Rozhodnuto: Klaus kandiduje

  16:46aktualizováno  16:46
Trvalo to jen dva dny. Ve čtvrtek předseda ODS Václav Klaus oznámil, že končí v čele strany a hodlá usilovat o post prezidenta, pokud ho někdo navrhne. V sobotu výkonná rada ODS Klause po svém zasedání skutečně navrhla. Zároveň řekla, že nadcházející volbu hlavy státu považuje za nedůstojnou, a proto strana bude chtít prosadit přímou volbu prezidenta. V ODS se už rodí plán, jak na to.

"Vzhledem k tomu, že se z nadcházející volby prezidenta republiky stává nedůstojná a nepřesvědčivá záležitost, která neprospívá ani vážnosti postu prezidenta, ani naší zemi, je ODS pro přímou volbu...," řekl místopředseda strany Miroslav Beneš.

Podle výkonné rady má Václav Klaus širokou podporu veřejnosti. V zemi, kde je levicová vláda a levicový parlament, je podle rady přímá volba jediný způsob, jak prosadit kandidáta ODS na Hrad.

Václav Klaus odpověl na otázky, oč by usiloval, pokud by se stal prezidentem. "Hlavně bych chtěl změnit atmosféru. Tato země má mnoho let blbou náladu, ale potřebuje náladu dobrou," řekl. "Milostí by mělo být jako šafránu a stejně tak by se nemělo plýtvat vyznamenáními."

ODS už zařizuje pro Klause cestu na Hrad
V ODS se už rodí plán, jak dostat odstupujícího předsedu Václava Klause na Pražský hrad.

V situaci, kdy téměř každá parlamentní strana chystá svého kandidáta na nástupce Václava Havla, se ODS domnívá, že volba občany je pro Klause nejschůdnější, přestože donedávna ODS proti přímé volbě vystupovala.

"Přímá volba prezidenta je zřejmý výraz nevíry v parlamentní systém politických stran a je to pokus rozhodovat na náměstích, v garážích České televize, v peticích skupin intelektuálů či umělců," napsal Klaus letos v březnu v Lidových novinách v článku Přímá volba není úkol naší doby.

Mezitím se však ukázalo, koho navrhují na prezidenta ostatní strany (Petra Pitharta, Miloše Zemana, Otakara Motejla, Jaroslava Bureše...) a že ani vládní partneři se nejsou schopni dohodnout na jednom jméně. Za této situace a v této konstelaci ODS usoudila, že Klausovy šance na zvolení rostou, a to nejvíce při přímé volbě. "Za těchto podmínek mi připadá, že by bylo vhodné tuto myšlenku oprášit," potvrzuje místopředseda ODS Jan Zahradil.

ODS chce dokonce u ostatních stran vyjednat urychlenou změnu ústavy, aby bylo možné volit prezidenta přímo už napřesrok v únoru. Zatím však zástupce ostatních politických sil v parlamentu s touto věcí neoslovila. Výkonná rada ODS by měla dnes rozhodnout, jak a s kým strana zahájí jednání o přímé volbě prezidenta.

Zásadní obrat v postoji ODS ke změně ústavy ostatní strany spíš pobavil. "Václav Klaus je Poslaneckou sněmovnou nevolitelný, a tak ODS hledá způsob, jak mu volbu umožnit," říká šéf poslanců ČSSD Milan Urban. Přesto je jeho strana o přímé volbě s ODS ochotna vyjednávat: "Jestli ODS opět nezmění za dva měsíce názor, tak by nám to nevadilo."

Na návrh ODS se těší i šéf poslanců Unie svobody Karel Kühnl. "Rád se podívám na časování návrhu. Je velká škoda, že ODS se k této myšlence vrací pět minut po dvanácté," říká Kühnl.

Předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý sice připouští, že řada jeho kolegů zásadní změnu ve volbě prezidenta odmítala, on však mezi nimi nebyl. "Já jsem tento záměr dlouhodobě prosazoval." Zřejmě ani ODS neočekává, že půjde hladce prosadit změna ústavy ještě před únorovou volbou příštího prezidenta.

Mohla by však nastat situace, že se v únoru nepodaří sněmovně a Senátu prezidenta zvolit ani v jednom ze tří kol, a pak by se mohlo stát to, co zažilo Slovensko před několika lety: parlament se na nové hlavě státu neshodl a nového prezidenta - Rudolfa Schustera - volili až lidé v přímé volbě.

Lidé v ODS se přesvědčují, že Klaus by koneckonců mohl mít šanci i při volbě v parlamentu. Například když do třetího kola postoupí on a Miloš Zeman. "To by byla zajímavá volba pro poslance a senátory," přemítá bývalá místopředsedkyně ODS Libuše Benešová.

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...

Babiš: Příští rok mohu jít do penze, politika mi nic dobrého nepřinesla

Premiér v demisi Andrej Babiš při návštěvě Hradeckého kraje. (9. dubna 2018)

Český premiér si před studenty v rakouském Innsbrucku postěžoval, že mu politika nic dobrého nepřinesla. „Byla to...Další z rubriky

Hamáček dostal důvěru. ČSSD má teď být levicovým rebelem ve vládě

Jednání ústředního výkonného výboru ČSSD se konalo 20. října 2018 v Hradci...

Šéf sociální demokracie a ministr vnitra Jan Hamáček dostal důvěru širšího vedení strany. „Je třeba skončit diskusi o...

Filip odrazil pokus o svržení z čela KSČM, vedení odsoudilo kritiky

Ústřední výbor KSČM 20. října hodnotil výsledky strany v komunálních a...

Předseda KSČM Vojtěch Filip ustál na sobotním uzavřeném jednání vedení komunistické strany pokus o odvolání....

Na ulici si všimnete spíše bezdomovce muže než ženy, říká ředitelka Jako Doma

Lenka Vrbová

V České republice žije přibližně 70 tisíc lidí bez domova. Čtvrtinu z nich tvoří ženy, pro které je typické zejména...Najdete na iDNES.cz