Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Recenze na předpověď počasí: teploty vycházejí, srážky méně

  2:01aktualizováno  2:01
Pokud vám bylo po teplých dnech 9. dubna zima a nechtělo se vám vytáhnout ze skříně zimní kabáty, vězte, že nepříjemný teplotní skok o deset stupňů byl meteorology správně předpovězen. Sněžení v dubnu naopak mělo trvat déle. Reportér iDNES.cz udělal rozbor, jak při "aprílovém počasí" vyšla předpověď.

V půlce dubna na Jablonecku začalo sněžit (15. dubna 2014). | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Dubnové počasí přichystalo meteorologům několik "pastí". Za prvé na začátku měsíce kolem 2.dubna panovalo nadprůměrné teplo a padaly teplotní rekordy.

Naopak kolem 9. dubna přišel teplotní skok dolů o deset stupňů (který se pak ještě zopakoval na začátku května). O Velikonocích nastal neobvyklý meteorologický jev zvaný slangově "tlakové bahno", kdy téměř nefouká vítr. Většinou se vyskytuje v létě a jde vlastně o "klid před bouří", která také pak následně přišla.

Jak jsme "hlídali" počasí

Nešlo o žádnou alchymii, ale o porovnání naměřených dat Českého hydrometeorologického ústavu s předpověďmi té samé instituce od 1. do 30. dubna. V tabulce se pak objevily něčím zajímavé dubnové dny, předpovědi vždy s datem jejich publikování. Pozorování ani rozbor neměly za cíl nijak zkritizovat meteorology - spíš ukázat, jak je třeba číst předpovědi počasí a na jaké narážejí limity.

Článek vzal v úvahu jednak nejvyšší naměřenou teplotu daného dne v 16. 00 hodin, kdy bývají teploty nejvyšší, plus týdenní předpověď starou obvykle několik dní (týdenní předpovědi dnes už publikuje ČHMÚ denně, média v menších frekvencích - pozn.red.). Ostatně většinu výletů lidé plánují s větším předstihem než den dopředu.

U srážek šlo o úhrn za 24 hodin, který se ale částečně týká i předchozího dne (meteorologové ho publikují už v osm ráno). Doplnila ho opět předpověď. 

Na začátku měsíce panovalo sucho, ale po 20. dubnu se objevily extrémní bouřky, které vyvrcholily kolem 24. dubna. Například ve Staré Vsi pod Ondřejnicí a ve Strakonicích tehdy lidé stírali bahno z ulic a nakrátko se zatopilo centrum Liberce. Uprostřed měsíce zase na horách nasněžilo.

Na analýze předpovědi je vidět, že je pro meteorology snazší předpovědět teplotu, než srážky. "Vyplývá to z fyziky atmosféry. Je to skutečně náročnější. Fyzikální podmínky pro vznik srážek jsou komplikovanější," vysvětluje zjednodušeně mluvčí meteorologů Petr Dvořák, kterého redakce požádala o komentář k výsledkům. Nicméně během měsíce se stejně několikrát stalo, že i naměřené teploty byly o stupeň, dva či dokonce pět vyšší, než horní mez udaná meteorology.

Bylo to třeba 2. dubna, jeden z prvních dnů, kdy se dalo chodit v Praze v krátkém rukávu. Tehdy teploměr ukazoval až 22 stupňů, ale čtyři dny stará předpověď počítala maximálně se sedmnácti. Ostatně na začátku dubna padaly teplotní rekordy a třeba 4. dubna naměřili v Plzni-Bolevci 24 stupňů, čímž byl překonán pět let starý rekord o 1,1 stupně. Pro meteorology je to víceméně "v normě".

Mluvčí Dvořák upozorňuje, že meteorologové vedou prakticky denně diskuzi, jaké maximální hodnoty budou publikovat - jestli to budou maximální teploty pro dominantní část Česka nebo se v nich odrazí i část stanic, kde se čekají extrémnější hodnoty. Každý den se hledá kompromis.

Analýza předpovědi počasí
DatumNejvyšší teplotaPředpovězená teplotaSrážkyPředpovězené
1. 4.19,4 °C15-19  °C(29.3)beze srážekpolojasno (29.3.)
2.4.22 °C13-17 °C (29.3)beze srážekpolojasno, ojediněle přeháňky (29.3.)
8.4.23,7°C18-22 °C (5.4.)srážky na jihu Čech a Moravězataženo s přeháňkami (5.4.)
9.4.13 °C10 až 14°C (5.4.)srážky na většině územípřeháňky a déšť (5.4.)
16.4.12,2 °C7-11 °C (14.4.)beze srážekna horách sněžení (14.4.)
22.4.20, 8 °C17 až 21°C (21.4.)extrémní bouřky, zatopená ulice v Libercipřeháňky, bouřky (21.4.)
23.4.23,4 °Caž 23°C (21.4.)bouře na Moravě, bahno v ulicích Staré Vsi pod Ondřejnicípřeháňky,bouřky (21.4.)
26.4.23,4 °C16-20 °C (24.4.)srážky jen na severu, vedrooblačno, přeháňky (24.4.)
27.4.22,6 °C17-21°C (24.4.)srážky na celém území a extrémní déšť Terešov 72mmpřeháňky, ojediněle bouřky (24.4.)
30.4.23,1 °C18-22 °C (28.4.)beze srážekráno oblačno, odpoledne bouřky (28.4.)

Co se na předpovědi (ne)podařilo

Párkrát se také stalo - opět například 2. dubna - že se nedostavily předpovězené přeháňky, nebo opravdu jen velmi lokálně. Podobný jev nastal i před 1. Májem, kdy už mělo pršet na Pálení čarodějnic, ale déšť se trochu opozdil. Meteorologové také na období 15. až 17. dubna předpovídali sněžení, nakonec ale sníh zasypal hory jen 15. dubna.

Fotogalerie

Naopak perfektně se podařilo předpovědět snížení teploty o deset stupňů 9. dubna, i když mu nikdo moc nevěřil a několik dní chodili lidé nedostatečně oblečení. Stejně tak meteorologové předpověděli správně bouřky po Velikonocích, i když ty si už téměř zasloužily nějakou výstrahu, protože na jihu Čech a severu Moravy odklízeli bahno z ulic.

Podle Dvořáka se sice předpovídá intenzita bouřky a neurčuje se podle počtu blesků, ale podle milimetrů a srážek, ale obtížně se odhadují lokálně přívalové deště, které třeba vytopí jen jedno údolí.

Mimochodem, 19.dubna byla publikována i měsíční předpověď, která slibovala na začátek května "průměrné až nadprůměrné počasí", což například o uplynulém víkendu a na začátku týdne asi většina lidí v kabátech a čepicích moc nepocítila. Závěry měsíčních předpovědí už jsou opravdu jen odhady a meteorologové to ani nepopírají.

Teplý a studený konec Prahy

Pokud má někdo pocit, že se předpověď v jeho městě nevyplnila, je potřeba vzít i v úvahu regionální rozdíly. Například v Praze zaznamenala stanice v Ruzyni na západě hlavního města o dva stupně nižší průměrnou teplotu za duben (8,8 stupně) než stanice Karlov v centru. Česká republika má totiž hodně členitý terén. Předpovědi musejí brát s ještě větší rezervou v Peci pod Sněžkou, kde byla průměrná dubnová teplota jen 3,6 stupně.

"Předpověď nemůže být román a nemůžeme proto postihnout všechny regionální rozdíly. Lidé také neumějí předpověď interpretovat. Pletou si často déšť a přeháňky, a proto někdy dostávám rozhořčené mail, že tam či onde nepršelo, ale předpověď to slibovala," dodal Dvořák.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

V Praze proběhl Pochod dobré vůle, lidé uctili oběti holokaustu

V Praze probíhá Pochod dobré vůle

V centru Prahy probíhá 15. ročník akce Kulturou proti antisemitismu. Součástí je Pochod dobré vůle. Účastníci vyrazili...

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Začátek týdne proprší, teploty budou až k víkendu stále klesat

(Ilustrační snímek)

Po víkendových vedrech nastane v pondělí mírné ochlazení a odpoledne déšť na většině území. Teploty se budou držet...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz