Hlídky nemají provokovat násilí, jen chránit romské rodiny. Ilustrační foto

Hlídky nemají provokovat násilí, jen chránit romské rodiny. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Romští aktivisté chtějí kvůli Vítkovu poslat do ulic ochranné hlídky

  • 146
Aktivisté z řady romských organizací žádají po nedělním útoku na rodinu ve Vítkově okamžité zřízení ochranných hlídek. Jejich členové by měli při ochraně romských rodin spolupracovat s policií. Aktivisté ale zároveň vyzvali Romy, aby se vyvarovali střetu s neonacisty. Chystají sbírku a demonstrace.

"Vyzýváme občany romské národnosti, aby se vyvarovali otevřených střetů a i nadále nepodléhali provokacím ze strany neonacistů, kterým v posledních měsících musí otevřeně čelit," uvedlo na svém webu sdružení Romea, jehož zástupci zasedají také ve vládní radě pro záležitosti romské problematiky.

"Dále doporučujeme, a to neprodleně, vytvoření ochranných hlídek, které budou aktivně spolupracovat s místní samosprávou a PČR. Jejich cílem není provokovat násilí, ale pomoci zajistit ochranu vlastním rodinám," dodalo romské sdružení.

Výzvu nazvanou Dost! podepsali například místopředseda vládní rady pro záležitosti romské komunity Ivan Veselý a člen rady Cyril Koky, romský koordinátor Středočeského kraje.

"To, co se tady děje rok a půl, je mimořádná situace," řekl ČTK Ivan Veselý. "Vláda by měla požádat nejvyššího vojenského velitele, a to je prezident České republiky Václav Klaus, aby romské lokality byly chráněné armádou," prohlásil.

Popálená holčička bojuje o život

O přežití dítěte z podpáleného domu rozhodnou příští dny

Romské organizace tak reagují na víkendový žhářský útok proti rodině ve Vítkově na Opavsku. Připravují veřejnou sbírku na pomoc poškozeným a protestní shromáždění, takzvanou řetězovou demonstraci.

Zdeněk Ryšavý ze sdružení Romea iDNES.cz řekl, že bližší podrobnosti těchto akcí aktivisté projednají ještě dnes.

Policie hlídá, ale netrestá, zlobí se aktivisté

Podle aktivistů nárůst extremistického hnutí v Česku způsobila i liknavosti vládních politiků. Ryšavý zmiňuje například špatně sepsaný návrh na zákaz Dělnické strany. Jeho zamítnutí i podle ČSSD vedlo k propagaci pravicového extremismu místo k jeho potření.

Vláda navrhne, jak na extremisty

Strategii slibuje už měsíce, popohnal ji útok ve Vítkově

Ryšavý vidí chybu i v přístupu policie k pochodům pravicových extremistů.

"Policie zasahuje, například v Janově. Ale v momentě, kdy má dojít k druhému kroku - potrestání těch lidí - tak k tomu nedošlo. Oni se cítí beztrestní a jejich aktivita tím narůstá," říká Ryšavý.

Připomíná i sobotní pochod radikálů Ústím nad Labem. "Pochodovali a měli v rukou vlajku nacistického Německa z roku 1933 až 35. V tu chvíli jim policie dělala ochranku a místo toho, aby zasáhla proti těmto lidem, tak zasahovala proti jejich odpůrcům," zlobí se Ryšavý.

Vadí mu i vlažnost, s níž se až do nedělního útoku vládní politici vyjadřovali k nárůstu pravicového extremismu.

"Jediný, kdo to od začátku odsuzoval, byl ministr Kocáb, ostatní k tomu přistupovali velmi laxně," řekl Ryšavý iDNES.cz.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video