Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Podrobná on-line reportáž
12:13
Milé čtenářky, milí čtenáři,
on-line reportáž z jednáni Ústavního soudu a vynesení nálezu končí. Děkujeme za pozornost, další zpravodajství přineseme ve článcích.
Celý nález Ústavního soudu čtěte zde.
11:35
"Nález o souladu Lisabonské smlouvy jako celku s českým ústavním pořádkem je potvrzením dlouhodobé pozice vlády. Česká republika si ponechává plnou suverenitu s tím, že některá svá svrchovaná práva předává k výkonu na nadnárodní úroveň, aniž by na ně rezignovala," uvedl ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle.
11:35
Rozhodnutí soudu kvitoval šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg.
"Buďme vděčni Ústavnímu soudu ČR za to, že rozhodl tak rychle. Teď, když tato nekonečná trapnost končí, máme možnost se plně zapojit do práce v Evropě, napravit svou pověst a stát se úspěšným a uznávaným členem Evropské unie," řekl.
11:30
"Lisabonská smlouva už je po dnešním jednání soudem rozhodnutá, vytváří překážku pro projednání nějakého dalšího návrhu," řekl na tiskové konferenci Pavel Rychetský. Další průtahy způsobené nějakou budoucí stížností u ÚS už nehrozí.
"Ústavní soudci hlasovali dnes v 8:50," dodal Rychetský.
11:29
Prezidentova právníka Aleše Pejchala překvapilo, že se soud pustil do výkladu, co má býv v jakých lhůtách učiněno, protože se zmínil o tom, že má prezident jednat bez zbytečného odkladu.
"Jedná-li se o mezinárodní smlouvě, je to výsostně politický proces a nyní je výsostnou věcí prezidenta, kdy ratifikuje. Dávat nějaké lhůty mi připadá nad rámec. Ústavní soud je od toho, aby rozhodoval, zda je smlouva v souladu s ústavou, či nikoli," prohlásil.
11:28
Spokojení jsou šéfové Senátu a Sněmovny Přemysl Sobotka a Miloslav Vlček.
"Potěšilo mě, že v této chvíli už není žádná překážka, aby prezident neratifikoval," řekl Sobotka. "Dostali jsme poslední klíček k otevření dveří, které teď pan prezident může otevřít," doplnil Vlček.
11:25
"EU se nemá v České republice čeho bát," poznamenal ironicky senátor a odpůrce Lisabonu Jiří Oberfalzer. Podle něj soud odmítl vymezit, kde jsou hranice omezení svrchovanosti a kde je hranice nekontrolovaného přenosu pravomocí na EU. "Naše možnosti jsou vyčerpány," přiznal sice senátor, ale zároveň dodal, že je ve hře ještě možnost stížnosti u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku kvůli "odepření práva na spravedlivý proces".
11:02
"Rozhodnutí Ústavního soudu samozřejmě respektujeme, nicméně naše názory na LS zůstávají stále stejné a nic se na nich nezmění ani tímto rozsudkem," řekl primátor Pavel Bém.
10:50
Odůvodňování skončilo, na 11:30 je plánovaná tisková konference Pavla Rychetského.
  • Ústavní soud v Brně. (3. listopadu 2009)

