Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rozehnal doplácí na dvojí hru

  22:27aktualizováno  22:27
Advokát Aleš Rozehnal, stíhaný kvůli poškozování věřitele, hrál "dvojí hru": jednal za svého partnera Vladimíra Železného, ale zároveň i za lichtenštejnskou nadaci Astrona, které šéf Novy dluží. Český zákon o advokacii podobnou věc zakazuje. Miliardový dluh vůči Astroně přitom Železný uplatňoval jako škodu, kterou mu údajně způsobila společnost CME (druhý aktér boje o televizi Nova). Železný tak chtěl prostřednictvím Astrony odvrátit nutnost zaplacení miliardové pokuty, kterou na něm CME vysoudila.

Až dosud se mělo za to, že Rozehnal je stíhán, protože v kauze Astrona zastupoval Železného. Správce nadace, Walter Schlegel, však potvrdil, že Rozehnal v rozhodujících chvílích jednal i za vlastníka Astrony.

Jak vymáhání dluhu vypadalo? Podle Schlegela poslal Rozehnal do Curychu dopis, který sám sepsal. Dopis začíná: "Milý pane Železný," a Astrona v něm od šéfa Novy - s odvoláním na dohodu žádá pokutu 28,5 milionů dolarů. Schlegel list jakožto správce Astrony podepsal a poslal zpět do Česka, kde ho dostal k vyřízení opět - Rozehnal.

Správce: O miliardě mi řekl Rozehnal
Švýcar Walter Schlegel, správce nadace Astrona, je podle všeho klíčovým svědkem případu Vladimíra Železného a jeho právníka Aleše Rozehnala. Policejní akci, při níž byl minulý týden obviněn a poslán do vazby Aleš Rozehnal, podle českého vyšetřovatele Vladimíra Machaly odstartoval poslední výslech správce Astrony Waltera Schlegela.

Švýcar o kauze Astrona nechce veřejně mluvit, obsah jeho poslední výpovědi policie tají. Přibližný sled událostí nicméně Schlegel, který je rovněž vyšetřován, popsal úřadům už v dubnu. O založení nadace, která teď od Vladimíra Železného chce miliardu korun, ho prý požádal Rozehnal s tím, že ji chce pro klienta.

"Důvod neřekl, ale ani prý není nutné zřizovat bankovní konto," tvrdí Schlegel, podle něhož nadace byla do letoška "mrtvá". Železný s Astronou po čase uzavřel zajišťovací smlouvu k obchodu za miliardu korun. Astrona je takzvaná treuhendová společnost. Jejího skutečného majitele zná pouze právník, který za něj jedná - podle Schlegela "majitele" po celou rozhodující dobu zastupoval Rozehnal.

Schlegel tvrdí, že se něco začalo dít až letos v únoru, kdy mu Rozehnal na schůzce v lichtenštejnském Vaduzu řekl: Podle smlouvy má teď Železný platit Astroně pokutu 28,5 milionu dolarů. "Na základě Rozehnalova upozornění mi došlo, jak je to vážné a že jako předseda Astrony bych měl od Železného částku vymáhat," uvedl Schlegel.

Následovala série dopisů, připravených opět Rozehnalem, v nichž Astrona potvrdila příjem dluhu od Železného. "Zaplatil směnkou," vysvětlil později Rozehnal MF DNES. Podle Schlegela byla uložena v bance ve Vaduzu. Správce Astrony tvrdí, že mu Rozehnal dal najevo, že splacení dluhu zatím není žádoucí.

"Povídal o sporu s jinou stranou. Podle něj by prý nebylo dobré, kdyby byl nyní vyvíjen tlak," řekl. To, že Rozehnal byl spojen i s majiteli Astrony, letos v dubnu čtyři dny po Schlegelově výpovědi, u níž byli i Železného právníci - nečekaně zveřejnil sám šéf Novy. V rozhovoru pro Právo prohlásil, že Rozehnal v Astroně "působil".

"(Jenže) v roce 1997 mě doktor Rozehnal ještě nezastupoval," snažil se vysvětlit rozpor. Schlegelova výpověď však dokazuje, že Rozehnal pracoval "pro" Astronu dávno poté, co se stal klíčovým spolupracovníkem ředitele TV Nova. Policisté proto v této chvíli prověřují možné majitele nadace - včetně varianty, že ji vlastní sám Železný.

Rozehnalovu "dvojí službu" české advokátní regule zakazují. V jeho případě jde v principu o stejný model, kvůli němuž je před kárnou komisí advokátní komory právník Jiří Teryngel. Za to, že v případě pochybného pronájmu Českého domu v Moskvě zastupoval obě strany současně, mu hrozí i vyškrtnutí z komory.

Autoři:Hlavní zprávy

Nejčtenější

V italském Janově se zřítil dálniční most, zemřelo 35 lidí

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se zřítilo několik desítek...

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se v poledne zřítil asi 80metrový úsek mostu. Podle poslední bilance...

Všude bylo strašně krve. Češka promluvila o útoku žraloka na manžela

Ilustrační snímek

První dovolená v Egyptě se pro rodinu z malé moravské obce stala doslova hororovým zážitkem. Dva dny před odletem domů...Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Žraloci v Egyptě útočí, cestovky mlčí. V moři je prostě živo, argumentují

Žralok tygří (Galeocerdo cuvier). Ilustrační foto

Cestovní agentury nedostatečně informují o žralocích u Egypta, tvrdí turista, který se sám na podzim roku 2017 s...Další z rubriky

Zemanovci chřadnou, spříznění sponzoři jim ale dál posílají statisíce

Vztahy Miloše Zemana a Lubomíra Nečase jsou dlouhodobě velmi dobré. Nečas mu...

Stovky tisíc přišly během posledních několika měsíců na účet Strany práv občanů zemanovci. Vysoké částky jim poslaly...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

VIDEO: K ženě se nastěhovalo 160 netopýrů. Ven, hoši, vyháněli je oknem

Do ložnice se naštěhovalo přes 160 netopýrů

Hororový zážitek má za sebou sedmaosmdesátiletá žena z brněnské městské části Královo Pole. Do ložnice se jí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz