(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Hrozba vězení děti od zločinu neodradí, odmítá psycholog návrh poslanců

  • 340
Záměr skupiny poslanců snížit hranici trestní odpovědnosti z patnácti na třináct let je populistický a nekoncepční, míní psycholog Jan Šikl. V rozhovoru pro MF DNES uvedl, že mu na přichystané novele vadí zbrklost i snaha zavděčit se ulici.

Šikl má s problematickými pubescenty bohaté zkušenosti. Už po maturitě pracoval ve výchovném ústavu ve středočeském Načeradci, jako psycholog založil krizové centrum pro mládež Most a působí v léčebnách a terapeutických komunitách.

„Nevěřím, že je to systémové, koncepční řešení, ke kterému proběhla široká diskuse. Vidím spíše prodejnou politickou komoditu, a to je málo. Politici reagují na impulz z reality, ale ten se musí nejen ‚zachytit a využít‘, je s ním potřeba začít opravdově pracovat a to již nejsou ty ‚rychlé cukry‘, které se dají politicky prodat. Zdánlivě to vypadá jako rázná a rozhodná reakce, ale myslím, že je to jinak. Já to vnímám spíš jako projev slabosti,“ řekl MF DNES Šikl.

I když předkladatelé poslanecké novely argumentují i preventivním účinkem, podle Šikla hrozba vězení třináctileté děti před zločinem nezastaví. Často totiž jednají impulzivně. Agresivní jedinci se uklidňují skrze agresi, tvrdí Šikl.

„Překvapuje mě, že o tak podstatných věcech nevzniká pořádná diskuse. Ilustruje to situaci, kam se dostala politika. Dnes se považuje za demokracii, že když ulice křičí ‚zabte hajzla‘, je úkolem politika ‚hajzla zabít‘. Vidím to opačně, úkolem politika je to neudělat,“ řekl deníku psycholog.

Místo snížení trestní odpovědnosti navrhuje zaměřit se na kvalitu práce s narušenou mládeží. Pracovníci ústavů by se měli podle něj dále vzdělávat a společnost zamyslet, jak umí provázet své členy tak složitým obdobím, jako je puberta a adolescence.

Novelu zákona o snížení trestní odpovědnosti z 15 na 13 let předložila skupina koaličních i opozičních poslanců v čele s předsedou ústavně právního výboru Jeronýmem Tejcem. Navrhují také přísnější tresty za závažné zločiny a nepromlčitelnost vražd. Do týdne ho předloží Sněmovně.

Novinkou je také navrhovaná možnost uvádět totožnost mladistvého pachatele. Pokud dostane osmiletý či vyšší trest, „lze uveřejnit s uvedením jména a příjmení mladistvého a obce jeho trvalého pobytu,“ píše se v návrhu (více čtěte zde).

Rozhovor s Janem Šiklem čtěte ve středeční MF DNES.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video