    Ústavní soud v Brně. (3. listopadu 2009) / Autor: Igor Šefr ČTK

10:44
Soudci Ústavního soudu se v názoru na Lisabonskou smlouvu shodli jednomyslně. Nikdo ze soudců neuplatnil odlišné stanovisko k nálezu nebo k jeho odůvodnění, hlásí reportér MF DNES.
10:22
Rychetský už více než hodinu odůvodňuje nález Ústavního soudu. K námitce senátorů, že se přijetím Lisabonské smlouvy stát vzdává části své suverenity, Rychetský řekl: "Suverenita není účelem sama o sobě, ale je jen prostředkem k uplatňování základních hodnot, na nichž demokratický stát stojí." V odůvodnění se často odvolává na loňský nález soudu, kterým už jednu stížnost na Lisabonskou smlouvu zamítl.
10:18
Také předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda výsledek čekal a připomněl, že soud se s podobným výsledkem smlouvou zabýval už loni. "Je nyní na prezidentovi republiky, aby podpisem dokončil proces ratifikace," dodal lidovecký lídr.
10:17
"Je to očekávaný výsledek vzhledem k tomu prvnímu rozhodnutí soudu. Rád se seznámím s odůvodněním, protože některé věci odporují mému právnímu názoru," zněla první reakce předsedy KSČM Vojtěcha Filipa. Podle komunistů měli o přijetí Lisabonu hlasovat občané v referendu.
10:08
"Není to překvapení. Vzhledem k letošnímu rozhodování o volbách se ale komentuje cokoli, co se týká Ústavního soudu, složitě," reagoval v ČTK na první informaci o výroku soudu předseda ODS Mirek Topolánek.
09:45
Žertovnou náladu měl dnes ráno úřadující předseda zelených Ondřej Liška. "Miluji Ústavní soud a budu mu sloužit až do smrti," zavázal se s nadsázkou.
"Jen ten, kdo nečetl Lisabonskou smlouvu a Ústavu ČR, si mohl myslet, že Ústavní soud rozhodne jinak. Ti, kdo si stěžovali u Ústavního soudu v této věci, byli lidé, kteří měli jediný cíl - bojkotovat ratifikace Lisabonské smlouvy. Jsem rád, že se jim to nepodařilo," dodal Liška.
09:42
Předseda české vlády Jan Fischer přijal rozhodnutí Ústavního soudu s uspokojením.
"Poslední překážka je překonána a dokončení ratifikace již nestojí nic v cestě," uvedl premiér v bezprostřední reakci na dnešní výrok Ústavního soudu v Brně. Premiér očekává, že prezident republiky Václav Klaus nyní pod lisabonskou smlouvu připojí svůj podpis.
  • Jednání Ústavního soudu v Brně o Lisabonské smlouvě. (3. listopadu 2009)

    Jednání Ústavního soudu v Brně o Lisabonské smlouvě. (3. listopadu 2009) / Autor: Igor Šefr ČTK

09:29
Odůvodňování zřejmě nebude krátké. Místopředsedkyně soudu Eliška Wagnerová pomohla Rychetskému, který už půl hodiny zdůvodnění čte, otevřít lahev minerálky. Předseda soudu prakticky nezvedl oči od čteného dokumentu.
09:16
Ústavní soud začal už rozhodnutí zveřejňovat na svém nedávno inovovaném webu Concourt.cz. Zatím je k dispozici výrok o nálezu, celý nález a odůvodnění se na webu zřejmě objeví teprve až předseda Pavel Rychetský odůvodnění dočte.
09:09
Předseda soudu a soudce zpravodaj v jedné osobě Pavel Rychetský během odůvodňování upozornil, že ústavní soud není "místem pro nekončící polemiky, jak se o to snaží někteří účastníci řízení".
09:06
Ústavní soud shledal, že Lisabonská smlouva není v rozporu s českou ústavou. Padla tak poslední překážka k tomu, aby ji prezident Klaus ratifikoval.
09:01
Do sálu přišli ústavní soudci. Předseda Pavel Rychetský po krátkém fototermínu začal vyhlašovat nález.
09:01
Už nyní je v podstatě jisté, že verdikt zazní. Na půl dvanáctou byla ohlášena tiskovka předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského, který bude vysvětlovat rozhodnutí soudu.

Diskuse

knedl: já tady spím (15:43)

DangerMouse: Být Klausem, VELMI zvažuji podpis a těchto podmínek. Obzvlášťe když Paroubek už teď prohlašuje, že víceméně gentelmanskou dohodu poruší.. (11:46)

DangerMouse: Nehledě na to, že přinejmenším ještě několik let jedeme podle původního znění smlouvy, bez výjimky. Což znamená že nemámě žádné záruky, že výjimka vůbec začne platit v dohodnutém rozsahu! (11:45)

DangerMouse: Klaus se vyjádřil, že výjimka mu stačí. Ovšem je opravdu výjimka dohodnuta a bude platit? Paroubek se dal slyšet, že v případě výhry ve vobách bude usilovat o změnu. (11:43)

