Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rozehnal stráví noc na Pankráci

  13:35aktualizováno  13:35
Blízký spolupracovník šéfa Novy, právník Aleš Rozehnal, zůstává ve vazbě. O jeho vazebním stíhání rozhodl dopoledne soud pro Prahu 1. Soudce Pavel Sedláček zdůvodnil rozhodnutí tím, že Rozehnal by mohl ovlivňovat svědky. Ihned po rozhodnutí soudu převezli policisté Rozehnala z cely předběžného zadržení do pankrácké věznice. Právník je od pondělí obviněn z poškozování věřitele.

Podle ředitele věznice Jaroslava Grubera obviněného přijali v 11 hodin. "Nyní je na příjmovém oddělení výkonu vazby a je ubytován samostatně," řekl ČTK Gruber.

Rozehnalův obhájce Josef Monsport podal proti vazebnímu stíhání svého klienta stížnost k pražskému městskému soudu. Míní, že obava z ovlivňování svědků není opodstatněná, a to zejména proto, že vyšetřování kauzy trvá už přes půl roku.

Policie celou noc prohledávala budovu TV Nova
Martin Chalupský, mluvčí společnosti CET 21, která je držitelem licence na vysílání Novy, řekl, že policie se při noční prohlídce barrandovské budovy TV Nova zaměřila na některé kanceláře. Podle Chalupského se zajímala jen o materiály týkající se Rozehnala.

Železný se k případu svého právníka nebude podle Chalupského vyjadřovat, protože nechce ovlivňovat vyšetřování.

Kauza Rozehnal

4. listopadu - Rozehnala dopoledne zadržela policie a zahájila jeho výslech

5. listopadu - Vyšetřovatel ho obvinil z pokusu o poškozování věřitele, policie prohledala Rozehnalovu advokátní kancelář

6. listopadu - Městské státní zastupitelství v Praze před polednem z podnětu vyšetřovatele navrhlo soudu, aby vzal Rozehnala do vazby; kriminalisté pokračovali v sérii domovních prohlídek v několika objektech spojených s Rozehnalem, či v minulosti se jménem Železný; večer začali prohledávat budovu televize Nova na Barrandově a prohlédli kancelář a byt příbramského právníka Michala Janíka

7. listopadu - Policisté ráno ukončili prohlídku v sídle televize Nova; Obvodní soud pro Prahu 1 vzal dopoledne Rozehnala do vazby (čtk)   

Mluvčí republikového úřadu vyšetřování Soňa Jindráková o tom, že policisté v úterý uskutečnili domovní prohlídku u příbramského advokáta Michala Janíka, který zastupuje Astronu, jak napsala MF DNES, nevěděla. Už v úterý na dotaz, zda se vyšetřovatel bude zabývat Janíkovými aktivitami, či zda nezvažuje jeho obvinění, Jindráková řekla, že vyšetřovatel tyto úvahy nehodlá komentovat.

Policistům v civilu asistoval při noční prohlídce v budě TV Nova i Rozehnalův obhájce Radek Jilg. Ten Českému rozhlasu potvrdil, že policisté nahlédli do písemností a počítačů. Část dokumentů i dat si odnesli.

"Policisté prohledali některé kanceláře v budově televize Nova. Musím říci, že to bylo poměrně nepříjemné pro pracovníky televize, ale v žádném případě se to vysílání ani vlastního provozu televize nijak nedotýká," zdůraznil Chalupský.

Ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz iDNES potvrdil, že kolem páté hodiny ranní odvezla z budovy Novy sanitka jednoho člověka, který zkolaboval.

Policejní tým, který akci rozjel už v neděli, kdy byl Rozehnal zatčen, i v úterý pokračoval v domovních prohlídkách ve firmách spojovaných s Novou.

Kromě toho policisté hledali dokumenty i u příbramského právníka Michala Janíka. Ten je třetím z Čechů zapojených do transakce s lichtenštejnskou Nadací Astrona.

Právě kvůli miliardové směnce, kterou této nadaci vystavil Železný, byl Rozehnal obviněn. Šéf Novy je z téhož důvodu stíhán už od dubna. Policisté si totiž myslí, že "lichtenštejnský obchod" poškodil americkou firmu CME, jíž má Železný vracet rovněž přibližně miliardu korun.

O Rozehnalově zadržení se dozvíte více ZDE.

Ředitele Novy, hlavního muže příběhu, chtěla původně policie vyslechnout v neděli, detektivové ho však nemohli najít. "Před chvílí jsem znovu nabídl, že se s doktorem Železným domluvím a přijedeme na určené místo, aby ho mohli zatknout. Bylo mi řečeno, že to není třeba," uvedl advokát Josef Monsport, který je s ředitelem Novy v telefonickém kontaktu.

Kde byla policie
• kancelář a byty Aleše Rozehnala 
• barrandovské sídlo TV Nova 
• budovy spojované s majetkem šéfa Novy 
• kancelář a byt advokáta Michala Janíka  

Rozehnal totiž zůstává "pod dohledem" kvůli dalšímu vyšetřování: policisté se kromě Astrony zajímají o několik smluv s falešnými daty, které šéf Novy před časem zveřejnil. Tento případ tzv. "zázračných smluv" je spojen i s Rozehnalem.

Třetí věcí, kvůli níž policie oba muže vyšetřuje, je pětimilionová půjčka, kterou před časem dostal Železný. Finanční kontroloři jsou přesvědčeni, že peníze dostal, ale nikdy nezdanil.

