Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Roxy stále překračuje hlukové limity

  17:54aktualizováno  17:54
Staré Město - Žádný pražský hudební klub není tak známý po celém světě, jako je Roxy v Dlouhé třídě. A žádný v současnosti není tak blízko svému konci. O dalším osudu podniku, který navštíví sto tisíc lidí ročně, ale na nějž si kvůli hluku zároveň stěžuje peticemi několik desítek rodin z okolí, měla rozhodnout druhá měření hygieniků. Výsledky jsou už známy. Pro klub dopadly nepříznivě, a ten se tak dostává do největších problémů ve své jedenáctileté historii.

Hygienik Jiří Hanzl ve středu řekl, že jde o dva až tři decibely, což je poměrně hodně. Klub, na který si stěžují obyvatelé domu i okolí, chce zavést další protihluková opatření. Jeho zástupci se však obávají, že nepomohou.

"Myslím, že to nebude znamenat změnu v měřeních," soudí Jan Mayer z Linhartovy nadace, která zařízení provozuje. Podle něj hluk bude překračovat úroveň 25 decibelů, i když by se v klubu nekonala hudební produkce. S hygieniky se dohodl aspoň na tom, že bude omezena hlasitost aparatury.

"Jsem pevně přesvědčen, že kompromis najdeme. Věřím, že klub Roxy zůstane a že umožní lidem spát," uvedl starosta Prahy 1 Jan Bürgermeister (ODS).

Noční programy jsou podle Mayera hlavním zdrojem příjmů klubu, z nichž financuje další kulturní aktivity. Starosta proto bude navrhovat, aby se změnou dramaturgického plánu dotovala činnost zařízení radnice. Záměr na spolupráci mezi Prahou 1 a klubem projednají místní zastupitelé v červnu.

"Pokud nastane stav tolerance, debata o decibelech zůstane odborníkům," soudí Bürgermeister. Pro zachování klubu se vyslovil i městský radní pro kulturu Igor Němec (ODS). Podle něj nesmí být v oblasti kultury opomíjena mládež, pro niž jsou určeny právě programy klubu Roxy.

Roxy hrozí pokuty i zásahy policie
I přesto, že lidé žijící nad Roxy proti klubu většinou nic nemají. "Ale pro nás je hlavní, že se stížnosti na hluk potvrdily. Teď budeme vyžadovat, aby veškerá hudba utichla do dvaadvaceti hodin," shrnuje situaci ředitelka odboru výstavby v Praze 1 Ivana Souralová.

Roxy naplánovaný program měnit nebude: "Byla to dost sporná měření a my je zpochybníme," říká Vladimír Lima z Linhartovy nadace, která klub provozuje.

Odbor výstavby však hodlá dodržování "policejní" dvaadvacáté hodiny tvrdě vyžadovat. "Pokud bude i nadále hrát hudba celou noc, udělíme pokuty až do jednoho milionu. Může se také stát, že program ukončí ve dvaadvacet hodin policie," upozorňuje Souralová.

TÉMA:

Hygienik: Hluk z Roxy ruší okolí

ROZHOVOR ON-LINE:

Budoucnost klubu Roxy on-line

Hygienici měřili v únoru přímo v domě a povolených pětadvacet decibelů překročil zvuk o dva decibely. To by podle odborníků neměl být důvod k zákazům: "Takhle by překročila limity většina nočních podniků v centru," myslí si akustik Václav Lahodný. Měření podle něho navíc nezohlednila hluk pozadí, například televizi u sousedů. "To mohlo rozhodnout."

V úterý se o výsledku měření dozvěděli i někteří obyvatelé domu. Vesměs se shodovali, že proti klubu námitky nemají: "V poslední době se to moc zlepšilo, vyspím se dobře," říká dvaasedmdesátiletá Danuše Beníšková ze čtvrtého patra.

"Hluk mi nevadí, i když občas topení drnčí. Spíš jde z Roxy smrad," doplňuje ji pětadvacetiletá Karolína Příčková. Jen šestadvacetiletá Romana Šimánková z prvního patra říká, že jí dunění občas štve. "Ale chápu, že klub jen těžko může zavřít v deset, navíc stejně jako Roxy hučí i hospoda naproti přes ulici."

Proti ukvapenému postupu se včera vyslovil náměstek primátora pro kulturu Igor Němec. "Zákony by se neměly porušovat, ale Roxy je jedna z mála možností pro mladé, jak se v Praze kulturně vyžít. Mrzelo by mě, kdyby musel svůj program omezovat, vždyť láká mladé turisty. Sejdu se s vedením Prahy jedna a zkusíme vymyslet kompromisní řešení."

Roxy: Mysleli jsme, že jsme spíš na pochvalu

Ředitel Linhartovy nadace Jan Mayer z klubu RoxyNervózní atmosféra v úterý panovala v kancelářích nad klubem Roxy. Zaměstnanci se právě dověděli, o čem rozhodly pouhé dva decibely: klub v noci porušuje zákon, a proto mu hrozí sankce. "V posledních měsících jsme udělali tolik akustických úprav, že jsme se cítili spíš na pochvalu, lidé ze sousedství si úplně přestali stěžovat," krčí rameny architekt a ředitel Linhartovy nadace Jan Mayer, který stál už u počátků klubu roku 1991. "A místo toho tu je znovu kárání..."

Ale limity jsou jasné ze zákona a Roxy se do nich stále nevejde.
Všechno to je zvláštní - na výsledky jsme čekali už od listopadu, ale hygienici nejdříve měřili v okolních domech, kdy bydleli notoričtí stěžovatelé. Tam však žádný hluk nezaznamenali, a proto se přesunuli přímo do bytů nad klubem, kde si však nikdo nestěžoval. A v nich konečně zvýšený hluk naměřili, i když výsledky jsou sporné. Rozhodly pouhé dva decibely, a přitom hygienici například vůbec neměřili hlukové pozadí - tedy všechny zvuky z okolí.

Kdekdo se ptá: Proč nemohou akce v klubu končit už v deset hodin?
Dnes se mladí lidé vycházejí bavit mnohem později než v minulosti. K nám jich přijde velká část až okolo jedenácté.

Jste vůbec ochotní dělat v současném sporu nějaké kompromisy?
Nechceme provokovat, a tak omezíme celonoční taneční party opravdu jen na dva dny v týdnu. Těžištěm teď budou koncerty končící ve dvaadvacet hodin. Po nich bude program mnohem víc směřovat k ideji „kinokavárny třetího tisíciletí“. To budou akce založené převážně na vizuální složce, při nichž určitě dodržíme normu pětadvacet decibelů - tedy tu, která se uplatňuje například v nemocnicích.

Jaký plánujete další postup?
Ihned upozorníme odbor výstavby městské části na to, že měření nebylo přesné. A spoléháme také na rozumnou dohodu se starostou Prahy 1 Janem Bürgermeistrem. Schůzku s ním jsme si sjednali již na příští týden.

Z vašich slov je cítit jistá ukřivděnost. Kdo má podle vás zájem potopit dobře zavedený velkoklub?
Na radnici Prahy 1 sedí lidé, kteří problém Roxy řeší s klapkami na očích. Oni už teď ani nechtějí rozlišovat mezi obrovským hlukem anebo překročením limitů o pouhé dva decibely.

V klubu Roxy, který za poslední týdny výrazně změnil svou tvář, se dokončují poslední úpravy. (12. června 2001)

V klubu Roxy, který za poslední týdny výrazně změnil svou tvář, se dokončují poslední úpravy. (12. června 2001)

Vchod do klubu Roxy v Dlouhé ulici. Na provoz klubu si stěžují někteří lidé v okolí. (6. listopadu 2001)

Jan Mayer z Linhartovy nadace a místostarostka Prahy 1 Jana Příhodová během on-line rozhovoru se čtenáři iDNES. (21. listopadu 2001)

Autoři: , , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Má kampaň MeToo smysl? O chování mužů promluví v Rozstřelu Hašková Coolidge

Bývalá asistentka pěti amerických prezidentů a odbornice na etiketu Eliška...

Kampaň #MeToo zaměřila pozornost na sexuální násilí a obtěžování žen. Jak ji hodnotí bývalá asistentka pěti amerických...

Čeští kriminalisté v Egyptě prověřují případ ubodané Češky

Vchod na pláž před hotelem Zahabia, kde došlo k útoku na turistky (14. července...

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu prověřují v Egyptě okolnosti červencového útoku na turisty...

Pomník maršála Koněva v Dejvicích posprejovali vandalové

Na pomník vojevůdce I. S. Koněva v pražských Dejvicích někdo namaloval...

Na pomník maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v pražských Dejvicích někdo červenou barvou napsal letopočty 1956, 1961,...Najdete na iDNES.cz