Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Romská agenda na Úřadu vlády povýšila, vede ji přímo Nečas

  8:31aktualizováno  8:31
Plány Úřadu vlády k integraci Romů by měly končit v koši méně než v minulosti. Radě vlády pro záležitosti romské menšiny totiž předsedá přímo premiér Petr Nečas a slibuje, že jeho působení nebude symbolické. Chce především snížit počet romských dětí ve zvláštních školách a zvýšit zaměstnanost.

Ilustrační foto z mosteckého sídliště Chanov. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Nečas vnímá radu jako klíčový poradní orgán vlády. Usiluje prý o to, aby nebyla pouze formálním tělesem a měla jasné a konkrétní výsledky. Předseda vlády to uvedl na prvním a zatím jediném zasedání rady.

"Výstupy z rady bude brát pan premiér i celá vláda velmi vážně a doporučeními se bude při zasedání vlády zabývat," uvádí mluvčí Úřadu vlády Jakub Stadler. Experti v minulosti kritizovali, že návrhy rady neměly ve vládě a na ministerstvech dostatečnou váhu.

Kromě Nečase jsou novými členy rady také ministři kultury, vnitra, školství, pro místní rozvoj, práce a sociálních věcí a několik náměstků z dalších resortů. Polovinu třicetičlenné rady povinně tvoří Romové. Změny přinesla úprava statutu, který schválila předchozí vláda loni v březnu.

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny je stálým poradním orgánem vlády, které předkládá své návrhy a podklady. Má přispívat k integraci romské komunity do společnosti a zabezpečovat součinnost státních úřadů.

True

Také odborníci věří, že přítomnost premiéra zvýší respekt rady. "Předpokládám, že když zasedání řídí ministerský předseda a budou tam chodit členové vlády, tak závěry a úkoly budou mít vyšší váhu a budou plněné," domnívá se sociolog Ivan Gabal, který se zasedání účastnil jako host.

Rada vlády

Rada vlády pro záležitosti romské komunity byla zřízena v září 1997 pod názvem Meziresortní komise pro záležitosti romské komunity. Schvaluje dlouhodobé Koncepce romské integrace, její kancelář každoročně zpracovává Zprávu o stavu romských komunit v ČR. V minulosti Radu vedl Petr Uhl či Jan Jařab.

S dlouholetou členkou rady Lýdií Poláčkovou se nezávisle na sobě shodují, že je Nečasovo vystoupení příjemně překvapilo. "Znělo to velmi vstřícně," podotýká koordinátorka pro romskou menšinu na ostravském magistrátu. Obává se ale, zda premiérovi časová vytíženost dovolí účast na dalších zasedání rady.

Nečas na jednání uvedl, že chce být plnohodnotným předsedou, který se bude účastnit jednání pravidelně.

Podle ředitelky kanceláře a tajemnice rady Gabriely Hrabaňové členství politických špiček zefektivní činnost rady, zrychlí rozhodování a také zvýší šanci její návrhy prosadit.

"Díky dalším novým členům by se měla zlepšit i komunikace s obcemi a součinnost s Agenturou pro sociální začleňování v romských lokalitách," věří Hrabaňová.

True

Rada chce pod Nečasovým vedením změnit současný stav, kdy značná část romských dětí navštěvuje speciální a praktické (dříve zvláštní) školy. Podporovat hodlá inkluzivní vzdělávání, jehož cílem je, aby se pohromadě učily všechny děti - bez ohledu na jejich inteligenci, zdravotní stav či sociální zázemí.

"Už první setkání ukázalo, jak je důležité, když ministr školství mohl slyšet konkrétní návrhy od Romů, jak by se situace mohla řešit," uvádí Hrabaňová. Druhým klíčovým tématem bude nezaměstnanost Romů.

Rada na prvním zasedání také například požádala ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka, aby do konce května zhodnotil dopady balíčku úsporných opatření v sociální oblasti na romské vyloučené lokality a do zpracování reforem zapojil i romské zástupce.

Podle statutu by měl být členem rady i vládní zmocněnec pro lidská práva. Premiér ho ale zatím nejmenoval.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Okamura zrušil podmínku účasti SPD ve vládě, s ANO je ochotna jednat i ČSSD

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Andreji Babišovi se poté, co jeho menšinová vláda nezískala důvěru, otevírají nové možnosti, jak by ji mohlo ANO...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz