Uspěli jsme v Mekce designu, říká šéf české účasti na Expu 2015 Potužník

  10:24aktualizováno  10:24
EXPO 2015 končí. Český pavilon si odvezl z Milána třetí cenu za architekturu a řadu dalších ocenění od veřejnosti či novinářů. Generální komisař českého pavilonu Jiří František Potužník si nesmírně cení zejména toho, že naše expozice zaujala jak odborníky, tak návštěvníky, kterých přišlo na dva a půl milionu. Skupina MAFRA, kam patří i portál iDNES.cz, je hlavním mediálním partnerem české účasti.

Ćeský pavilon EXPO 2015 | foto: Simon OberhoferRungo.cz

Jak velký je pro vás třetí místo úspěch?
Obrovský. Bylo to pro mě naprosté překvapení. Ještě v pátek večer jsem dostal informaci, že je to teprve třetí ocení za architekturu v poválečné historii. Nemám to ještě zcela ověřené, ale měla to být zlatá medaile v roce 1958 v Bruselu, jedno ze tří prvních míst v Osace v roce 1970 a nyní je to to třetí místo v Miláně. Cením si toho o to více, že Milán je Mekkou designu a sever Itálie je, pokud se jedná o architekturu, velmi zhýčkaný.

Prohlédněte si Český dům na Expu 2015

Překvapením? Česká expozice přece nasbírala už řadu ocenění od návštěvníků i médií...
Většinou to bývá tak, že pokud dostanete ocenění od lidí, že se jim líbí pavilon nebo od médií, tak odborná veřejnost má často jiný názor. Tady byli v hodnotící komisi experti na vystavovatelství, zástupci architektů, jak italských, tak z celého světa, a nám se podařilo představit projekt, který ocenili jak tito odborníci, tak veřejnost. O to je to pro mě větší úspěch.

Česko získalo bronz v kategorii do 2 000 metrů čtverečních. Kolik bylo kategorií?
U architektury jen dvě: do dvou a nad 2 000 metrů čtverečních.

Co bude s českým pavilonem po Expu?
Společnost Koma si ho nechá. Ono to ocenění je nejen za architekturu, ale i za to, jak respektuje okolní krajinu a jaké inovativní postupy jsme použili. Pavilon jsme postavili tak, že má prakticky nulovou ekologickou stoupu. Je z recyklované oceli, šrouboval se, takže není potřeba příliš energie na jeho stavbu a nebude třeba ani na jeho demolici.

Znovu bude postaven ve Vizovicích. Systém, který Koma představila, už s velkým úspěchem vyváží do celé Evropy. Ten pavilon prodávat nepotřebuje, naopak si ho nechá jako vizitku. Myslím, že třetí místo je o důvod více, proč by měl ve Vizovicích zůstat (více o přesunu pavilonu do Vizovic zde).

Český pavilon na Expu 2015

Už máte spočítanou návštěvnost?
Dva a půl milionu lidí. Dnes se to ještě malinko změní, ale ne zásadně. Expo navštívilo 20 milionů návštěvníků, což znamená, že každý sedmý k nám přišel. Původních pavilonů je tu přitom 55 a expozic 155. Náš cíl byl dva miliony. I díky tomu, že pavilon je volně průchozí a nevytváří žádné fronty, se nám ho podařilo překonat.

Fotogalerie

Na chybějící fronty upozornili i někteří čtenáři v diskusi, ale spatřovali v tom spíše negativum.
Tomu nerozumím. Byly tu pavilony, kam nepřišlo ani milion lidí, ale protože mají úzké koridory, stály před nimi fronty. Ty tady tak nevypovídaly nic o zájmu, jako spíše o nepřipravenosti či nevyhovující koncepci. To je jako bychom tvrdili, že nejlepší obchody byly za komunistů, protože se všude stály fronty na banány.

Mimo množství pochval se ještě jedna výtka v diskusi objevila, a to na obsluhu v restauraci.
Nikdy se nezavděčíte úplně všem. K restauraci mohu říci, že byla vyhlášena mezi třemi nejlepšími. Zaznamenali jsme stesky na obsluhu, ale co se týká kvality jídla, tak ta byla stoprocentní (více o ocenění restaurace zde).

Vrátím se k návštěvnosti. Jaká je v porovnání s ostatními?
Bohužel, přestože jsme o tyto informace žádali, tak je nemáme. Zaznamenali jsem tak jen v médiích, že další čtyři nebo pět pavilonů se dostalo nad hranici dvou milionů návštěvníků.

J.F. Potužník

J.F. Potužník

Pavilon neměl jen stálou expozici. Jaké akce se v něm během Expa vystřídaly?
Vždy na půl měsíce se nám tu střídali partneři, takže tu bylo celkem dvanáct doprovodných programů. Původně jsme rotační expozici nabízeli krajům. Jen šest z nich ale nakonec mělo dost invence a odvahy sem přijet. Konkrétně Jihomoravský, Karlovarský, Plzeňský, Ústecký, Moravskoslezský kraj a Vysočina. Proto jsme volný prostor nabídli dalším a okamžitě to rozebrali za pro nás mnohem výhodnějších finančních podmínek.

K akcím mohu zmínit Český den. Ten měl výborný program, ale zároveň smůlu v tom, že 28. října silně pršelo a diváků nebylo tolik.

Expo končí, není vám to trochu líto?
Není, už se na to těším. Oceňuji, že tým, který byl v historii nejmenší, bylo nás jen šest a také jsme měli nejmenší rozpočet, byl efektivní a zvládl to skvěle. Byl to opravdu „dream team“. Zároveň jsem ale rád, že si ti lidé, kteří šest měsíců dělali více než dvanáct hodin denně, budou moci konečně odpočinout. To, co oni, ale i partneři předvedli, je důkaz, že naše země má potenciál, je plná chytrých a pracovitých lidí a nemám o ni strach.

Česká kuchyně na Expu 2015


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Po slunečném víkendu se ochladí. V pondělí začne sněžit, říká předpověď

Ilustrační foto

Po slunečném víkendu, kdy se nejvyšší teploty mohou vyšplhat až na osm stupňů Celsia, se ochladí. Během pondělí by se...

Do Prahy přijíždí maďarský ministr zahraničí. Čekají ho jednání i konference

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjartó (13. listopadu 2018)

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjartó přijíždí na návštěvu Česka. Spolu s šéfem české diplomacie Tomášem Petříčkem...

Havíři vyfotili v Beskydech medvěda. Stál od nás patnáct metrů, říkají

Medvěd v oblasti beskydské hory Smrk na Frýdecko-Místecku. (15. listopadu 2018)

Medvěda, který se pohybuje v oblasti beskydské hory Smrk, vyfotili dva muži. „Na ten zážitek nikdy nezapomeneme,“...

Najdete na iDNES.cz