Podnikatele a někdejšího vlivného člena ODS Daniela Ježka obvinila policie v dotační kauze ROP Severozápad.

Podnikatele a někdejšího vlivného člena ODS Daniela Ježka obvinila policie v dotační kauze ROP Severozápad. | foto: Libor Zavoral, ČTK

Divoké dotace na severu: miliardy skončily u firem s vazbami na politiky

  • 364
Ke komu putovaly miliardy z evropských dotací na severozápadě Čech? Jak zjistila MF DNES, peníze často získaly firmy s vazbami na tamní politiky. V kauze ROP Severozápad policie obvinila 24 lidí, mezi nimi právě i důležité místní politiky.

Zprvu to vypadalo jako běžná návštěva starosty malého města u vysoce postaveného krajského politika. Jenže starosta, který tou dobou žádal o dotaci na opravu náměstí, dostal během schůzky na vybranou – když necháš výběr stavební firmy na nás, dotaci dostaneš. Přitom o přidělení evropských peněz musí rozhodnout hodnotitelé dotačního úřadu na základě kvality projektu. Podmiňovat přidělení dotace čímkoliv jiným nelze.

Zmíněné svědectví získali reportéři MF DNES od tří starostů z Karlovarského a Ústeckého kraje, když mapovali, jaké firmy získaly zakázky placené z dotačního úřadu ROP Severozápad. Policie v kauze stíhá čtyřiadvacet lidí včetně významných politiků za to, že ovlivnili, kdo dotaci získá.

MF DNES se proto nyní zaměřila na to, komu byly „přiklepnuty“ stavební zakázky, které byly z problematických dotací placené.

Ukázaly se zajímavé vazby. A také sumy. Ze zhruba deseti miliard korun, které do dvou českých krajů v letech 2008 až 2012 poslaly evropské fondy na stavby silnic, škol, nemocnic či hřišť, minimálně polovina nakonec zamířila buď ke stavebním firmám regionálních politiků, nebo firmám s nimi spojeným, či k vlivným podnikatelům.

Další téměř tři miliardy si rozdělilo pouhých devět firem.

Redakce například dohledala zakázky, které získaly firmy blízké trojici vlivných severočeských podnikatelů, Danielu Ježkovi (je obviněný a jako jediný sedí ve vazbě), exsenátorovi Alexandru Novákovi (také obviněnému) či Patriku Oulickému. Stáli u projektů minimálně za tři čtvrtě miliardy korun z evropských fondů.

Obvinění v kauze

V souvislosti s kauzou policisté obvinili i bývalou hejtmanku Ústeckého kraje Janu Vaňhovou, která byla v letech 2008 až 2012 ve výboru regionální rady ROP Severozápad. Výbor měl konečné slovo v rozhodování, který projekt se podpoří evropskými penězi.

Obviněn byl i starosta Chebu a šéf ČSSD v Karlovarském kraji Petr Navrátil, který se kvůli tomu vzdal členství ve straně, místo starosty si však ponechal. Mezi obviněnými jsou také další členové ČSSD - bývalí náměstci karlovarského hejtmana Jakub Pánik a Miloslav Čermák a také náměstek hejtmana a místostarosta Mariánských Lázní Petr Horký.

Vlivný severočeský podnikatel Oulický sice nebyl obviněn, ale jeho jméno zařadila na seznam hlavních hybatelů v přidělování dotací soudkyně, která loni řešila jinou kauzu v dotačním úřadu ROP Severozápad. On to odmítá, stejně jako ostatní aktéři kauzy. Ježkův advokát Michael Kis již dříve řekl, že jeho klient se cítí nevinný. Novák se dosud k policejnímu vyšetřování nevyjádřil a na SMS nereagoval.

MF DNES zjistila, že s podezřením, že dotace pak skrze veřejné zakázky končily ve spřátelených firmách, pracuje i policie. V jednom z dokumentů, s jehož obsahem se MF DNES seznámila, detektivové například píší, že s projekty se manipulovalo za účelem „ovlivnění výběru dodavatelů provádějících stavební práce nebo dodávajících zboží a služby potřebné pro realizaci vítězných projektů“.

Toto podezření se jim však doposud nepodařilo prokázat. Detektivové by museli zjistit, že někdo výběrová řízení na přidělení stavebních prací zmanipuloval.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video