Prověřte nám projekty, žádala policie znalce. Ti jen kroutili hlavou

  18:57aktualizováno  18:57
Miliardová kauza ROP Severozápad začala před dvěma lety, policie provádí další důležité výslechy a proběhl i netradiční pokus při vyšetřování. Policie se pokusila zrekonstruovat, jak by vypadalo nezávislé hodnocení vyšetřovaných projektů soudními znalci. Znalci však tuto zakázku odmítli.

(ilustrační snímek) | foto: Lukáš Urban

U „kriminality bílých límečků“ se zpravidla vyšetřovací pokusy a rekonstrukce nedělají. Policie přesto zkusila před pár týdny udělat unikátní vyšetřovací pokus v kauze ROP Severozápad. V ní jde o manipulaci s hodnocením evropských projektů za 14 miliard korun z let 2008 až 2012. 

Je v ní obviněno už 27 lidí včetně tří bývalých hejtmanů. Vše prý chodilo tak, že projekty obchodních přátel obviněných prostě díky „cinklému“ hodnocení přeskočily ostatní. Od policejního zatýkání, kterým kauza začala, uplynou 12. prosince už dva roky.

Policisté nyní zkusili soudním znalcům rozdat tehdejší ovlivněné projekty a také příručky pro hodnotitele. Chtěli po nich, aby se vžili do role hodnotitelů a určili, kolik by oněm údajně zmanipulovaným projektům dali bodů a jestli by jim přiznali dotaci.

Znalci však tuto zakázku odmítli s tím, že nezávisle ohodnotit projekty, jejichž kriminální pozadí už znají, prostě nejde. MF DNES potvrdily informaci o vyšetřovacím pokusu dva nezávislé zdroje. „Už to samé zadání znaleckého úkolu bylo velmi podivné. Spíš to byla snaha policie si opatřit relevantní důkaz, ale neprůchodnou metodou,“ uvedl advokát Daniel Volák, který obhajuje obviněného exhejtmana Jiřího Šulce z ODS.

Řešili jsme zábradlí

V poslední době policie kromě vyšetřovacího pokusu stihla ještě dva důležité výslechy. Pozvala si jednak právě Šulce, a to 2. října. Ten však odmítl vypovídat s tím, že delšího výslechu ani soudu není ze zdravotních důvodů schopen.

Kauza ROP Severozápad

Většinu z 27 obviněných tvoří bývalí hodnotitelé evropských projektů, zpravidla politici. Škoda je odhadována na 14 miliard korun. Organizátory měli být podle policie podnikatelé Daniel Ježek a Alexandr Novák. Ježek podle policie třeba napsal tečky k projektům, které mají dostat peníze a hodnocení proběhlo jen naoko. Trumfem policie je bývalý ředitel úřadu ROP Severozápad Petr Kušnierz, který se rozhodl promluvit.

Vyslýchán byl rovněž známý ústecký podnikatel Patrik Oulický. V minulosti byl spojován třeba se slavným náborem do místní buňky ODS za pohoštění na heslo „velrybář“, z čehož vznikl i obecný termín „velrybaření“ = nábor černých duší (jak zájezd vypadal, jsme popsali zde).

Oulický byl obchodním partnerem obviněného Alexandra Nováka a dotační úřad ROP Severozápad sídlil v budově jeho stavební firmy EDS. Korunní svědek celé kauzy a zároveň obviněný exředitel ROP Petr Kusnierz vyprávěl policii i u soudu, že jezdil výtahem do nejvyššího patra budovy, kde sídlili Oulický a Novák, pro pokyny, jaký projekt má projít. Oulický však navzdory tomu obviněn není a je jen svědek. Policie na něj nic nemá.

I ve svém výslechu tvrdil, že s Kusnierzem řešil jen technické záležitosti týkající se budovy, kde byl ROP v nájmu. „Vzpomínám si, že jsme řešili zasklené zábradlí na terase,“ vypověděl podnikatel. Jednoznačně odmítl, že by někdy komunikoval v budově o rozdělování peněz z ROP Severozápad. „Ne a už jsem na to odpovídal,“ sdělil Oulický. 

V jedné pasáži výslechu vzpomíná, že kvůli ROP Severozápad byl vypovídat už v roce 2015. „Byl mi předložen seznam údajně zájmových projektů s nějakým označením, tyto projekty jsem neznal, a když jsem byl vyzván, abych dal dobrovolně otisky prstů, tak jsem to učinil a moje otisky na seznamu nebyly,“ vypověděl podnikatel.

Z této poznámky je vidět i zajímavá policejní metoda: vyšetřovatelé za pomocí daktyloskopie zjišťují, komu prošly rukama dokumenty se zmanipulovanými projekty.

Hotel z dotační hitparády

Protokol z Oulického výslechu, do kterého mohla MF DNES nahlédnout, nicméně ukazuje, že jeden projekt zajímá policisty víc než ostatní; chomutovský Hotel 99.

Fotogalerie

„Před půlrokem mi pan Tlapák (obchodní partner) oznámil, že policie si vyžádala podklady k Hotelu 99. Do té doby jsem neměl tušení, že společnost EDS, jejímž jsem byl akcionářem, se na projektu podílela,“ uvedl Oulický. 

Hotel 99 patří podnikateli Ahmadu Raadovi a Lidové noviny ho zařadily před časem do žebříčku „TOP 12 hotelů, které kdy v Česku dostaly nejvíce peněz z evropských dotací“. Hotel 99 se stavěl z dotace 49 milionů korun. MF DNES zkoušela sehnat i Raada, ale na SMS neodpověděl. Už po dostavění hotelu, když se objevila první podezření, však napsal „sebeobhajobu“ na stránkách ODS. Píše, že je dotace v pořádku a investici prověřili auditoři.

Zapínali jsme „šumáky“

Oulický také vypověděl, že v budově byly na oknech rušičky signálu a odposlechů, kterým říkal slangově „šumáky“. I proto odtamtud policie nejspíš nemá odposlechy.

MF DNES poslala v pondělí dotazy i vrchnímu státnímu zastupitelství, které případ dozoruje. Odpověď zatím nepřišla. Vyšetřování ani po dvou letech nekončí. Nově si policie najala znalce, který má zjistit, jestli peníze prostavěné na Hotelu 99 odpovídají výši dotace.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Dokážeme skokově ochladit Zemi, ale je to nebezpečné, varuje expert

Martin Dočkal se zabývá krajinným inženýrstvím.

Geoinženýring zná nástroje, kterými se skokově dá ovlivnit klima na naší planetě. Jeho nejtvrdší forma však může být...

„Miliardářce“ ze směnáren šéfovali bývalí politici. Žena se zastřelila

Poslanec za hnutí ANO Bronislav Schwarz

Ve vedení firmy To & Mi z Varnsdorfu, v níž pracovala Zuzana K., která za čtyři roky podle policie protočila až 12...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Další z rubriky

Zemřel válečný veterán Fedor Komár, bojoval u Sokolova

Ve věku devadesát šest let zemřel 17. prosince 2018 veterán z 2. světové války...

Ve věku devadesát šest let zemřel v pondělí válečný veterán, příslušník československého armádního sboru na východní...

Není podstatné, že nerozumíte. Volič mi rozumí, říká lídr ODS Petr Fiala

Předseda ODS Petr Fiala.

Rok 2018 přinesl ODS vítězství v senátních volbách a post předsedy horní komory. Pokud bychom nepočítali Piráty, je...

V kritickém úseku D1 už dělníci rozšiřují pruhy, vznikají dlouhé kolony

Ve středu ráno začali dělníci na problematickém úseku D1 mezi Humpolcem a...

Na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a Větrným Jeníkovem na 104. kilometru začali dělníci pracovat...

Najdete na iDNES.cz