Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

S migranty jsme řešili slučování rodin, říká právník, který pomáhal v Řecku

  19:09aktualizováno  19:09
Právní pomoc migrantům poskytují v hotspotu Moria na řeckém ostrově Lesbos evropští advokáti. Jedním z nich byl před časem i David Netušil, který se věnoval zejména problematice rozdělených rodin. Podle něj většina migrantů v táboře působila spokojeně. „Byli rádi, že se vůbec dostali do klidné oblasti,“ řekl Netušil v rozhovoru pro iDNES.cz.

Běženci s přídělem jídla v Morii (20. září 2016). | foto: AP

V čem spočívala vaše práce v hotspotu?
Jednalo se o poskytování právních informací žadatelům před i po zahájení řízení o udělení mezinárodní ochrany a některou další právní pomoc v rámci projektu „Evropští advokáti na Lesbu“. Co se týká právní pomoci, v době mého působení v táboře Moria, byla nejčastěji řešena problematika slučování rodin, která je částečně upravena zejména dublinským nařízením.

David Netušil

Advokát David Netušil (23.9.2016).

Advokátní kancelář má od roku 2009. Specializuje se na cizinecké a imigrační právo. V hotspotu Moria pomáhal v srpnu 16 dní.

Na Lesbos se vydal v rámci projektu „Evropští advokáti na Lesbu“ (Europenan Lawyers on Lesvos). Právníci tam působí jako dobrovolníci bez nároku na plat.

Dopravu na místo financuje evropská právnická asociace CCEB spolu s německou asociací DAV.

Jak to konkrétně vypadalo?
V první dvou srpnových týdnech, kdy jsem tam byl já, se ten projekt teprve rozjížděl. V táboře Moria je dva a půl tisíce uprchlíků, celkem jich jsou na Lesbu asi čtyři tisíce. A každý z nich by právní pomoc potřeboval. Oni vůbec nemají představu, jaká mají práva, nebo co mohou očekávat. Cílem projektu je, aby každý uprchlík měl přístup alespoň k základní právní pomoci, i když mu to jeho finanční situace neumožňuje.

Jednalo se o různé případy. Klientova manželka se například již nacházela v některém evropském státě. Klient si tedy musel zajistit doklady prokazující jejich manželství, zpravidla oddací list, nejlépe s ověřeným překladem. Další zase tvrdí, že má někde v Evropě tetu, strýce či jiného vzdáleného příbuzného. V tom případě jde také o to, jak prokázat příbuzenství. Ale je třeba ho upozornit na to, že není úplně stoprocentní, že se za nimi bude moci vydat.

Jaké panovaly podmínky v táboře? Před několika dny v uprchlickém táboře hořelo, čemuž předcházely střety mezi běženci (o požáru jsme psali zde). Myslíte, že tu situaci Řekové zvládají?
V době, kdy jsem tam byl, to na mě působilo, že to zvládají. V tomto ovšem také pomáhá velké množství neziskových a mezinárodních organizací, včetně orgánů a institucí EU.

Fotogalerie

Lidé, kteří patří do kategorie zranitelných osob, jako jsou třeba osamocené matky s dětmi, nezletilí, starší lidé a zranění, mají životní podmínky lepší než svobodní muži. Například osamocené matky s malými dětmi pobývají v klimatizovaných kontejnerech.

Naopak ti samostatní muži mají podmínky horší, žijí ve stanech. Nicméně možnost hygieny mají, stravu tam také dostanou. Na druhou stranu ve dne tam bylo 35 stupňů Celsia a v noci 25. V lednu a únoru tam i mrzne.

Byl jste svědkem nějakých potyček nebo všiml jste si napětí mezi běženci kvůli životním podmínkám v táboře?
Občas si někdo postěžoval, že ho napadl někdo z jiného etnika. Tábor úředníci rozdělili podle národností. Ale to byly problémy běžného charakteru, které vznikají všude, kde je více lidí na menším prostoru. Já osobně ani nikdo z našeho týmu jsme tam žádné násilí nezažili.

Měli místní obyvatelé problém s tím, že v Morii stojí uprchlický tábor?
Já jsem bydlel v Mytilene, což je asi dvacet kilometrů od Morie a každý den jsem tam dojížděl. Takže nemůžu říct, jaké názory měli lidé v Morii. Ale v Mytilene z toho příliš nadšení nebyli. Podle mých informací se veřejné mínění místních obyvatel postupem času mělo o něco zhoršit. Nutno dodat, že ne nijak radikálně, že by třeba obyvatelé demonstrovali.

S jakými lidmi jste pracoval? Byli to spíš váleční uprchlíci nebo ekonomičtí migranti?
Nejvíce to byli Syřané. Pomáhali jsme i Afgháncům. Uprchlíci pocházející ze Sýrie byli ze strany řeckých orgánů, ale i orgánů EU, upřednostňováni v rychlosti projednání jejich žádostí o udělení mezinárodní ochrany. Jejich žádosti byly zpravidla většinou úspěšné. I ze strany neziskových organizací byla patrná snaha více ve vztahu k řízení o mezinárodní ochraně pomáhat tam, kde jsou u žadatelů evidentní důvody pro její udělení.

Jaké měli očekávání běženci o azylu v Evropě? Nebyli zklamaní, že musí požádat o azyl v Řecku a ne v Německu?
Nesetkal jsem se s tím, že by přišel klient a řekl, že chce do Německa a nic jiného ho nezajímá. Většina z nich působila spokojeným dojmem, že se vůbec dostali do klidné oblasti. Někteří o tom i sami mluvili. Samozřejmě ti, co měli rodinu či příbuzné v jiném státě Evropské unie, chtěli pokračovat za nimi.

Utkvěl vám nějaký zajímavý příběh někoho z běženců?
Příběh afgánské rodiny, kdy při jejich cestě z Afghánistánu do Evropy došlo k jejímu nedobrovolnému rozdělení. Matce s dětmi se nakonec podařilo dostat do Německa, ale otec této rodiny byl se svou nezletilou sestrou zajat některou z povstaleckých skupin v Sýrii, která za jejich propuštění požadovala výkupné. Když po roce a půl jejich věznitelé zjistili, že výkupné nedostanou, tak je naštěstí propustili. Není třeba dodávat, že následky tohoto věznění byly na nich patrné.

Projevil někdo z nich zájem o Českou republiku?
Ne, oni Českou republiku ani neznají. Žádný klient neměl v Česku rodinu, se zájmem o Česko jsem se tak nesetkal.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...

Mosty v Česku padají, kontroly a údržba se podceňují, zlobí se experti

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

České stavebnictví je plné systémových chyb. Je téměř 70 let zanedbávané a podfinancované. Ve svém prohlášení to tvrdí...

Skauti přivezli z Vídně betlémské světlo, rozvezou ho do dalších měst

Brněnští skauti přivezli betlémské světlo (16.12.2017)

Skauti v sobotu přivezli do Česka plamínek zažehnutý v Betlémě, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus....

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz