Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Romská hlídka je za šašky, ať svlékne uniformu, žádá česko-romský výbor

  6:25aktualizováno  6:25
Sotva se v Novém Boru Romové oblékli do uniforem, už je z nich chtějí jiní svlékat. Chtějí to přitom také Romové. Občanský výbor, který vznikl po mačetovém útoku, prosazuje, aby členové hlídek chodili v civilu a působili víc jako preventisté než pomocná stráž městské policie.

Místa v dvoučlenné romské hlídce v Novém Boru obsadili Tomáš Horvát (vpravo) s předsedou Česko-romské společnosti Štefanem Gorolem. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

"Že po městě chodí uniformovaná dvojice, kterou má každý za šašky, je neproduktivní věc. Chceme, aby v romských hlídkách byli civilové, kteří chodí do rodin a dělají prostředníky. Měl by to být hlavně komunikační kanál, který přenáší informace a vysvětluje," uvedl mluvčí výboru Pavel Danys (o romské hlídce v Novém Boru více zde).

Problém je podle něj i v tom, že radnice do romské hlídky vybrala jen představitele jednoho ze tří konkurenčních romských klanů ve městě Štefana Gorola. Gorol sám svou účast v hlídce obhajuje. "Někdo to být musí. S ostatními jsme se dohodli, pochopili to," tvrdí.

Tři měsíce od masakru: jedni se ozbrojují, druzí se stydí

Danys ale trvá na tom, že hlídka nemůže dobře fungovat, když v ní je zastoupen zástupce pouze jedné z romských rodin. "Štefan Gorol je výborný člověk, není agresivní, velice dobře reaguje na podněty ze strany majority. Je ostatně i členem našeho výboru. Jenže kdyby třeba sáhl na někoho od Turkových, tak ho zabijou nebo mu v noci vymlátí okna. Chceme, aby si Romové ty lidi vybrali sami, aby pak měli vliv," poznamenal.

Vedle klanu Gorolů a Turků je třetím hráčem na novoborské romské scéně rodina Tancošových. Před šesti lety spory mezi Gorolovými a Tancošovými vedly k otevřené válce, kdy se členové znesvářených rodin museli ukrývat mimo město (více zde).

Společný občanský výbor

Výbor vznikl 7. září, měsíc po mačetovém útoku v novoborském baru. Založili ho tři Romové a tři zástupci majority. 4. listopadu počet členů rozšířili o zástupce poslední velké romské rodiny, která ještě ve výboru nebyla zastoupena. Přijali i dalšího zástupce majority, aby žádná ze skupin nemohla druhou přehlasovat.

Výbor pořádá akce, které mají romské a neromské obyvatele sblížit. Například 16. 11. spolupořádá v místním hotelu diskusi pro všechny na téma společného soužití ve městě. Dalšími akcemi má být tancovačka, kterou uspořádají Romové pro většinové obyvatelstvo, nebo společná Mikulášská diskotéka pro děti.

Že se nemusejí, se ukázalo i po mačetovém útoku v novoborské herně. Gorolovi tehdy svolali tiskovku a nařkli servírku, že svůj díl viny má i ona (více zde). Konkurenční skupina kolem Miroslava Tancoše za to Gorolovy sepsula. Obvinila je, že do případu zasáhli proto, že útočníci byli z jejich rodiny.

Dnes se Štefan Gorol s Miroslavem Tancošem pokoušejí najít společnou řeč právě ve Společném občanském výboru, kam nedávno přibrali i představitele třetího klanu Pavla Turka.

Z deseti zájemců měli čistý trestní rejstřík čtyři, říká starosta

Novoborský starosta Jaromír Dvořák připouští, že jednostranné Gorolovo angažmá do romské hlídky může přinést problémy. "Pro komunikaci s romskou komunitou, kvůli které preventisty hlavně máme, to dobré není. Narážíme navíc na jiné vidění světa. Pan Gorol zdůrazňuje, že je ve městě předsedou KSČM, takže jsme mu museli nastavit pravidla, co může dělat a vykládat ve službě a co až ve volném čase," poznamenal.

O požadavku Danysova výboru, aby se práce romských preventistů změnila, ale prý nic neví. "Mně nic neřekli, já ten výbor ostatně ani neznám. Dnes má sdružení každý Rom, aby mohl vystupovat jako jeho představitel, a pan Danys zakládá cokoliv, aby se mohl prezentovat," podotkl starosta.

Naráží tím na to, že Danys je zároveň šéfem spolku Boráci Borákům, Štefan Gorol Česko-romského občanského sdružení a Miroslav Tancoš Romské hospodářské rady.

Starosta rovněž argumentuje tím, že obsadit místa romských asistentů není jednoduché. "Z romské komunity jsme dostali deset návrhů, kdo by to mohl dělat. Čistý trestní rejstřík měli jen čtyři z nich. Těžko můžeme posílat na řešení problémů někoho, kdo má sám máslo na hlavě," dodal Dvořák.

Vybírejte mezi těmi, co zametají ulice, radí romský strážník

Aby uchazeč o práci asistenta prevence kriminality doložil výpisem z rejstříku trestů, že nebyl v posledních třech letech odsouzený pro úmyslný trestný čin, doporučuje ministerstvo vnitra. "Jedná se opravdu jen o doporučující kritéria, za konkrétní výběr zodpovídá obec," podotkla Petra Schneiderová z tiskového odboru ministerstva.

Radnice v Děčíně čistý trestní rejstřík nepožadovala. "Tři moji nejlepší chlapi jsou ve skutečnosti polepšení bývalí grázlové. Netrvat na bezúhonnosti a brát raději kvalitní lidi, i když byli třeba trestaní podmínkou za nějaké lehčí delikty, se nám jednoznačně osvědčilo," prohlásil šéf tamních romských hlídek Milan Horvát.

Přidal i radu, již dává starostům, kteří romské hlídky zakládají: "Tato služba nikdy nebude dobře fungovat, když v ní budou členové bohatých rodin, ze kterých mají Romové strach ne kvůli jejich autoritě, ale kvůli jejich moci. Starostům vždycky říkám, ať kandidáty hledají mezi lidmi, kteří dobře zametají ulice, protože těm jde o věc, a ne mezi těmi, kteří mají na krku půlkilové zlaté řetězy, protože těm jde jen o další posílení moci."Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Poslanci se přeli o vydání Babiše a Faltýnka ke stíhání, rozhodnou v pátek

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (oba ANO) byli vydáni Sněmovnou k trestnímu...

Spor o premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců Jaroslava Faltýnka, respektive o to, kdy Sněmovna rozhodne, zda je zbaví...

ŽIVĚ: Máme tu další pokus, jak nám vnutit kvóty, burcoval poslance Okamura

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Hnutí SPD Tomia Okamury si vynutilo, aby Sněmovna přednostně řešila návrh nových azylových pravidel v Evropě. „Máme...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz