Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sokolovští Romové chtějí zbořit bariéry. Pohostí lidi v obávané ulici

  20:13aktualizováno  20:13
Přijďte mezi nás! Podívat se, jak žijeme a co umíme, buďte našimi hosty. Přímo do obávané ulice U divadla zvou sokolovští Romové k sobě domů majoritu na kulturně-gastronomickou akci, která nemá v kraji obdoby. Zvlášť v době, kdy některými českými městy zmítá neklid a nesnášenlivost.

O Romech a jejich zvycích bude sokolovským školákům vyprávět i bývalý frontman skupiny Gipsy.cz Vojta Lavička (druhý zprava). | foto: Supraphon

Zdejší romské kuchařky doma i venku na chodníku uvaří na ochutnávku svá tradiční jídla. Na pódiu v uzavřené ulici zahrají jejich, ale i české kapely - od cimbálovky, přes romský pop, až po hip hop. Vystoupí i taneční skupiny.

Z fasád domů se stane obrazová galerie. Z oken a také mezi činžáky budou viset tři krát pět metrů velké výkresy sokolovských školáků na téma romský svět.

Ojedinělý pokus, jak zbourat bariéry aspoň v některých hlavách, se odehraje 4. až 5. října. Tím ve městě vyvrcholí dvoutýdenní projekt prevence kriminality nazvaný Žijeme tu společně - Otevřená ulice. Moderovat přijede Vojtěch Lavička, bývalý frontman kapely Gipsy.cz.

Lidé se prý ulicí bojí projít

"Ulice nemá u občanů zrovna dobrý zvuk a jméno. Na to jsme často při organizování naráželi," připustil Hugo Šulc z marketingové a grafické firmy Fornica, která scénář akce připravuje. V průzkumu veřejného mínění lidé v roce 2011 uváděli, že se tudy bojí procházet. Přitom tu policie neeviduje téměř žádné trestné činy či přestupky. Lidem se cítí ohroženi hloučky pokřikujících Romů.

Romové se sice k festivalu hrdě hlásí, budou se na něm podílet, ale hlavním organizátorem je město a městská policie. Ta na akci za 210 tisíc korun získala grant 130 tisíc od ministerstva vnitra.

"Celé to vzniklo proto, abychom ukázali, že řada našich lidí umí žít, nezlobí, nejsou špatní. Romy zase těší, že se o ně někdo zajímá," vysvětlil Antonín Bandy, šéf občanského sdružení Vize budoucnosti Romů.

Muzikant Vojta Lavička si už chystá přednášky

Hudebně-kulinářská show celou akci uzavře. Předcházet jí ale budou už od 23. září přednášky na všech sokolovských základních školách. O Romech, jejich historii, jazyku a zvycích si s žáky 5. tříd popovídá už zmiňovaný hudebník Vojtěch Lavička, romský strážník Patrik Bandy, Štefan Gabčo ze společnosti Člověk v tísni a krajský koordinátor pro národnostní menšiny Pavel Vaculík.

"Vyprávění o kultuře a nátuře Romů přímo z jejich úst může být hodně poučné a zajímavé. Na mladou generaci to může zapůsobit," myslí si místostarosta pro školství Ladislav Sedláček.

Stovky žáků základních i středních škol postupně půjdou do kina Alfa na dokumenty, jež zapůjčilo pražské romské muzeum. Uvidí i film Barevný úspěch a po produkci má opět následovat povídání s Lavičkou a Bandym. Ti menší školáci pak dostanou za úkol namalovat, co viděli a slyšeli.

V závěru druhého týdne se ulice U divadla uzavře pro dopravu, uklidí a připraví, aby tu děti z mateřských škol mohly pomalovat asfalt barevnými křídami. "Už se těší, jak udělají lidem radost," poznamenala Hana Procházková, zástupkyně velitele městské policie. To už bude z oken viset i dvanáct nejlepších velkoplošných kreseb. V pátek 4. října se sem půjdou školáci z celého města podívat na vernisáž.

Strážníci a preventisté si vymění zkušenosti

Součástí projektu bude i konference odborníků na téma prevenci kriminality. Zkušenosti si vymění strážníci a preventisté z Karviné, Litvínova, Karlových Varů. Dorazí i náměstek ministra vnitra.

"Romové tu s námi žijí, musíme se naučit žít spolu. Ať napřed řeknou, co udělají oni pro nás a podle toho my se zařídíme. Nechtěli jsme, aby to celé pořádalo město. Proto se podílí i romská komunita," shrnul přístup vedení Sokolova místostarosta Sedláček.

Kdykoliv je řeč o prevenci a práci s menšinami, bývá Sokolov dáván za vzor. "Nemáme s Romy žádné vážné potíže, neodehrávají se tu přepadení, která by mohla vzbuzovat v občanech obavy. A když se něco přihodí, policie případ rychle vyšetří. Naposledy dopadla Romy, kteří přijeli z Anglie a ohrožovali nožem mladíky," popsal stav velitel sokolovských strážníků Petr Kubis.

Díky romským asistentům se daří s komunitou mluvit

Je mu jasné, že město neovlivní systém vyplácení sociálních dávek a ani nezmění chování některých Romů, pro něž trest vězení není velkým strašákem.

"Můžeme ale ovlivnit to, aby Romové mohli chodit do práce a zapojili se do veřejného života. Díky čtyřem romským asistentům, které jsme přijali, se nám daří s komunitou manipulovat a spolupracovat. Podařilo se nám tak odvrátit demonstraci, nepřišel na ni žádný místní Rom," dodal Kubis.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....



Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...



Další z rubriky

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Lepší silnice, rychlejší auta, ale víc agrese

Škoda Favorit

Klidnější provoz na českých silnicích za minulého režimu vystřídala divoká porevoluční léta, kdy se krajinou proháněla...

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!



Najdete na iDNES.cz