Obvinění generálové - zleva František Hrabal, Rostislav Mazurek a Radoslav Rotrekl

Obvinění generálové - zleva František Hrabal, Rostislav Mazurek a Radoslav Rotrekl | foto: MF DNES

Rozhazovační generálové se z viny nevyplatí, musí k soudu

  • 18
Tři generálové české armády, kteří jsou obviněni kvůli předraženým zakázkám, přišli o možnost vyrovnat se s kauzou bez soudu. Všichni jsou ochotni zaplatit státu vzniklou škodu, úředníci na generálním štábu však nebyli za půl roku schopni ji vůbec vyčíslit.

Státnímu zástupci došla trpělivost, ačkoli byl původně nakloněn mimosoudnímu narovnání, nyní chce poslat případ k soudu.

"Ať již soud dopadne jakkoli, nemuselo k němu vůbec dojít. Lidé z generálního štábu, kteří měli vyčíslit finanční ztrátu, aby ji ti tři mohli zaplatit, nepodnikli z nepochopitelných důvodů zhola nic," neskrývá rozladění náměstek ministryně obrany Radek Šmerda, pod něhož spadá armádní legislativa.

Vedení armády je kvůli trestnímu stíhání náčelníka Vojenské kanceláře prezidenta republiky Františka Hrabala, poradce šéfa generálního štábu Rostislava Mazurka a velitele sil podpory a výcviku Radoslava Rotrekla rozhádané jako snad nikdy před tím. A svědčí o tom několik prudkých roztržek.

O co v případu jde? Hrabal, Mazurek a Rotrekl podepisovali v době, kdy působili na generálním štábu, objednávky na nákup propagačních emblémů, které jim předkládali podřízení. Armáda však emblémy dostávala našité na baseballových čepicích, košilích či ručnících. Platila tedy navíc za zboží, které si neobjednala. Státu vznikla škoda dosahující statisíců korun. Generálům nyní hrozí až pětileté vězení. - čtěte Utráceli z rozpočtu a nepřiznali se. Generálům teď hrozí pět let vězení

Neochota generálního štábu rozpočítat škody mezi tři generály, aby ji mohli zaplatit, překvapila i ministryni obrany Vlastu Parkanovou. Velení armády podle ní zbytečným otálením nedává svým lidem jinou možnost než právě soud.

Skandál poškozuje nejen armádu, ale i prezidenta republiky, u něhož Hrabal pracuje. "A koneckonců i ty tři generály, kteří mohli svou vinu napravit před zákonem minimálně už před půlrokem," dodává náměstek Šmerda.

Vedení resortu proto zvažuje potrestání skupiny úředníků, kteří dávali zpackané nákupy propagačních emblémů Hrabalovi, Rotreklovi a Mazurkovi k podpisu.

O nejasném zákulisí skandálu vypovídají i ohlasy, které získala MF DNES z generálního štábu. Svědčí minimálně o zmatcích ve veřejných zakázkách a zřejmě také o dodatečném vyřizování účtů mezi některými generály.

Náměstek Šmerda na spiklenecké teorie moc nevěří a vinu dává spíš "nevýkonné armádní byrokracii, která se bojí cokoli rozhodnout". I proto Parkanová nařídila, aby byla míra viny generálů rychle objasněna.

"Nepopírám ji. Nikdo mi ale nedal šanci, abych škodu uhradil," řekl včera Hrabal. I Rotrekl je přesvědčen, že nečinnost generálního štábu při vyčíslování škody, kterou chce zaplatit, jej nenávratně poškozuje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video