Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ropné skvrny devastovaly břehy celého světa. Irák jednu použil v boji s USA

  18:38aktualizováno  18:38
Ropa z nedávno potopené plošiny v Mexickém zálivu by mohla předčit osudnou havárii tankeru Exxon Valdez v roce 1989, obávají se někteří odborníci. Tehdy zahynuly miliony živočichů a pobřeží Aljašky se z ekologické katastrofy nevzpamatovalo dodnes. Přírodu v historii devastovaly i mnohem větší ropné skvrny.

1989 - záchrana zvířat po havárii tankeru Exxon Valdez u pobřeží Aljašky. | foto: Profimedia.cz

V lednu 1991 nechal irácký diktátor Saddám Husajn do vod Perského zálivu záměrně vypustit 1,9 miliard litrů ropy, což dosud žádná jiná ropná katastrofa nepředčila. Mazlavá surovina do moře proudila z tankerů, těžebních plošin i ropných terminálů v Kuvajtu.

A důvod? Bagdád se tak během války v Perském zálivu snažil ztížit vylodění americkému námořnictvu. V rámci své taktiky také zapaloval těžební plošiny, z nichž se valil dým a snižoval viditelnost.

1991 - ropná skvrna v Perském zálivu.

1991 - ropná skvrna v Perském zálivu.

Navzdory své velikosti ale nakonec tehdejší ropná skvrna nenapáchala tak rozsáhlé dlouhodobé škody, jako některé jiné úniky ropy. Přesto o život připravila kupříkladu přes dvacet tisíc ptáků, nejvíce přitom zasáhla pobřeží Saudské Arábie.

Druhé největší zamoření moře měl na svědomí únik suroviny z těžební plošiny Ixtoc v Mexickém zálivu v roce 1978. Inženýrům trvalo rok, než unikání mazlavé suroviny zastavili. Do té doby stihlo do moře vytéct 530 milionů litrů ropy.

1978 - hašení hořící ropné skvrny v Mexickém zálivu.

1978 - hašení hořící ropné skvrny v Mexickém zálivu.

Asi nejděsivějším symbolem ropných katastrof zůstává ztroskotání amerického tankeru Exxon Valdez v březnu 1989 u břehů Aljašky, kdy do moře vyteklo přes 40 milionů litrů ropy. Přestože to zdaleka nebyl největší únik v historii, důsledky byly pro nedaleké pobřeží fatální.

Co se stalo s Exxon Valdez

Loď byla po ztroskotání u Aljašky odtažena a opravena. Majitelé ji několikrát přejmenovali, postupně nesla jména Exxon Mediterranean či SeaRiver. Dnes se plaví pod jménem Dong Fang Ocean a převáží železnou rudu.

zdroj: cs.wikipedia.org

Ropa v krátkém období zabila miliony zvířat, kromě nespočtu ryb přes 250 tisíc ptáků, 4 tisíce mořských vyder či dvacet kosatek a dalších živočichů. O obživu přišlo přes 30 tisíc rybářů.

Přestože ropu odklízelo na 11 tisíc lidí až do roku 1994, region zůstává paralyzovaný i více než dvacet let po katastrofě.

Mazlavé suroviny se totiž nepodařilo zcela zbavit, skrývá se třeba pod pískem na plážích, napsal loni magazín National Geographic. Zvířata proto umírají na následky havárie dodnes. Třeba vydry nebo kachny, které pod pískem hledají potravu a narážejí na schovanou ropu.

Nehoda se alespoň stala jedním z impulzů pro zpřísnění pravidel pro provoz ropných tankerů. Například plavidla podobná Exxon Valdez musí mít do roku 2020 dvojitý trup.

Havárie ropného tankeru Exxon Valdez u Aljašky v březnu 1989Havárie ropného tankeru Exxon Valdez u Aljašky v březnu 1989

Havárie ropného tankeru Exxon Valdez u Aljašky v březnu 1989

Tanker museli potopit piloti

První obrovskou ropnou katastrofu svět zažil už v roce 1967, kdy tanker Torrey Canyon narazil poblíž britského souostroví Scilly na útes a do moře mezi Velkou Británií a Francií uniklo 117 milionů litrů ropy. Zabila tisíce ptáků na britských i francouzských březích a všechny ryby do vzdálenosti 75 kilometrů od místa nehody.

Projevila se tehdy i nezkušenost při likvidaci takovýchto škod. Například chemikálie, kterou Britové použili pro rychlejší rozptýlení ropy ve vodě, zasadila ekosystému mnohem větší rány než samotná uniklá surovina.

1967 - havárie supertankeru Torrey Canyon u britského pobřeží.

1967 - havárie supertankeru Torrey Canyon u britského pobřeží.

Ostudu zažili i britští letci, kteří shazovali na plavidlo bomby, aby ho potopili. Shodili jich na něj 42, ale ve 25 procentech se na nehybný terč vůbec netrefili, připomněla televize BBC na svém webu.

Další obrovskou ekologickou katastrofu způsobila liberijská cisternová loď Amoco Cádiz, která v březnu 1978 ztroskotala na mělčině u francouzského Brestu. Do moře tehdy vyteklo 260 milionů litrů ropy, která zamořila přes 300 kilometrů pobřeží. Během dvou týdnů moře vyplavilo miliony těl měkkýšů, mořských ježků a dalších živočichů. Kromě nich napočítali místní téměř 20 tisíc mrtvých ptáků.

1979 - při srážce dvou tankerů u Trinidadu a Tobaga obě lodě vzplály.

1979 - při srážce dvou tankerů u Trinidadu a Tobaga obě lodě vzplály, moře zamořilo 340 milionů litrů ropy.

1983 - ropou obalený tučňák po havárii tankeru Castillo de Bellver u Jihoafrické republiky.

1983 - ropou obalený tučňák po havárii tankeru Castillo de Bellver u Jihoafrické republiky.

O rok později se nedaleko břehů Trinidadu a Tobaga řecký ropný tanker srazil během bouře s jinou lodí, do moře se dostalo 340 milionů litrů ropy.

Úniky ropy od roku 1960

Mexický záliv (267 nehod)
Severovýchod USA (140)
Středozemní moře (127)
Perský záliv (108)
Severní moře (75)
Japonsko (60)
Baltské moře (52)
Velká Británie a kanál Lamanche (49)
Malajsie a Singapůr (39)
Západ Francie a sever či západ Španělska (33)
Korea (32)

zdroj: Národní úřad pro oceán a atmosféru NOAA

Za dalších pět let sledovala s obavami ropnou skvrnu Jihoafrická republika. U jejích břehů se potopil tanker Castillo de Bellver a do vody se dostalo 300 milionů litrů mazlavé suroviny. Vítr skvrnu ale zavál pryč od břehů, kde se později rozptýlila a díky tomu nenapáchala tak obrovské škody.

Ve stejném roce narazil u Íránu tanker do těžební plošiny, která se pak zřítila do moře. Než se škody podařilo opravit, uniklo 303 milionů litrů ropy.

Nehody se tankerům nevyhýbaly ani v pozdějších letech. Třeba v roce 1996 uniklo u jihozápadního pobřeží Walesu do moře asi 72 tun ropy z kyperského plavidla Sea Empress. V roce 2002 zpustošil přes tisíc kilometrů pobřeží Španělska, Francie a Portugalska mazut, který vytekl z tankeru Prestige.

Francouzskou Bretaň postihla po Amoco Cádiz ještě jedna rozsáhlá ropná katastrofa. V prosinci 1999 tam při havárii maltského tankeru Erika uniklo do moře 20 tisíc tun topného oleje, který zamořil přes 400 kilometrů pobřeží.

Největší ropné katastrofyHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Ty ženy neznám, jde o kampaň demokratů, brání se Trump nařčení z obtěžování

Americký prezident Donald Trump během setkání se zástupci NASA v Bílém domě

Americký prezident Donald Trump v úterý odmítl výzvy k vyšetřování svých údajných prohřešků vůči ženám a nařčení z...

Moskva evakuovala ambasádu v jemenském Saná, prchali i ruští civilisté

V Saná vypukly boje mezi šíitskými povstalci a stoupenci exprezidenta Sáliha...

Z jemenské metropole Saná byli letecky evakuováni zaměstnanci ruské ambasády a další ruští občané. Informovalo o tom...

Smráká se nad uprchlickými kvótami? Tusk je hodlá označit za neúčinné

Nový předseda Evropské rady Donald Tusk (30. srpna 2014)

Přerozdělování žadatelů o azyl mezi členské země Evropské unie podle kvót je neefektivní nástroj, který státy bloku...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz