Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rozhodnou ti, co zatím nevědí

  0:01aktualizováno  0:01
Češi ztrácejí víru, že se jejich země stane brzy členem Evropské unie. Nevědí, zda v ní budou vítáni a jaká omezení je na cestě do unie čekají. Evropská unie je pro stále menší počet Čechů jedinou alternativou pro budoucnost země. Ubývá lidí, kteří podporují vstup Česka do EU, a přibývá odpůrců evropské integrace. Čeští vyjednavači si vysvětlují slábnoucí podporu tím, že je to reakce na snahu Bruselu omezit po vstupu do unie některá základní práva, třeba možnost volně hledat práci.

"Lidé asi získali obavu, že budeme jakýmisi druhořadými členy," říká vrchní ředitel sekce evropské integrace ministerstva zahraničí Petr Kubernát.

Výsledek posledního průzkumu o podpoře integrace, podle něhož přibylo odpůrců EU, si Kubernát vysvětluje hlavně načasováním této akce. Lidé odpovídali na otázky sociologů počátkem května, krátce poté, co Evropská komise oficiálně prezentovala návrh na omezení volného pohybu osob.

Lidé také podle Kubernáta citlivě vnímali zařazení Česka do skupiny zemí, kde se s největší pravděpodobností vyskytuje nemoc "šílených krav".

"Výsledky průzkumu jsou pro nás signálem, který jistě nelze podceňovat. Ale také ho nepřeceňuji, je poplatný určité situaci. Dokážu si představit, že takové výkyvy budou, názory lidí se mění, ale nevyvozovala bych z toho, že informační politika vlády je špatná," míní Kubernát.

Nikdo včetně autorů průzkumu se neodvažuje říci, zda výsledky jsou jen výkyvem, či jde o počátek trvalejšího trendu. "Hádali bychom z křišťálové koule," říká Jitka Uhrová z agentury STEM.

Na rozdíl od Polska či Maďarska však zůstává mezi Čechy velké procento nerozhodnutých: jde o stabilních čtyřicet procent. "Lidé si nechávají otevřenou volbu, chtějí se dozvědět víc o konkrétních podmínkách vstupu, než se rozhodnou," říká Uhrová.

A právě tato skupina bude rozhodující. Kristina Larischová z Centra evropských analýz očekává, že velký vliv na rozhodování bude mít už nyní začínající předvolební boj, který vyvrcholí napřesrok v červnu. V té době se také bude vstupovat do poslední fáze vyjednávání o vstupu do EU.

"Jak se bude přibližovat závěr jednání, bude se snižovat počet nerozhodnutých. Předvolební kampaň na to bude mít velký vliv. Už také má, jak je znát na průzkumu," řekla Larischová.

Právě na nerozhodnuté se má zaměřit nová vládní informační kampaň. "Jsou nedohodnuti proto, že nemají dostatek informací, a my jim je chceme poskytnout," řekl Kubernát. Kampaň už podpořil integrační výbor vlády, dosud nejsou finanční fondy. "Nebude to přesvědčovací kampaň, tu by měli dělat politici. Bude založena na faktech," dodal Kubernát.

Autoři:


ZPRÁVY: Šéfové obou korejských států se překvapivě opět setkali

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

Najdete na iDNES.cz