, který obvolával naše poslance, a protože nás nešlo přistihnout při kradení, tak bylo třeba nás rozštěpit, což se povedlo. Velmi varuji každého, kdo by chtěl založit další stranu, ať si dá obrovský pozor na tým lidí, kteří vstupem do politiky dostanou korupční nabídky, velmi výhodné nabídky a zradí ten program, za který byli zvoleni.

Bárta dostane širokou podporu, protože se bude prát

Kdo má být nový předseda Věcí veřejných?
Věci veřejné se musí postavit do bojovné pozice vůči šílené politice Petra Nečase a vidím ve straně širokou podporu Víta Bárty. Tam se projevuje ta velká naštvanost na vládu. Dostane myslím velmi širokou podporu, protože se bude rvát.

Budete znovu kandidovat do Sněmovny, ať už budou volby v řádném, nebo v předčasném termínu?
Já jsem chtěl, aby bylo zrušení nařízení policejního prezidenta, které policistům nakazovalo hlásit vyšetřování. To se mi podařilo, to jsem splnil. Svoji historickou roli považuji za uzavřenou a nebudu už kandidovat do Sněmovny, protože se budu věnovat věcem, které jsou užitečné a odehrávají se jinde než v pavilonu duševních chorob, jímž je Poslanecká sněmovna.

Napíšete knihu Memento II, tentokrát ne o drogách, ale o zákulisí české politiky?
Zatím je ten zážitek tak traumatizující, že si od toho dám roční odstup, ale je třeba napsat knihu, jak to tady chodí. Veřejnost si nevšímá drobných pohybů v parlamentu, které ale mohou způsobit nedozírné škody. Příkladem je schvalování fotovoltaiky, která nás bude stát podle ministra životního prostředí Chalupy až bilion korun.

Jakou podobu ta kniha bude mít? Budou to politické memoáry?
Nebudou to memoáry. Bude to politický thriller.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Koho vybrat za prezidenta? Kalkulačka vám ukáže, s kým se shodujete

Volební kalkulačka iDNES.cz

Nejste si jistí, kterému z prezidentských kandidátů dát v lednové volbě svůj hlas? Volební kalkulačka, kterou...

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz