Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Romský koncentrák obsadili rekreanti

  8:15aktualizováno  8:15
Můžete si tam dát pivo, zaplavat si na koupališti nebo si dát večeři - to vše na místě, kde našly smrt asi dvě stovky Romů. Rekreační středisko Žalov v Hodoníně u Kunštátu stojí v prostoru bývalého koncentračního tábora pro Romy z dob nacistické okupace.
Rekreační středisko Žalov

Rekreační středisko Žalov v Hodoníně u Kunštátu stojí v prostoru bývalého koncentračního tábora pro Romy. (13. června 2005) | foto: Monika TomáškováMF DNES

Masový hrob obětí je ostatně hned vedle: pár desítek metrů v lese.

"Je to naprosto srovnatelný případ jako Lety u Písku. Nevím, proč se o Letech tolik mluví a na Hodonín se zapomíná," říká ředitelka Muzea romské kultury v Brně Jana Horváthová.

Tábor pro Romy z Moravy
Za nacistické éry totiž v protektorátu vznikly dva tábory pro Romy, jeden v Letech, druhý v Hodoníně. Oba byly součástí nacistického konečného řešení s poslední stanicí v Osvětimi. Tábor v Letech byl určen pro Romy z Čech, tábor v Hodoníně pro Romy z Moravy.

V areálu jsou dnes chatky, bazén, parkoviště, hřiště. Na terase restaurace posedávají hosté, někteří i z Německa. O historii místa nic nevědí. Jak by také mohli? Památník na místě masového hrobu není z tábora vidět a na historii místa odkazuje snad jen název: Žalov.

Jen pamětník tak může podle upraveného terénu vytušit, kde ve svahu stávaly kdysi původní dřevěné baráky, v nichž se hlava na hlavě tísnilo přes tisíc tři sta lidí včetně žen a dětí. Měli jedinou studnu - epidemie tyfu a úplavice je kosila po desítkách. Když se ukázalo, že hrobník v nedaleké obci nestíhá vyrábět rakve, vykopali vedle tábora šachty. Dozorci tam házeli mrtvé a zasypávali je vápnem.

"V Hodoníně na rozdíl od Letů stojí ještě jeden z původních dřevěných baráků. Ten by se dal využít jako pamětní síň," říká Horváthová. Před časem se pokoušela prosadit, aby byl alespoň tento barák (je v něm hospůdka pro rekreanty jménem Krmelec), zapsán do seznamu kulturních památek.

"Jenže nám řekli, že se musí napřed geodeticky zaměřit. Na to jsme jako muzeum neměli peníze," dodává Horváthová. A přiznává, že by si moc přála, aby se tábor stal jednou pietním místem se vším všudy. Ostatně má k tomu i osobní důvod - její rodina byla rovněž nacisty určena k likvidaci a jejího dědu, vysokoškolského studenta Tomáše Holomka, zachránil jen odvážný útěk na Slovensko.

"Budeme to řešit"
Zmocněnec vlády pro lidská práva Svatopluk Karásek o Hodoníně samozřejmě ví. "Je to obdobný problém, ale tam je turistické centrum, a to budeme řešit, až se vyřeší problém v Letech u Písku. V Hodoníně to totiž není tak do nebe volající jako v Letech, kde je to naše vizitka přístupu k Romům," říká.

Odborníci připomínají, že Romové nejsou jediní, kdo v táboře trpěli - po válce tam byli nahnáni Němci určení k odsunu. A ty v 50. letech vystřídali čeští političtí vězni. Nacistický koncentrační tábor se změnil v tábor nucených prací a později v tábor pionýrský. Ten po pádu komunismu koupila podnikatelka Alena Vojtová. O historii svého areálu nemluví: "K tomu se už nebudu vyjadřovat."

Omlouváme se slušným čtenářům, že pod tímto článkem nenajdou diskusi.
redakce iDNES

Autoři:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR proběhnou na podzim 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí dle krajů:

Volby do senátu

Přehled obvodů, kde se volí a seznamy kandidátů naleznete v příloze senátních voleb.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tohle hřiště je jen pro bílý! Ženy s dětmi jsou víc než dřív terčem rasistů

Ilustrační snímek

Přibývá žen s dětmi, které vyhledají pomoc kvůli tomu, že se staly terčem rasistických útoku. Musí snášet opovržlivé...

All you can eat. Triatlonista zhltal 100 porcí suši, restaurace ho vyhodila

Sushi na kulinářském festivalu Gastro Hradec.

Celebritou se v bavorském Landshutu stal třicetiletý triatlonista a bývalý kulturista Jaroslav Bobrowski. Zašel si...Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Macron: Potížisty v otázce migrace bychom měli vyhodit z Schengenu

Francouzský prezident Emmanuel Macron představil v Paříži plán na pomoc chudým....

Země, které v migrační otázce neprojevují solidaritu, by měly být vyloučeny z schengenského prostoru. Na summitu v...

Sváděla esesáky a zabíjela je, Nizozemka zemřela v nedožitých 93 letech

Freddie Oversteegenové bylo čtrnáct, když se za druhé světové války přidala k...

Freddie Oversteegenové bylo čtrnáct, když se za druhé světové války přidala k nizozemskému odboji. Přímo před očima...Další z rubriky

Mladí soudci by měli chápat, jaké to je být v roli souzeného, říká Baxa

Odstupující předseda nejvyššího správního soudu (17. září 2018)

Podílel se na vzniku Nejvyššího správního soudu a pak stál patnáct let v jeho čele. Na konci září Josef Baxa svůj úřad...

Zemřel agent StB Bittman, stál za akcí s podvrženými dokumenty nacistů

Zběhlý agent StB Ladislav Bittman (na snímku z listopadu 1998) působil v USA...

V USA minulý týden ve věku 87 let zemřel Ladislav Bittman, někdejší agent StB, který v roce 1964 vymyslel a provedl...

Obézní je každé desáté dítě. Může za to nekojení i čas trávený před televizí

obézní chlapec, ilustrace

Počet obézních dětí se za posledních dvacet pět let více než ztrojnásobil. Zatímco dříve bylo obézní každé třicáté,...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.Najdete na iDNES.cz