Právník Josef Monsport nicméně v úterý večer potvrdil, že Rozehnal byl zatím obviněn jen kvůli obchodu s Astrovou. Důvod, proč by Železného právník měl skončit ve vazbě, Monsportovi údajně není jasný.

"Ve věci Astrona policie vyslechla čtyřicet nebo padesát lidí, a to už před několika měsíci. Zatím jsem se nedozvěděl nic dalšího či nového, co by zavdávalo důvod k podezření, že by pan Rozehnal mohl mařit vyšetřování," řekl Monsport.

Případ Nadace Astrona je však od počátku velmi nepřehledný.

Železný se s pomocí miliardové směnky, kterou měl vystavit, pokouší vyhnout povinnosti zaplatit podobnou sumu americké firmě CME, s níž se už dva roky soudí kvůli Nově. CME však tvrdí, že si šéf Novy transakci vymyslel. MF DNES navíc už na jaře upozornila, že se někdo v této kauze pokusil oklamat české úřady falešnými dokumenty.

Vyšetřování Astrony navíc běží souběžně v Česku i v Lichtenštejnsku, kde tamní úřady podezřívají i zástupce Astrony Waltra Schlegela. Kvůli "těžkému podvodu" nechali Lichtenštejnci vyslechnout Železného, Rozehnala i příbramského obchodního právníka Michala Janíka. Ten je považován za majitele nadace, tvrdí však, že on Železného miliardovou směnku nedrží.

Podobně komplikované je i vyšetřování "zázračných smluv". Takzvané "magiky" se objevily poté, co se Železný v roce 1999 se CME rozešel ve zlém. Američané o smlouvách, které zveřejnil ředitel Novy tvrdí, že jsou padělané. Z dokumentů, jejichž kopie má mimo jiné mnoho novinářů, vyplývá, že Železný nikdy nemusel spolupracovat jen se CME. Američané naopak tvrdí, že na Novu mají nárok jen oni.

Daňové nedoplatky ředitele TV Nova, o které se rovněž intenzivně zajímá policie, podle tvrzení finančních úředníků mohou dosáhnout několika desítek milionů korun. Kvůli jednomu z nich - nesplaceném poplatku za dovoz obrazů, čelí Železný od dubna druhému trestnímu stíhání.

Zaměstnanci Novy to neprožívají, anebo mlčí

Poslední dva dny, v nichž se problémy hlavních představitelů Novy vrátily do titulních zpráv médií, zaměstnanci této televize nijak zvlášť neprožívají. "Ten rozruch se táhne už dva roky. To, co se děje nyní, mě rozhodně neznervózňuje," říká člověk z redakce zpravodajství.

"Až na to, že není zrovna jednoduché točit zprávu o své firmě. Člověk má tendenci být hyperobjektivní. Ale zatčení Aleše Rozehnala? Osobně jsme se nikdy neviděli. Na běžnou práci lidí v Nově to rozhodně žádný vliv nemá."

V restauraci pro zaměstnance televize na Barrandově vládne mlčení. Moderátoři Nicol Lenertová a Karel Voříšek se nechtějí svěřit. "Myslím, že bych raději neměla nic říkat," míní Lenertová. Posunkem naznačí, že si zamyká ústa a klíč symbolicky zahodí. Karel Voříšek tvrdí, že si problémů svého ředitele nevšiml.

"Každý, kdo podniká, má problémy, zvlášť podniká-li úspěšně," soudí. Na otázku, zda si myslí, že je jediným problémem Vladimíra Železného jeho úspěšné podnikání, neodpoví. "Nechytejte mne prosím za slovo." A Nicol Lenertová porušuje slib mlčení: "My víme, že máte v kabelce nahrávací přístroj."

(zuj, uj) 

Ředitel TV Nova Vladimír Železný se svým právníkem a nejbližším spolupracovníkem Alešem Rozehnalem, 6. listopadu 2001

Novináři sledují oknem policisty prohledávající pražské sídlo TV Nova, 6. listopadu 2001

Policisté v civilu celou noc prohledávali sídlo televize Nova na pražském Barrandově, 6. listopadu 2001

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Tvůrce Kanceláře Blaník opouští Seznam. Důvodem jsou neshody s vedením firmy

Z natáčení filmu Prezident Blaník

Lobbista Tonda Blaník bouchl do stolu. Tvůrce, který oceňovaný seriál vytváří, opouští internetovou televizi Stream...

Další z rubriky

VIDEO: Jak se „estébáci“ domlouvali během demonstrací 17. listopadu 1989

Kordon VB zablokoval dav na Národní třídě, z druhé strany na něj tlačily...

Během událostí 17. listopadu 1989 sehráli významnou roli příslušníci Státní bezpečnosti (StB). Na archivních záběrech...

Právnička, která v práci trávila nadřízenou, odmítá nastoupit do vězení

Věra Kubíčková před jednáním Městského soudu v Praze (29. května 2017)

Bývalá zaměstnankyně Správy železniční dopravní cesty Věra Kubíčková, kterou soudy potrestaly tříletým vězením za...

Janoušek by se nemusel vrátit za mříže, soud zvažuje upuštění od trestu

Roman Janoušek byl odsouzen k trestu čtyř a půl roku za to, že v březnu 2012...

Lobbista Roman Janoušek, odsouzený za to, že v opilosti srazil ženu autem a ujel, by se nemusel vrátit znovu za mříže....Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.