Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rozhodnutí o Pinochetovi je opět odloženo

  11:10aktualizováno  11:10
- Britský ministr vnitra Jack Straw znovu odložil rozhodnutí o propuštění bývalého chilského diktátora Augusto Pinocheta. Požádal totiž právní zástupce Pinocheta, organizaci Amnesty International a španělskou vládu, aby mu poskytli více podrobností ke svému postoji.
Tým britských lékařů, kteří Pinocheta vyšetřili počátkem měsíce, ministrovi vnitra doporučil, aby 84letého generála ze zdravotních důvodů propustil a umožnil mu návrat do Chile.

Mluvčí ministerstva vnitra uvedla, že Straw si chce ujasnit "některé body" jejich stanoviska, neuvedla však přesně, jaké.

Zainteresované strany mají předat ministrovi svou odpověď do pondělí 24. ledna 18 hodin pražského času. Potom ministr podle mluvčí učiní své své rozhodnutí "co nejrychleji". To už však slíbil udělat, když určitl uzávěrku pro názory oponentů na čtvrtek 20. ledna.

Předchozí vývoj

Španělsko chce Pinocheta postavit před soud za zločiny, jichž se údajně dopustil během své sedmnáctileté vlády. Britský soud sice loni v říjnu rozhodl, že chilský generál může být vydán do Španělska, poslední slovo má však ministr vnitra.

Jeden z generálových advokátů ve Španělsku Fernando Escardó vyjádřil uspokojení nad vývojem směřujícím k propuštění Pinocheta. "Ať už je vinen nebo ne, nebojoval jsem za osvobozující výrok, nýbrž proto, že to není téma, které by odpovídalo Španělsku, jedné z posledních zemí, jež se připojily k demokracii," prohlásil.

Naopak právník Enrique Santiago zastupujících žalující strany hodlá zažádat o nové lékařské vyšetření. Je připraven se odvolat proti jakémukoliv rozhodnutí směřující k Pinochetovu propuštění. Podobně se vyjádřili i další právníci.

Pokud bude Pinochet skutečně z Británie propuštěn, měl by být podle sociálního demokrata Ricarda Lagose, který vyhrál chilské prezidentské volby, souzen v Chile. S tím souhlasí i místopředsedkyně Asociace rodin zatčených/zmizelých Mireya Garcíová. "Proces musí pokračovat v Chile, jestliže se v Londýně vyčerpají všechny prostředky," uvedla. Mluvčí Amnesty International prohlásil, že organizace prostuduje komuniké ministerstva, nicméně uznal, že každý člověk má právo účastnit se svého procesu v dobrém zdravotním stavu.

Politický vývoj v Chile
11.9.1973 - vojenský převrat; v jeho čele generál Augusto Pinochet Ugarte; svrhl vládu Lidové jednoty (prezident Allende zabit) a nastolil vojenskou diktaturu, která se tvrdě vypořádala s demokratickými silami; oběti: přes 15.000 osob zabito, asi 500.000 občanů prošlo vězeními; přes 2000 osob zmizelo a na 900.000 před terorem uprchlo do zahraničí; zakázány levicové politické strany, znárodněný majetek vrácen z větší části původním majitelům.
Červen 1974 - A. Pinochet označen nejvyšším šéfem státu
prosinec 1974 - A. Pinochet prohlášen prezidentem
prosinec 1976 - poprvé od vojenského převratu se na společném jednání sešly politické strany dříve zastoupené v Lidové jednotě a vypracovaly společnou strategii boje za svržení fašistické diktatury, vytvoření široké antifašistické fronty a nastolení svobody a demokracie v zemi.
11.9.1980 - v referendu schválen Pinochetův návrh nové ústavy
11.3.1981 - podle nové ústavy začalo přechodné období, které trvalo do 1989; koncem přechodného období měl být schválen prezidentem do 1997 jediný kandidát junty
1983 - uspořádán první tzv. Den národního odporu; mohutné protivládní demonstrace požadovaly odchod Pinocheta; politická opozice zahrnula všechny vrstvy společnosti, avšak zůstala nejednotná; většinou odmítla ozbrojený boj
1985 - zahájen tzv. hospodářský zázrak; země se zařadila k hospodářsky nejúspěšnějším v Latinské Americe

5.10.1988 - A. Pinochet poražen; 56,48 % hlasů ho odmítlo jako příštího prezidenta do 1997

zdroj: ČTK

Chilská vláda se k situaci vyjádřila opatrně. "Chilská vláda uznává serioznost, s jakou britská vláda přistupovala k tomuto delikátnímu případu a očekává konečné rozhodnutí," prohlásil ministr zahraničí Juan Gabriel Valdés.

Vývoj případu ve Velké Britanii
25.listopadu 1998 - Britská Sněmovna lordů těsnou většinou hlasů nepřiznala imunitu bývalému chilskému diktátorovi Augustu Pinochetovi. Pinochet, jenž přijel do Británie na operaci zad, byl 16.října zatčen na žádost španělských soudců, kteří jej obviňují z porušování lidských práv a vražd španělských občanů žijících během jeho sedmnáctileté diktatury v Chile.
9.prosince 1998 - Ministr vnitra Jack Straw rozhodl, že soud může pokračovat v proceduře vyhoštění bývalého chilského diktátora Augusta Pinocheta z Británie (ad 26.listopadu 1998).
18.ledna 1999 - 4.února 1999 přelíčení v případu bývalého chilského diktátora Augusta Pinocheta, 7 lordů-soudců si ale na vynesení rozsudku, zda Pinochetovi náleží imunita jako bývalé hlavě státu, ponechalo neurčitobu.
24.února 1999 - Britská vláda utrpěla na půdě horní komory parlamentu porážku, když peerové v debatě o reformě Sněmovny lordů podpořili drtivou většinou hlasů dodatek, aby jejich pravomoci nebyly v budoucnu omezeny. Debata se týkala celkové reformy Sněmovny lordů, kterou chce vláda dokončit do roku 2002. Součástí plánu na reformu parlamentu je také vládní návrh zrušit právo dědičných peerů zasedat a hlasovat ve Sněmovně lordů.

24.března 1999 - Sněmovna lordů přiznala bývalému chilskému diktátoru Augustu Pinochetovi imunitu pro zločiny, jichž se dopustil do roku 1988, ale může být ještě stíhán za činy po roce 1988; o jeho dalším osudu (vydání Španělsku nebo návrat do Chile) má rozhodnou do 15.dubna 1999 minitr vnitra Jack Straw.

zdroj: ČTKAutor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Palestinci mají svou Johanku z Arku, dívce hrozí za napadení vojáka žalář

Tamímíová skončila po poslední akci ve vazbě. Hrozí jí až deset let vězení.

Palestinci mají novou hvězdu. Stala se jí teprve šestnáctiletá Ahid Tamímíová. V polovině prosince zfackovala...

Putin před volbami ukázal vypracované tělo, ponořil se do díry v ledu

Vladimir Putin se zúčastnil tradiční tříkrálové koupele v ledové vodě jezera...

Vladimir Putin se dva měsíce před prezidentskými volbami opět snažil ukázat, že je v 65 letech v perfektní fyzické...

V Sýrii zemřel raper IS, který měl vztah s překladatelkou z Československa

Denis Cuspert se v Německu snažil prosadit jako raper Deso Dogg

V Sýrii zemřel jeden z mediálně nejznámějších bojovníků Islámského státu, německý raper Denis Cuspert. Mimo...

Najdete na iDNES.cz