Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

MF DNES: Na cenovce 150 korun, u kasy 450

  10:20aktualizováno  10:20
Obchodní řetězce lákají na slevy, ale naúčtují víc. Za klamání zákazníků dostaly už stovky pokut. U pokladny v hypermarketu si proto pořádně překontrolujte účtenku. Možná tam uvidíte úplně jiné ceny zboží, než byly v regálu.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Česká obchodní inspekce provedla jen za letošní první čtvrtletí 1 838 kontrol zaměřených na účtování správných cen a v 714 případech našla nedostatek. A rozdala 499 pokut za celkem šest milionů korun.

„Česká obchodní inspekce dlouhodobě u slev a akčních cen zjišťuje pochybení u dvou z pěti kontrol. Stav se nelepší, a proto děláme kontrol víc,“ uvedl mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Že ceny ne vždycky souhlasí, se přesvědčil i reportér MF DNES. Kuřecí řízky, které koupil před týdnem v Kauflandu v Praze-Horních Měcholupech, měly na obalu cenovku 53 korun. Na účtence u pokladny se objevila částka o 24 korun vyšší - tedy 77 korun.

„Měl jste se dívat na cenu regálovku. To tam zbylo z akce,“ přesvědčovala zákazníka pracovnice u informačního pultíku, kam ho poslal pokladní. Ten se z odpovědnosti vyvlékl jednoduše tak, že se řídí kódy na zboží, a reklamaci neřešil.

Jak je možné, že obchody mají dvojí ceny? Jedním z vysvětlení je, že řetězce prodávají stále víc zboží v akci a kvůli pohybu cen nahoru a dolů mají v oceňování zmatek. Každopádně mnohem častější je změna ceny v neprospěch zákazníka. Jestli jde o omyl, nebo úmysl, se však těžko dokazuje.

Zákazníka to nemusí zajímat, má právo na jasnou cenu a Česká obchodní inspekce za tyto prohřešky uděluje pokuty.

Nejčastěji se klamavé ceny objevují u potravin, občas i u jiného zboží, třeba oblečení.

Až absurdní případ z nejmenovaného obchodního řetězce popsala MF DNES předsedkyně Sdružení na ochranu spotřebitelů Gerta Mazalová. „Jedna zákaznice objevila rifle pro dcerku. Byly ve slevě za 150 korun. Když přišla k pokladně, tak jí řekli, že cena je 450 korun. A paní tvrdila, že ji přece viděla u regálu. Oni se bránili tím, že mezitím, co paní chodila po obchodě, se cena změnila, což je úplná pitomost,“ zdůrazňuje Mazalová.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Statisíce pro herce Rodena, autobus smrti a útoky v prezidentské kampani

Karel Roden (28. února 2017)

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, že herec Karel Roden vysoudil statisíce na bulváru, že do prezidentské...

Vzácná dlažba na budějovickém náměstí je po odstranění kluziště zvlněná

Zvlněná dlažba na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Hrboly...

Propadlá dlažba a poškozené žulové kameny zůstaly na českobudějovickém hlavním náměstí po odstranění venkovního...

Silný vítr způsobil výpadky elektřiny, hasiči likvidují popadané stromy

Spadlý strom zastavil 18. ledna odpoledne nakrátko dopravu mezi Hazlovem a Aší...

Silný vítr, který odpoledne začal foukat v Čechách, způsobil na mnoha místech pády stromů i výpadky dodávek elektřiny....

Najdete na iDNES.cz