Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Romové žijí v Česku jako v apartheidu, píšou židé a hinduisté papeži

  10:49aktualizováno  10:49
Čeští Romové žijí v podmínkách podobných apartheidu, domnívají se představitelé hinduistů a židů ve Spojených státech. Vyzvali proto papeže, aby při své nadcházející cestě do Česka nastolil otázku životních podmínek Romů v zemi. Benedikt XVI. přijede na třídenní návštěvu 26. září.

Reakce Vatikánu na výzvu zatím není známa. Na snímku Benedikt XVI. | foto: AP

Představitel hinduistů Rajan Zed a prominentní rabín Jonathan B. Frierich ve společném prohlášení vydaném v Nevadě tvrdí, že Romové v Česku čelí násilným útokům, stereotypům, rasismu, předsudkům, bití, špatným bytovým podmínkám, nezaměstnanosti, perzekucím, sociální vyděděnosti či segregaci ve školství, informuje list The Jerusalem Post.

Podle Zeda a Friericha se propast mezi Romy a českou majoritou prohlubuje. Romům jsou odmítány služby v restauracích, obchodech a na diskotékách, úřady a potažmo stát je odmítají chránit před utlačováním. Navíc byli podrobeni nuceným sterilizacím, píše se v prohlášení. Server The Indian zmiňuje také protiromské útoky zápalnými Molotovovými koktejly.

Autoři petice píší, že by byl téměř hřích a morálně neospravedlnitelné pro věřící, kdyby špatné zacházení s Romy ignorovali. Papež, jako nejvlivnější náboženský lídr, by mohl být podle nich v nastolení romské otázky během návštěvy úspěšný. The Jerusalem Post připomněl, že Romové začali přicházet do Evropy v 11. století, většinou z Indie.

Papež v Česku

Benedikt XVI. navštíví Prahu, Brno a Starou Boleslav. Církev na slavnostní bohoslužby rozdává místenky.

Reakce Vatikánu na výzvu zatím není známa. Papež stráví na konci září v České republice tři dny. Většinu času bude v Praze, zavítá ale také do Brna a Staré Boleslavi. Na programu má setkání s prezidentem Václavem Klausem, duchovními, politickými i kulturními špičkami.

Některé případy útoků na Romy či jejich diskriminaci řeší v současné době česká policie i úřady. Například problematiku sterilizací by rád znovu otevřel ministr pro menšiny Michael Kocáb, důvodem je případ čtyřicetileté Romky z Frýdku-Místku, které údajně sociální pracovnice hrozila odebráním dětí. - přečtěte si Kocáb chce otevřít sterilizace žen, pokračovaly prý i po verdiktu soudu

Posledním nejznámějším případem útoku na Romy je žhářský útok ve Vítkově, při kterém byla těžce popálena dvouletá dívka. Policie nedávno pozatýkala údajné útočníky, z nichž tři se už k činu přiznali. - vše o žhářském útoku ve Vítkově čtěte zde

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zemřel „papež francouzské kuchyně“ šéfkuchař Paul Bocuse. Bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel světoznámý francouzský kuchař Paul Bocuse (na snímku...

Ve věku 91 let zemřel jeden z nejznámějších kuchařů světa Paul Bocuse. Držitel michelinských hvězd měl pověst...

Spor s „Rakeťákem“ i covfefe. Donald Trump slaví rok ve funkci

Donald Trump

Donald Trump slaví rok ve funkci prezidenta Spojených států. V čele světové velmoci byl výrazný především na poli...

Voda dojde 22. dubna. Kapské město je na suchu, šetřit musí i turisté

Kapské město trápí v posledních letech velmi vysoké teploty a sucha.

Klimatické změny přinášejí do některých světových regionů dosud nevídaná horka. S nimi přicházejí regiony o zdroje...

Najdete na iDNES.cz