Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rozdíly v místní povaze hrají velkou roli

aktualizováno 
Je nějaký rozdíl mezi zákazníkem ze severní Moravy nebo ze západních Čech? Co se dá čekat od uchazeče o zaměstnání, který pochází z Prahy? Firmy, které mají své zákazníky a zaměstnance po celém území České republiky, uznávají, že rozdíly v povaze lidí z různých regionů mohou být značné.
NA SEVERNÍ MORAVĚ REKLAMA ZABÍRÁ
Přestože severní Morava patří k regionům s nejvyšší nezaměstnaností a sociálními problémy, pro obchodníky je především místem s věrnými zákazníky.
"Je zajímavé, že lidé ze sociálně slabých oblastí, jako je severní Morava, kde by člověk čekal velkou šetrnost, utrácejí relativně víc peněz za mlsání či cigarety než třeba konzervativní Západočeši," svěřuje své zkušenosti z průzkumů trhu psycholog Václav Panenka z personální agentury Psych-Inform.
Výzkum Taylor Nelson Sofres potvrdil, že lidé z Ostravy si chtějí užívat a vyhledávají nejrůznější životní potěšení.
Podobnou zkušenost má i marketingová ředitelka reklamní agentury Nexos X Martina Popelková. "Když uspořádáme soutěž o sbírání nálepek z obalů nějakých potravinářských výrobků, zaručeně to zabere na severní Moravě. Lidé tam mají více času a méně peněz než jinde, navíc tyto produkty většinou spotřebovávají ve větší míře než ostatní.
Zúčastnit se takové soutěže proto pro ně znamená menší ztrátu a větší zisk."

PLZEŇANÉ: OPATRNOST I PŘI VÝBĚRU PRÁCE
Naopak špatně se podle zkušeností obchodníků přemlouvají k nákupům lidé ze západních a jižních Čech. S opatrností svých plzeňských klientů se setkává i cestovní kancelář Čedok. "Při výběru zájezdů jsou rozvážnější než lidé z jiných měst. Neváhají zeptat se na detaily, chtějí mít jistotu, upřednostňují ověřené zájezdy," shrnuje postřehy marketingových odborníků Čedoku mluvčí Petr Ulrych.
Rozdílných povah lidí z různých měst si všímají i agentury, které zprostředkovávají zaměstnání. Například zájemci o práci, kteří přicházejí z Prahy, se podle nich obvykle vyznačují větším sebevědomím než ostatní uchazeči. Opatrnější rozhodování Západočechů je patrné i zde.
"Když zveme kandidáty na výběrové řízení, Ostravané neváhají sednout ve dvě ráno na vlak, aby byli v osm v Praze. Člověk z Plzně váhá, chce znát přesnou trasu, ptá se na dopravní zácpy v centru," říká Václav Panenka.

ŽIVOT MĚSTA URČUJE I EKONOMICKÁ SITUACE
Odborníci však upozorňují, že vlastnosti přisuzované obyvatelům určitého města nemusí být způsobeny ani tak zvláštní místní povahou, ale spíše hospodářskou situací. "Například v Ostravě, v průmyslovém městě, je oproti ostatním městům větší podíl lidí s nižším vzděláním.
Ostravská orientace na požitky a zanedbávání duchovních hodnot je proto spíš výpovědí o této sociální skupině nežli o regionální povaze," tvrdí sociolog Michal Illner.
I Plzeň je podobně jako Ostrava městem průmyslu, přesto je mezi jejich obyvateli velký rozdíl - zatímco Ostravané mají podle průzkumu Sofres spíše dobrodružnou povahu, u Plzeňanů převažuje kázeň a řád.
"Tato města mají úplně jinou historii. V Plzni nebyl žádný větší pohyb obyvatel a lidé jsou tam potomky mnoha generací dělníků ze Škodovky. Takovou stabilitu Ostravsko nezažilo.
Mnohé rodiny tam přišly teprve po válce za prací," vysvětluje rozdíly v mentalitě obou měst Michal Illner.
Praha či Brno, města s několika vysokými školami a státními úřady, podle sociologů reprezentují životní styl úředníků a lidí s vyšším vzděláním.

ZAHRANIČNÍ FIRMY ROZDÍLY NEZAJÍMAJÍ
Přes všechny rozdíly v mentalitě lidí z různých regionů zůstává Česká republika v očích mnoha domácích a zahraničních firem jedním trhem. Ať už při zadávání reklamních kampaní, nebo při hledání vhodného místa pro tovární halu. "Zahraniční investoři jsou natolik sebevědomí, že věří, že ať už postaví továrnu v kterémkoliv regionu, své zaměstnance si dokážou vychovat," tvrdí šéf vládní agentury Czechinvest Martin Jahn.
Podobně hovoří i reklamní experti: "Nadnárodní firmy cílí reklamu na lidi, kteří mají peníze. A ti jsou obvykle ve všech regionech stejní," vysvětluje mediální poradkyně Hana Wimrová z reklamní agentury Mindshare.
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Vydání Babiše. Nerozhodneme, dokud spis nebude ve Sněmovně, oznámil výbor

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Vydání lídra hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka se bude ve Sněmovně projednávat až v příštím...

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...Najdete na iDNES.cz