Jedním z projektů, které Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) kvůli pochybnostem vyšetřoval, byla i stavba nové budovy ISŠTE Sokolov.

Jedním z projektů, které Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) kvůli pochybnostem vyšetřoval, byla i stavba nové budovy ISŠTE Sokolov. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Karlovarskému kraji hrozí kvůli dotacím další mnohasetmilionová sankce

  • 28
O dalších asi 750 milionů korun zřejmě přijde Karlovarský kraj kvůli pochybným zakázkám na opravu Becherovy vily a stavby dvou středních škol ISŠTE v Sokolově a CTV v Ostrově. Nesrovnalosti právě v těchto zakázkách odhalil Evropský úřad pro boj proti podvodům.

Svoji závěrečnou zprávu poslal Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF)krajskému úřadu. Mluví se v ní o podvodu šéfa ČSSD Jakuba Pánika, o střetu zájmů a o porušení zákona.

Brusel už na základě výsledků vyšetřování vzkázal, že účet za prohřešky bude 30 milionů eur, tedy přibližně 750 milionů korun. O tolik méně dostane Česko, a tedy kraj z evropských peněz. Ředitelka Úřadu regionální rady ROP Severozápad Jana Havlicová ještě doufá, že se podaří důkazy otupit a sankci snížit.

Jméno krajského šéfa ČSSD Jakuba Pánika vyšetřovatelé ve zprávě zmiňují a píší o střetu zájmů. Pánik seděl v komisi pro otevírání obálek a zároveň byl obchodním ředitelem firmy Prefa-Beton Cheb, která se ve sdružení s Thermií-Bau hlásila o zakázku na opravu Becherovy vily.

Politik navíc při otevírání obálek jako člen komise podepsal čestné prohlášení, že nemá s žádnou z firem nic společného a že není podjatý. Případ řešila i policie, ale odložila ho.

Zájemci o opravu Becherovy vily měli doložit reference, že podobné zakázky už mají za sebou. Problém je v tom, že konsorcium firem Thermia-Bau a Prefa-Beton předložilo padělanou referenční listinu a i díky ní zakázku získalo (více zde).

Není jasné, jestli se pokuta 750 milionů korun připočítá zcela nebo jen částečně k mnohem vyšší sankci 2,5 miliardy korun, která za neprůhledné rozdělování dotací z EU hrozí Ústeckému a Karlovarskému kraji.

Zatím není jasné, kdo sankci zaplatí

Krajští politici sedící ve výboru regionální rady ROP Severozápad ve středu odhlasovali, že sankci ve výši 2,5 miliardy korun přijímají.

Není ale jasné, na koho obří pokuta dopadne. Výbor vyzval k zaplacení nejen oba kraje, ale i ministerstvo financí a ministerstvo pro místní rozvoj. Resort financí měl na dotační program dohlížet. Už ve čtvrtek o tom budou jednat zástupci obou krajů s náměstky ministerstev.

"Přijímáme korekci 2,5 miliardy korun a zdůraznili jsme, že už se proti ní nebudeme odvolávat. Ne proto, že bychom s ní souhlasili. Ale proto, že kdybychom se odvolali, tak by propadlo dalších téměř pět miliard korun. A nemělo by už smysl zastavený program ROP znovu rozjíždět," uvedl předseda výboru regionální rady ROP Petr Navrátil.

Opoziční krajský zastupitel Petr Šindelář (ODS) považuje druhou pokutu za podvody v zakázkách za hrozivou. "Je to pro kraj problém umocněný na druhou. Mám už neoficiální informace, že krajský úřad začíná připravovat omezování plánovaných investic," poznamenal Šindelář.

Kraje daly najevo, že likvidační sankci nejsou schopny samy zaplatit. Premiér Petr Nečas v úterý po návštěvě v Ústeckém kraji téměř vyloučil, že by stát přispěl. "Představa, že 50 nebo 100 procent zaplatí stát, povede jen ke zvýšení morálního hazardu. To znamená k nižší zodpovědnosti regionálních představitelů," řekl Nečas. Vinu podle něho nesou krajští politici. Je ale ochoten s nimi jednat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video