Ropákem roku se stal ministr Grégr

- Ropákem roku 1998 se stal ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr. Zvolila ho odborná komise za prosazování dostavby Temelína, plánování výstavby jaderných elektráren a zpochybňování útlumu těžby uranu v České republice, oznámil Miroslav Patrik z ekologického sdružení Děti Země.
Další anticenu, kterou je Zelená perla '98, získal za antiekologický výrok Libor Řehák z ministerstva zemědělství, který prohlásil, že nekontrolované šíření rysa je v rozporu s Listinou základních práv a svobod.
Grégr podle Patrika mařil sestavení mezinárodní komise, která zkoumala ekonomickou výhodnost a bezpečnost dostavby Temelína. Jeho přístup při vytváření energetické politiky státu je prý vzhledem k plánům na výstavbu dalších jaderných elektráren nekompetentní.
Za Grégrem skončil jeho poradce Jiří Hanzlíček za prosazení mletí cementu v Berouně. Třetí místo patří poslanci Jiřímu Drdovi (ODS) za snahu změnit zákon o odpadech tak, aby mohl být do České republiky dovážen ke spalování odpad ze zahraničí.
Žhavým kandidátem na Zelenou perlu byl i stínový ministr dopravy a spojů a poslanec Martin Říman (ODS) za vyjádření, že na prknech konstruktérů jsou návrhy automobilů, které vypouštějí téměř čistší vzduch, než nasávají.
Na již sedmého Ropáka bylo navrženo 12 a čtvrtou Zelenou perlu 18 kandidátů. Vítěze vybírali například ekolog Ivan Dejmal, sociolog Jan Keller, filozof Erazim Kohák a písničkář Jaroslav Hutka. Komisi tvořilo 119 lidí.
Ropáka loni získal generální ředitel firmy Povodí Moravy Stanislav Novotný za technokratické řešení vodního hospodářství v České republice. Zelenou perlu loni dostal poslanec Petr Nečas (ODS).

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video