Ernesto Che Guevara: no nejde.. SSSR je prezitek.. ale nabizi zajimave srovnani jak to vypadalo :-p ovsem uz ve vyhrocenem stadiu :-p (10:06)

souvislák: no, jdu dělat něco něco užitečnějšího, díky (9:54)

souvislák: určitě jsou věci, které nebudou úplně v poho...jenže tak to bývá, že je něco za něco. navíc si myslím, že to srovnávat se SSSR prostě nejde (9:52)

Ernesto Che Guevara: nerikam ze by nemelo byt v nasem bananistanu aspon poradke.. ale jako zas odsud pocud... (9:51)

Ernesto Che Guevara: to rikam nerad ale zni to jak SSSR ... spojenectvi narodu s regulaci.. (9:50)

Ernesto Che Guevara: ono to ma vyvoj.. ale rekneme procpak bychom meli mit jako EU prezidenta?... Proc nazev prezident... mhm opravdu (9:50)

souvislák: a všechno má svůj vývoj, i ta Unie a bohudíky že tam jsme stejně jako v Nato (9:49)

souvislák: ale to já asi taky...taky si nemyslím, že jen někdo má pravdu a ostatní ne...na všem je vždycky kousek pravdy...nicméně prostě v Lis. vidím aspoň nějakou naději a že bysme se toho neměli vzdávat, no.. (9:48)

Ernesto Che Guevara: Ted uz snad nemate k cemu me prirovnat... o: :) (9:46)

Ernesto Che Guevara: nejsem ani eurohujer ani euroskeptik... a nemam rad ani ODS ani Oranzadu a ani Tresne... (9:46)

Ernesto Che Guevara: ja jsem na rychetskeho nenadaval... jen jsem rekl ze sam za sebe nesouhlasim... EHS bohate stacilo.. Schengen mohl byt i bez nejakych smluv.. a ze se schvalovala demokraticky?... (9:45)

souvislák: přesně !! souhlas !! (9:43)

rampusak: Snad nikdo si nemyslí, že je Unie dokonalá, ale proti tomu, co se peče v naší zaprděné české kotlince, je to obrovská změna k lepšímu. (9:43)

souvislák: mimoch. tady se na soudce právě nenadává, myslím, že se jich právě zastáváme ! (9:40)

souvislák: on ten "brusel" taky nebude až taková sláva, ale přeci jej jen šance, že nepůjde vše jen podle našich politických zmetků (9:39)

bentley007: babce na pokaldne taky nemarkuju kolik mi ma zauctovat za chleba (9:38)

rampusak: V to jsem taky doufal, bohužel se tomu brání seč můžou a daří se jim to :-( (9:38)

bentley007: nevim co tady vsichni nadavaji. kdo z vas je soudce??? kdo rozumi vsem souvislostem, ktere nejsou na prvni pohled zrejme? ja jim verim, ze delaji sovu praci dobre. (9:38)

Ernesto Che Guevara: pani politici si mysli ze to budou mit lepsi.. ale diky bruselu si moc neskrknou uz ani oni :-o (9:38)

souvislák: páni politici potřebují kontrolu a omezení...tady si urvali co chtěli a malá naděje je třeba v Unii..třeba...doufám aspoň v nějaká jejich omezení (9:36)

souvislák: njn...chtělo by se smát, jenže z toho spíš mrazí..třeba Unie přinese větší kontrolu toho svinstva co tu bují (9:35)

Ernesto Che Guevara: trapne... (9:35)

bentley007: jee, oni predelali ONLINE prenos z hokeje na prenos ze soudu. Ktera je to tretina? :D to je mikrofon nebo puk? (9:34)

rampusak: Jak může mít úctu k právu, když ji nemá drtivá většina naší politické reprezentace, navíc když už práva vystudují, tak jako plzeňský rychlokvašky. (9:34)

souvislák: neskousne, že nevyhrál a úctu k právu prostě nemá (9:32)

souvislák: jo... taky jsem si oddechl, že se nenechali přitosknout ke zdi...akorát, že je bude nenávidět o to víc a důsledky jeho jednání budou špatné v důsledku pro všechny (9:32)