Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Romům vystěhovaným Čunkem dal soud šanci. Chtějí peníze za „deportaci“

  16:35aktualizováno  16:35
Olomoucký vrchní soud vrátil k novému projednávání žalobu dvaadvaceti Romů proti městu Vsetín. Ti radnici pod tehdejším vedením Jiřího Čunka žalují za porušení lidských práv, když je nechala vystěhovat za hranici Zlínského kraje. Romové chtějí vysoudit omluvu a finanční odškodnění.
Krajský soud se bude muset znovu zabývat žalobou Romů vystěhovaných ze Vsetína. Ilustrační foto.

Krajský soud se bude muset znovu zabývat žalobou Romů vystěhovaných ze Vsetína. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Celé rodiny s malými dětmi nechal v roce 2006 přestěhovat tehdejší starosta Vsetína Jiří Čunek s tím, že město jim poskytlo peníze na nákup rodinných domů na Jesenicku a na Prostějovsku. Případ už řešil krajský soud, který žalobu Romů zamítl. Na základě dnešního rozhodnutí vrchního soudu se jí ale bude muset znovu zabývat.

Romové poukazují na to, že jejich základní lidská práva byla porušena například tím, že ze Vsetína byli stěhováni násilím. Také se jim nelíbí domy, do kterých se nastěhovali a které jim město vybralo, ani podmínky, za kterých smlouvy uzavírali.

Romové: Domy jsou mokré a není tu práce

Středeční projednávání probíhalo klidně. "Ze Vsetína mě a moji rodinu vystěhovali na Jesenicko, do malé vesničky Vidnava. Není tu žádná práce, ve Vsetíně se dala občas sehnat u tamních městských služeb," řekl Karol Kandrač.

Podle něj je dům, ve kterém nyní bydlí jeho rodina, v havarijním stavu. "Stěny z vepřových cihel jsou úplně vlhké. A nejhorší je to pro děti, nikoho tu neznají, do školy musí dojíždět. Ty to skutečně odnesly nejvíce," řekl Kandrač.

"Věříme, že nakonec uspějeme, jde tady o pravdu. Chceme se vrátit do Vsetína. Dnes jsou to přesně čtyři roky, co nás vystěhovali. Celou dobu se soudíme. Českým soudům už moc nevěřím, hlavní boj bude u soudu ve Štrasburku. Tam už ví, že s námi v České republice nejednají správně," dodal u soudu.

Jako další vypovídal Milan Ščuka. "Já teď místo ve Vsetíně bydlím v malé obci Dřevnovice na Prostějovsku. Nebylo to žádné stěhování, ale přímo deportace. Přijely autobusy a prostě si nasedněte a pojedeme," vzpomněl Ščuka.

Také on chce v případě neúspěchu požádat o pomoc soud ve Štrasburku. "Nejde nám ani tak o peníze, ale spíše o pravdu, která by měla vyjít najevo. Chceme se vrátit do Vsetína, v Dřevnovicích nic není, děti musí dojíždět do školy."

Romové musí přesně říct, čím utrpěli

Už dřív se předpokládalo, že vrchní soud, vrátí žalobu krajskému soudu, aby ji musel znovu projednat. "Žalující musí blíž specifikovat, jak jim byla lidská práva krácena," doplnil mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Petr Angyalossy. Romské rodiny žádají pro každého 100 tisíc korun a písemnou omluvu v médiích a na stránkách Vsetína.

Jiří Čunek reagoval, že si stále stojí za tím, že město Romům vyšlo vstříc. "Nemuseli jsme jim nabízet vůbec nic, mohli jsme je nechat na ulici," vyjádřil se Čunek.

Vystěhováním padesáti rodin z pavlačového domu ještě jako starosta Vsetína vyřešil jeden z největších problémů města. Mnozí lidé považovali "dům hrůzy" u zdejší polikliniky za největší ostudu Vsetína. A stěžovali si na tamní obyvatele, které tvořily málo přizpůsobivé romské rodiny.

Konflikty přesáhly meze únosnosti a město rozhodlo, že pavlačový dům zbourá. Rodiny se přestěhovaly na okraj Vsetína do Poschlé a do domů, které jim koupila radnice.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Okamura zrušil podmínku účasti SPD ve vládě, s ANO je ochotna jednat i ČSSD

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Andreji Babišovi se poté, co jeho menšinová vláda nezískala důvěru, otevírají nové možnosti, jak by ji mohlo ANO...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Lidé v Praze protestovali proti Babišovi i komunistovi Ondráčkovi

Neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček na demonstraci proti zvolení...

Na pražském Malostranském náměstí protestovalo asi dvě stě lidí proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a proti tomu,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz