Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rösch: Novák o všem věděl

aktualizováno 
- Během prvních pěti dnů soudního procesu s Liborem Novákem nepadl žádný přímý důkaz, že bývalý výkonný místopředseda ODS znal pravou totožnost tajemných sponzorů už v době, kdy strana od nich přijímala milionové dary. Z jeho vlastní výpovědi i ze svědectví několika osob z ODS však lze vyvodit nepřímé důkazy, že původ darů znal Novák mnohem dřív než v listopadu 1997, kdy dva roky staré podvody se sponzory vyšly najevo.

Tehdy se mimo jiné přiznal spolumajitel Třineckých železáren Milan Šrejber, že jeho dar 7,5 milionu se skrýval za vymyšlenými Bácsem a Sinhou. Rozepisováním darů na fiktivní sponzory se ODS dopustila daňového podvodu a záleží na soudu, zda uzná, že by za to měl být potrestán právě Libor Novák. "Nepřímých důkazů je dost," tvrdí státní zástupce František Fíla.

Mezi nepřímé důkazy lze zařadit včerejší svědectví bývalého člena výkonné rady ODS a její finanční komise Ludvíka Rösche. Podle něho Novák v listopadu 1997 před komisí přiznal, že sedm a půl milionu korun vydávaných za peníze od mrtvého Maďara Bácse a smyšleného Radjiva M. Sinhy z Mauricia bylo z okruhu Milana Šrejbra. "Pak ale zkroušeně řekl: No jo, ale je tady ještě dalších sedm a půl milionu, které jsou také z blízkosti Třineckých železáren. Ptal jsem se ho, jak se do ODS dostaly, a on řekl, že takzvanou severní cestou," prohlásil Rösch.  Šlo o peníze, které ODS přišly z účtu pracovnice železáren Jarmily Mlejnkové a strana je zaúčtovala jako peníze čtyř severočeských podnikatelů.

Rösch je jediný z předvolaných členů tehdejší finanční komise ODS, který toto závažné svědectví podal. Ostatní, kteří na rozdíl od něho v ODS zůstali, si nic takového nepamatují. "Já jsem to tam neslyšel," tvrdí například místopředseda Senátu Přemysl Sobotka, který svědčil hned po Röschovi.

Stejně jako včera Rösch, ovšem už v lednu 1998 mluvil další člen komise Miloš Vystrčil, který k soudu přizván nebyl. "Novák nám na komisi řekl, že jsme v roce 1995 dostali ještě nějaké peníze a mohly by s nimi být problémy," řekl tehdy. Röschovo tvrzení i dřívější Vystrčilova slova nasvědčují tomu, že Novák znal konstrukci s nastrčenými dárci, kteří kryli sponzory spojené se železárnami. Novák proti Röschově výpovědi nic nenamítal, ačkoli k tomu měl u soudu možnost.

Rösch se přitom domnívá, že Novák nebyl z ODS jediný, kdo znal pravdu, a rozhodně nebyl tím, kdo celý podvod vymyslel. "Už když Novák mluvil o severní cestě, vyložil jsem si to tak, že někdo z ODS ze severních Čech - pochází tam odtud například Petr Čermák, Tomáš Ratiborský, Přemysl Sobotka - zajistil, že peníze z Třineckých železáren se budou krýt přes nastrčené podnikatele," uvedl Rösch, který ODS opustil v únoru 1998.

Všichni z ODS, co dosud svědčili, však tvrdí, že o ničem nevěděli. Přitom už ze čtvrteční výpovědi hlavní účetní strany Marie Krčmářové vyplynulo, že ODS v roce 1995 se sponzorskými příspěvky prováděla machinace vědomě: "Když přišel výpis z banky, že z účtu paní Mlejnkové nám bylo převedeno celkem 7,5 milionu, šla jsem se zeptat, co to má znamenat. Bylo mi řečeno, že tato paní pouze zprostředkovala dary od čtyř jiných lidí. Dostala jsem jména a u každého částku, kolik věnoval.

Na ně jsem vypsala daňová přiznání." Krčmářová však přesně neurčila, kdo jí pokyn k rozepsání daru v ODS dal. "Pokyny mi dával buď tajemník Libora Nováka Ludvík Otto, nebo vedoucí sekretariátu Marta Šorfová," uvedla.

Otto její slova popřel, Šorfová se k nim vyjádří zřejmě až v úterý, nakdy je předvolaná k soudu. Tentýž den bude vypovídat i exministr zahraničí a bývalý místopředseda ODS Josef Zieleniec, který stranu opustil právě kvůli pochybnému financování.

Ve středu je jako poslední svědek pozván předseda ODS a bývalý premiér Václav Klaus. Po jeho výpovědi by měl soud rozhodnout, zda bude schopen vynést v kauze Novák rozsudek, nebo proces odročí kvůli tomu, že se nedostavilo několik svědků včetně Milana Šrejbra.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zeman nepřekvapil, potvrzuje se jeho pakt s Babišem, říká TOP 09 i ODS

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová a...

Prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že i když neuspěje při volbě prezidenta, jmenuje premiérem znovu Andreje Babiše,...

Středočeský výbor ROP čeká po bitvě o Čapí hnízdo přeobsazení

Středočeský kraj má novou koalici, dohodu podepsaly ANO, ČSSD a KSČM. Potvrdila...

Výbor regionální rady ROP Střední Čechy, který odmítl vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského financování, čeká...

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Online gynekologická poradna na eMimino.cz
Online gynekologická poradna na eMimino.cz

V poradně gynekologa na vaše otázky odpovídá zkušený gynekolog MUDr. Jiří Škultéty.

Najdete na iDNES.cz