Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nesmíme nahoru ani dolů, říká po otřesech český horolezec v Himálaji

  14:49aktualizováno  14:49
V Nepálu zdevastovaném silným zemětřesením jsou stále desítky Čechů. Otřesy utrhly i řadu lavin pod Mount Everestem, české vysokohorské výpravy však nezasáhly. „Cítili jsme otřesy a viděli padat laviny, ale všichni jsme v pořádku, “ popsal po telefonu situaci pod nejvyšší horou světa český horolezec Martin Kolouch.

Ilustrační foto | foto: AP

Jak vypadá situace na místě?
Tady u nás je to takové zvláštní. Jsme 300 kilometrů od epicentra. Vždycky jen cítíme otřesy půdy, které způsobují, že na okolních kopcích padají sněhové laviny. Posledních pár dní tu totiž poměrně dost sněží. Jinak posloucháme a snažíme se získat zprávy, co se děje na ostatních kopcích a odhadujeme, co se bude dál dít i u nás.

Fotogalerie

Zasáhly vás otřesy?
Ano. Ten hlavní otřes včera asi v půl druhé nebo v půl třetí (mezi 9:45 a 10:45 našeho času) a dnes zase tou dobou se nám hýbala půda pod nohama.

Jste všichni v pořádku?
Je tady jedenáct expedic, všichni jsme v pořádku a čekáme, jak čínská vláda rozhodne ohledně dalších možností lezení. Jsme v předsunutém základním táboře asi v 5 700 metrech na hoře Čo Oju (na hranicích Číny a Nepálu asi 20 km od Mount Everestu - pozn. red.).

Je tady brněnská expedice, kde je asi osm chlapů, a pak jsem tady já. Na Everestu, kde je situace nejhorší, protože tam laviny zasáhly cesty a tábor, by neměla být žádná česká expedice.

Zemětřesení v Nepálu

Jaké vám úřady daly instrukce?
Čínská vláda po dohodě s tibetskou lezeckou asociací rozhodla, že do odvolání musí všechny expedice zůstat na místě, takže se nesmíme ani přesunout do jiných výškových táborů. Co vím, tak zastavila i pohyb po okolních cestách, což znamená, že v tuto chvíli zůstávají všichni tam, kde byli dnes ráno.

Co bude dál?
Jsme v předsunutém základním táboře, máme tu postavené stany a budeme čekat. Jiné výpravy, které byly na cestě k Everestu, zůstaly například v Tingrí, což je takové malé městečko, a nestahovaly se ani k základnímu táboru. Čekáme, co nám řeknou.

Čínské úřady v současné chvíli nedovolují hory opustit, protože cesty jsou rozbité a jakýkoliv pohyb osob by ještě zvýšil chaos, který teď na hranicích s Nepálem je.

Nedělní následné otřesy postihly i Tibet. Takhle je zachytily kamery:Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Evropou se v roce 2017 prohnalo 616 tornád. Nejvíce jich řádilo u moře

(ilustrační snímek)

V Evropě se v uplynulém roce objevilo celkem 616 tornád. Vyplývá to z databáze Evropské laboratoře silných bouří, která...

Při obchodování Trumpa s Rusy se mohly prát peníze, naznačila výpověď

Donald Trump

Zakladatel firmy Fusion GPS Glenn Simpson při své výpovědi ve výboru amerického Kongresu naznačil, že při obchodování...

Palestinci mají svou Johanku z Arku, dívce hrozí za napadení vojáka žalář

Tamímíová skončila po poslední akci ve vazbě. Hrozí jí až deset let vězení.

Palestinci mají novou hvězdu. Stala se jí teprve šestnáctiletá Ahid Tamímíová. V polovině prosince zfackovala...

Najdete na iDNES.cz