Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zemanův nápad referenda o odchodu Česka z EU je zmatený, říká Dienstbier

  16:23aktualizováno  16:23
Jiří Dienstbier odmítá nálepku „ministr bez práce“, kterou od oponentů jakožto ministr pro lidská práva a legislativu dostal. Dienstbier v rozhovoru pro iDNES.cz říká, že vláda brzy projedná jeho návrh o možnosti osvojení dítěte partnera v registrovaném párů gayů či leseb. Po hlasování Britů o odchodu z EU je skeptický, že projde zákon o obecném referendu.

Ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

V parlamentu čeká ústavní zákon o obecném referendu, který jste připravoval. Má ale vůbec šanci, aby byl přijat?
Podle dosavadního průběhu jednání není v parlamentu silná vůle dokončit projednávání zákona, z toho můžu usuzovat, že bude velmi těžké získat ústavní většinu v obou komorách parlamentu. Možná to bude o to těžší po zkušenostech z hlasování o brexitu ve Velké Británii, kde byly použity lživé argumenty a je otázka, jestli v této situaci bude vůbec nějaké velké nadšení pro myšlenku referenda. Referendum by ale mělo být uzákoněno. Počítá s tím naše Ústava, že ústavní zákon může stanovit, kdy lid vykonává moc přímo. Zjevné však je, že pokud nějaké referendum projde, může projít pouze s přísně stanovenými pravidly, ne takové, aby se dvakrát týdně konal plebiscit.

Neobává se vláda, že když projde zákon o obecném referendu, tak jedno z prvních hlasování, které si lidé vynutí, bude o czexitu, tedy o možném odchodu Česka z Evropské unie?
Toho se vláda skutečně neobává. Návrh, který je ve Sněmovně, dokonce vylučuje hlasování, které by mělo směřovat k vypovězení smluv, na základě kterých jsme v Evropské unii.

Jak vnímáte, že prezident Miloš Zeman by podpořil konání referenda o případném vystoupení z EU a dokonce i z NATO, přičemž on sám by prý lidem doporučoval, abychom v Evropské unii i v NATO zůstali?
Zpravidla o referendum usiluje někdo, kdo chce něco změnit a ne ten, kdo chce něco zachovat. Mně to přijde jako zmatený, nebo možná vypočítavý postoj ze strany prezidenta. Ale vlastně proč by to mělo někoho překvapit, když je schopen říci, že by si přál v rakouských prezidentských volbách vítězství Norberta Hofera (více zde). Tedy kandidáta strany, kterou on sám označil za postfašistickou. Takže už asi nemůže překvapit vůbec ničím.

Když se Kalousek směje mně, vysmívá se i Schwarzenbergovi

Nelitujete ještě, že jste přistoupil na to, že budete ve vládě ministrem pro lidská práva?
Nelituju. Kdybych to téma nepovažoval za důležité, tak bych tuto pozici nepřijal. Lidská práva úzce souvisí s demokratickým uspořádáním. Každý máme svá lidská práva a potřebujeme, aby byla chráněna.

Jak se vám před pár dny poslouchala ve Sněmovně slova, že nejste ministr bez portfeje, ale spíš „ministr bez práce“? Nebo když vám po neschválení zákona o vyšších pravomocích pro veřejnou ochránkyni práv předseda TOP 09 Miroslav Kalousek posměšně gratuloval, že jste jediný ministr za 20 let, který žádného občana nepoškodil, protože jste zatím nic neprosadil (více o tom zde)?
Ta slova vyplývají z naprosté neznalosti nebo ze snahy za každou cenu odvádět nějakou opoziční práci, byť ne korektním způsobem. Pokud se pan Kalousek vysmívá zákonu, který má lépe ochránit práva lidí, kteří jsou ti nejslabší, tím, že se jim dostane pomoci, když vůči nim někdo jedná diskriminačně, tak to spíše vypovídá o něm. Když se posmívá, že jsou problémy s přijetím tohoto zákona, tak se vysmívá i čestnému předsedovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi, který tento zákon podpořil. Místo teatrálního poskakování na Hradčanském náměstí, kde najednou, ač to nikdy v minulosti nedělal, začal bojovat o lidská práva, by mohl udělat něco pro ochranu lidských práv v České republice, ale on se tomu spíš posmívá. Myslím, že to vypovídá spíš o něm.

Když se hlasovalo o novele zákona o veřejném ochránci práv, pro vrácení zákona do výborů byli i poslanci ANO a dokonce dva z vaší ČSSD. Takže čeští zákonodárci asi příliš nejsou nakloněni posilování ombudsmana.
To je dotaz spíš na ně. Vycházím z toho, že se k tomu vláda zavázala ve svém programovém prohlášení a koalice v koaliční smlouvě. Oběťmi diskriminace jsou zpravidla ti nejslabší, kteří mají nejméně možností se bránit.

Není problém v tom, že část veřejnosti není po nárůstu migrace do Evropy příliš naladěna k politikům, které nazývá „sluníčkáři“ a mezi něž řadí i vás a paní ombudsmanku Annu Šabatovou?
To samozřejmě být problém může, že to někteří spojují s konkrétní osobou, která právě vykonává úřad ombudsmana, ale takto se k zákonu přistupovat nemá. Postižena diskriminací může být skupina, ke které patří oni sami. Mohou to být například senioři, zdravotně postižení, v zásadě jakákoli skupina, která je znevýhodněná.

Mám návrh o osvojení dětí v registrovaném partnerství

Minulý týden dal Ústavní soud možnost gayům a lesbám, kteří žijí v registrovaném partnerství, aby mohli adoptovat děti (více zde), ale ne jako pár. Budou se kvůli tomu muset měnit zákony? A budete vy sám něco navrhovat?
Ústavní soud není aktivní zákonodárce, nemůže vytvořit nová pravidla. Může jen zrušit ta, která jsou v rozporu s ústavním pořádkem, což učinil. Homosexuálům náš právní řád umožňoval individuální adopci jen do okamžiku, kdy uzavřou registrované partnerství, ale to je nesmyslné ustanovení, a to Ústavní soud zrušil. Řekl, že i registrovaný partner může žádat o individuální adopci. Teď je na parlamentu, aby upravil legislativu, aby vyhovovala nálezu Ústavního soudu.

Pokud jde o osvojení dítěte partnerem v páru v registrovaném partnerství, tak to je návrh zákona, který jsem už vládě předložil. Měla by ho projednat v nejbližších týdnech. Jeho projednání jsem jen pozdržel právě kvůli tomu, že jsme čekali na rozhodnutí Ústavního soudu. Takže budeme řešit obě dvě věci naráz.

Co ještě předložíte do konce volebního období?
Mám připravenou ústavní novelu a prováděcí zákon k rozšíření pravomocí NKÚ a potom ještě ochranu whistleblowerů, kde ovšem ještě není koaliční shoda.

Takže si jako ministr bez práce, jak si z vás utahují, nepřipadáte.
Ne, to si tedy doopravdy nepřipadám. Z těch dvou kompetencí, které mám, a to jsou lidská práva a legislativa, by měli práci dva lidé, kdyby ta moje agenda byla rozložena mezi dva lidi.

V parlamentu se brzy bude hlasovat o zákonu o střetu zájmů, který jste za vládu předkládal právě vy. Jak vnímáte pozměňovací návrhy k němu? Myslíte, že je správné, aby se do zákona dostalo, že ministr nesmí vlastnit média?
Vláda původně ve svém, návrhu řešila jiné věci. To, aby se oznámení o příjmech dávala do jediného registru a také už při nástupu do funkce. Demokracii ale může ohrožovat, pokud někdo ve svých rukou soustřeďuje politickou, ekonomickou moc a ještě k tomu kontroluje podstatnou část mediálního trhu. Myslím tedy, že to je legitimní debata.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Pašeračka heroinu, nakládačka od hokejisty a zpomalovací práh

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla zadržena dívka, která pašovala devět kilogramů heroinu....

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude mluvčí hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Jeho kolegové mají za...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz