Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Romům vystěhovaným ze Vsetína hrozí demolice

  22:55aktualizováno  22:55
Rodinu Tulejových vystěhovala vsetínská radnice pod vedením Jiřího Čunka do Čech pod Kosířem. Nyní přes rok splácí dům, v němž bydlí. Přesto jí hrozí, že zůstane bez střechy nad hlavou. Úřady totiž na domek vydaly demoliční výměr. Do obce tak každým dnem mohou přijet bagry a objekt zbourat.

Rodina Tulejova - Jedenáctičlenná rodina Tulejova se musela ze Vsetína přestěhovat do více než sto kilometrů vzdálené obce Čechy pod Kosířem na Prostějovsku. Obývá třípokojový domek s nevyhovujícím sociálním zařízením, vlhkými zdmi a popraskanými stěnami a stropy. | foto: Luděk PeřinaMF DNES

V domě, kde stropy podpírají trámy, ve stěnách jsou praskliny a omítky jsou vlhké, žije dvanáct lidí včetně několikaměsíčního kojence.

Na nové bydlení Tulejovi loni dostali od vsetínské radnice 450tisícovou půjčku, nemovitost se však nikdy nestala jejich. Kupní smlouva měla totiž chyby, a katastrální úřad ji odmítl zaregistrovat.

Majitelem domu tak zůstal Marian Budinský z Hodonína, zprostředkovatel vsetínské radnice, který pro vystěhované Romy sháněl náhradní bydlení. Ten potvrdil, že se demoličnímu výměru podřídí. "Budu to muset udělat. Rozhodnutí jsem již obdržel, budu se řídit zákony," řekl Budinský.

Tulejovi v Čechách pod Kosířem bydlí na základě smlouvy o smlouvě budoucí a půjčku od vsetínské radnice pravidelně splácejí. "Nevím, kam teď půjdeme. Vezmeme si asi stan a ubytujeme se na náměstí ve Vsetíně," neví si rady Jolana Tulejová.

Vsetínská radnice od nich dává ruce pryč. "Pomohli jsme jim nad rámec našich povinností. Volné byty momentálně nemáme. Nabízeli jsme jim ubytování v azylových domech," řekla mluvčí radnice Eva Stejskalová.

Tulejovi navíc asi před měsícem zůstali zcela bez elektřiny, i když faktury za odběr platili.

Na energie si odkládali peníze bokem a když před časem přišel dvacetitisícový účet za spotřebovanou elektřinu, požádali starostu Čech pod Kosířem Zdeňka Madera, aby peníze poslal majiteli domu Marianu Budinskému. Ten i přesto nechal elektřinu odpojit. - více zde

"Nyní můžeme přebývat pouze v jedné místnosti, svíčky nedovolím, protože je zde plno dětí. Na jedné plotně vaříme pro dvanáct lidí, připravujeme vodu na praní i pro dítě. Co jsme komu udělali, že jsem takto skončili. Vše máme zaplacené, nic nedlužíme," hořekuje Tulejová.

Celým případem se již začala zabývat policie, advokátka Tulejových Tamara Vránová z Prostějova totiž kvůli vypnutí elektřiny podala trestní oznámení. "První výslechy budou začátkem prosince. To však Tulejovým k bydlení nepomůže. Řešit by to mělo město Vsetín, kde mají stále trvalé bydliště," řekla Vránová.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Najdete na iDNES.cz