Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Romům vadí kontroly bytů

  14:13aktualizováno  14:13
Jeseník - S nesouhlasem Romů se setkala inspekce jesenického starosty Jiřího Krátkého (ČSSD), který chtěl prověřit, zda se s městskými byty, které Romové obývají, nakládá v souladu s nájemními smlouvami. "Na to nemá právo, to je omezování lidských práv," hodnotil návštěvu starosty a úředníků za doprovodu městské policie jeden z kontrolovaných Romů, který si ale nepřál uvést jméno. "Mám strach. Člověk nikdy neví, jestli se nebudou mstít," zdůvodnil.

Krátký uvedl, že podobnou kontrolu provádí od voleb v roce 1998 už poněkolikáté. "Podle nájemních smluv máme právo kontrolovat, zda se s městskými byty nenakládá v rozporu se smlouvou. Zároveň je to naše povinnost. Rozhodně nechodíme tam, kde je vše v pořádku," uvedl starosta Jeseníku. Tvrdí, že komise kontrolovala v neděli večer byty čtyř nepřizpůsobivých rodin dlužících radnici desetitisíce korun na nájemném. "Opakovaně jsme zkoušeli přimět nájemníky, aby se chovali k městskému majetku, jak je třeba, ale změna nenastala," uvedl Krátký.

Komise zadokumentovala současný stav: Byty jsou zničené, na chodbách páchne moč a výkaly. Nájemníci se načerno napojují na elektřinu a vodu. Hrozí nebezpečí rozšíření infekčních nemocí. "Budeme nekompromisní. Teď jim dobíhají nájemní smlouvy, takže je neprodloužíme," vysvětlil Krátký. Odmítá přitom nařčení, že se dopustil se svými lidmi  porušení lidských práv. "To je absurdní," říká.

Šéf Romské iniciativy v Jeseníku Milan Gábor považuje starostův postup za skandální porušení lidských práv. "Tohle si přece nemůže dovolit. V neděli večer vniknout s městskou policií do bytů nesmí," rozčiluje se Gábor. Uvedl, že starosta jej má o takových akcích informovat a mají se dít za účasti člověka z ROI. "Starosta ví, kde bydlím. Takové věci se musí řešit s rozvahou a ne tak chaoticky. Teď nadělal akorát zbytečně spoustu zlé krve," uvedl Gábor.

Obdobně navštěvoval s komisí městské byty v romské kolonii také starosta Kojetína Mojmír Haupt (ČSSD). "My jsme s nimi navázali dialog, zkoušeli jsme jejich problém řešit trpělivě, vysvětlováním. Efekt je ale po třech letech mizivý," uvedl Haupt. Byty v kolonii jsou rovněž zdevastované, nedávno vybudovaná nová kanalizace je ucpána odpadky, železné poklopy zmizely ve sběrných surovinách.
Také Kojetínským už dochází trpělivost. "Připravujeme soudní vystěhování. Vyčerpali jsme asi všechny možnosti," míní Haupt.

Jinde se ovšem k obdobnému problému postavili jinak. Šumperští radní městské byty obývané problémovými romskými nájemníky nenavštěvovali. "Samozřejmě jsme s nimi ve stálém kontaktu a snažíme se je přesvědčit, ale žádné přepadové kontroly neděláme ani u nich, ani u jiných neplatičů," uvedl starosta Šumperka Petr Krill (ODS).

Město se nedávno elegantně zbavilo "domu hrůzy", jak se přezdívá zničenému městskému domu na Žerotínově ulici obývaného Romy. Prodalo jej za symbolickou částku jednomu z nájemníků, který městu rovněž dlužil. "S dlužným nájemným ve výši mnoha desítek tisíc jsme se už rozloučili, ale takhle se možná začnou sami starat," přemítá šumperský starosta Petr Krill.

Advokátka Jana Hamplová nahlíží na kontroly v romských bytech jako na nestandardní. "I kdyby ti lidé žili nepřizpůsobivě, je třeba pro takové kontroly jejich souhlas, byť může mít radnice dobré úmysly. Jinak je třeba řešit tyto problémy standardně, tedy právní cestou," říká Hamplová.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Vláda nezískala důvěru. ANO odsunulo hlasování o vydání Babiše

Premiér Andrej Babiš hovoří s předsedou SPD Tomiem Okamurou na úterním jednání...

Menšinová vláda Andreje Babiše nezískala důvěru Sněmovny, hlasy dostala jen od 78 poslanců ANO. Mandátový a imunitní...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Najdete na iDNES.cz