Šéf KDU-ČSL se už možná nebude moci spoléhat na senátorskou imunitu.

Šéf KDU-ČSL se už možná nebude moci spoléhat na senátorskou imunitu. | foto: Jan Zátorský, MF DNES

Rozhodnuto: Senátoři Čunka vydali policii

  • 1820
O nejbližším osudu Jiřího Čunka je rozhodnuto. Senátoři po dlouhé a kontroverzní debatě odhlasovali, že ho vydají trestnímu stíhání. O jejich stanovisku nebylo do poslední chvíle jasno. Nakonec rozhodly dva hlasy. Pro hlasovalo 38 senátorů.

Místopředseda vlády se zastání u svých senátních kolegů nedočkal. I když jsou mnozí přesvědčeni, že je nevinen, nakonec dali přednost tomu, aby se sám očistil před policií či soudy. - Tiskové prohlášení ministra Čunka čtěte zde

Předseda KDU-ČSL tak bude muset veřejně vysvětlit původ některých svých peněz. To zatím ještě neudělal.

Dlouho to vypadalo, že se Čunek policejnímu vyšetřování vyhne. Zastávali se ho totiž nejen někteří jeho kolegové z lidové strany, ale také členové mocného klubu ODS.

"Posledních čtrnáct dní jsem já i většina mých kolegů přesvědčeni, že celá věc má politické pozadí," prohlásil šéf klubu KDU-ČSL Adolf Jílek. Zároveň ale přiznal, že na rozdíl od většiny spolustraníků bude hlasovat pro vydání. Stejný postup avizoval i další zástupce lidovců Petr Pithart.

Čunka pohltí chobotnice, varoval senátor Štětina
Pokud jde o argumenty, senátoři se zjevně rozdělili na dvě takřka stejné skupinky. Jedna se snažila poukazovat na to, že vyšetřování Čunka je evidentně politicky motivované, druhá to většinou nepopírala, ale namítala, že to není důvod ho nevydat.

Za reprezentanta Čunkových zastánců lze označit především Jiřího Štětinu. "Chobotnice spřažených bývalých komunistických funkcionářů, bývalých estébáků a policie, která na severní Moravě je a sahá od Zlína, přes Přerov, Olomouc až k Ostravě, pohltila už Vladimíra Hučína. A obávám se, že pokud vydáme kolegu Čunka, pohltí i jeho," hlásal senátor.

Proti Čunkovu vydání vystoupilo několik dalších senátorů. Mezi nimi i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který byl původně rozhodnutý hlasovat pro. Svůj názor jsem změnil při sledování dnešní debaty," oznámil. A podobně jako další tvrdil, že kauza má politický podtext. "V tomto případě má imunita svůj smysl. Vydání pana senátora bych považoval za poškození demokracie," řekl ministr.

Čunek: Naspořili jsme 2,5 milionu korun
Jiří Čunek si vzal před senátory slovo na třináct minut. Většinu z nich ale nevyužil k tomu, aby konkrétně vysvětlil, jak to bylo s jeho úsporami. "Je to naprosto nespravedlivé obvinění," prohlašoval. "Jakýkoliv důvod korupce je naprosto vyloučený!"

Zároveň kolegy přesvědčoval, že má originály dokumentů dokazujících, že všechny peníze získal poctivě. Odmítl je ale veřejně ukázat. "Jsem ochoten prokázat, že naše rodina měla před mým vstupem do politiky dostatek prostředků, abychom mohli postavit rodinný dům," řekl.

"Tady u sebe, pro vás senátory a senátorky, které budete mít zájem, mám originály dokumentů, které dokazují, že rodinné úspory před mým vstupem do politiky činily 2,5 milionu korun, a od žádného strýčka jsem si nic nepůjčil."

Čunek tvrdí, že si těsně před stavbou vzal hypoteční úvěr od banky ve výši 1,7 milionu korun. "Dům, který jsme postavili, stál zhruba 3,5 milionu korun."

Během třinácti minut ale ani jedinkrát nezaznělo, co Čunek v minulosti několikrát avizoval. Že sám požádá senátory, aby ho zbavili imunity.

Po zasedání to vysvětloval tím, že chtěl být vydán, ale už to veřejně neopakoval, protože to řekl v minulosti. Jenže samotný průběh mluví proti němu.

Hned dva senátoři totiž dnes na jednání oznámili, že budou proti vydání, a mimo jiné argumentovali tím, že sám Čunek o vydání nežádal. Ten proti těmto jejich slovům nevystoupil a nijak je neopravil.

V čem je problém? ptal se Topolánek novinářů
I přes rozhodnutí Senátu zůstane Jiří Čunek nadále sedět ve vládě. Sám se totiž k odchodu nechystá, navíc ho k tomu netlačí ani jeho strana ani premiér.

"Nyní bude k dispozici vyšetřovacím orgánům. A buď se prokáže jeho vina, nebo neprokáže," prohlásil Topolánek, o jehož reakci informovala ČTK.

O rozhodnutí horní parlamentní komory se dozvěděl od novinářů. "No to je snad dobře, nebo v čem je
problém?" řekl, když se dozvěděl o vydání svého prvního místopředsedy do rukou policie.

Na co dluží šéf lidovců odpověď

Čunek si myslí, že v kauze údajné korupce už vše vysvětlil.

Tvrdí, že 497 tisíc korun, které si 14. února 2002 uložil na účet, byly jeho úspory a nikoli úplatek od firmy HB REAL. Z toho ho podezírá policie. Čunek pak peníze použil na stavbu svého domu.

Po dvou týdnech rozporuplných odpovědí ukázal veřejnosti dokument, podle kterého si 23. listopadu 1998 uložil do Universal banky jeden milion korun. Tím chce dokázat, že úspory skutečně měl.

Jenže Čunek podle MF DNES stále dluží odpovědi na řadu otázek, které by v případu udělaly jasno.

Na těchto deset otázek Čunek dosud neodpověděl:

  1. Na kolik vás přišla stavba domu ve Vsetíně?
  2. Jaké firmy se podílely na stavbě vašeho domu?
  3. Z jakých zdrojů jste výstavbu domu financoval?
  4. Jaké úspory jste měl do února 2002 na účtech?
  5. Z jakých zdrojů pochází jeden milion korun, který jste si – jak to dokládáte – uložil na termínovaný vklad do Universal banky v listopadu 1998?
  6. Jakou přesnou částku jste nakonec dostal zpět z takto uložených peněz a kdy přesně?
  7. Jakým způsobem jste peníze ze zkrachovalé Universal banky převzal? Vybral jste si je z účtu České spořitelny (či Komerční banky) v hotovosti, nebo jste si je nechal poslat na svůj účet a teprve pak si je vybral?
  8. Můžete doložit výběr těchto peněz?
  9. Dne 11. února 2002 jste vložil na svůj účet 497 tisíc korun. Říkáte, že to byly vaše úspory. Pocházely tyto peníze z vyplaceného vkladu ze zkrachovalé Universal banky?
  10. Proč jste si v roce 1998 zvolil pro uložení peněz krachující Universal banku a proč jste jel peníze uložit do pobočky v Opavě?


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video