Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Romové: začínají rovnou s heroinem

  8:41aktualizováno  8:41
Praha - V Praze by mělo v nejbližší době vzniknout první protidrogové centrum zaměřené pouze na Romy. Počet lidí, kteří drogy v tomto etniku berou, totiž dramaticky roste. Nejstarší generace Romů je zděšena. "Začíná to být opravdu problém i v samotných romských rodinách. Ta nejstarší generace jen žasne nad tím, jak jejich děti s drogou experimentují nebo jí propadají. Doslova bijí na poplach," říká náměstek primátora Otto Kechner, který má na starosti sociální problematiku.

I když nejsou k dispozici žádné oficiální statistiky, protože Romové většinou při kontaktu se streetworkery v ulici nechtějí prozradit své jméno ani národnost, jejich počet narůstá.

"Počet uživatelů drog mezi Romy narůstá, jestliže jsme letos za šest měsíců zaznamenali téměř tisíc sedm set kontaktů, za celý minulý rok to bylo zhruba dva tisíce šest set," potvrzuje Michal Horák, vedoucí občanského sdružení Host, které s Romy pracuje.

Podle odborníků nastal v tomto etniku drogový boom zhruba před čtyřmi lety. Drogy přitom brali zcela jiným stylem.

"Alarmující bylo, že s experimenty začínali ve velmi nízkém věku. Výjimkou nebyly ani osmileté děti. Nejhorší bylo, že nezačínaly s marihuanou, ale rovnou si píchaly heroin," prohlašuje protidrogová koordinátorka hlavního města Nina Janyšková.

Město i proto v těchto dnech uvolnilo čtyři sta tisíc korun na podporu prvního protidrogového centra, které by mělo sloužit výhradně Romům. Centrum by mělo vést právě občanské sdružení Host.

"Středisko by mělo být podobného typu jako Drop in či Sananim, mělo by navázat na naši dvouletou terénní práci," říká o budoucím zařízení Michal Horák.

Vedoucí Hostu především vítá to, že centrum pomůže jeho zaměstnancům pracovat s klienty soustavněji. Streetworkeři je mohou také lépe poznat a vědět více o jejich aktuálním zdravotním stavu. "Dosud práce s Romy probíhala tak, že jsme je potkali na ulici, a abychom je nevylekali, nechtěli jsme znát ani jejich jméno, natož bydliště či jejich drogovou minulost. Vůbec jsme tak o nich nic nevěděli," popisuje způsob dosavadní práce Horák.

Horák věří, že centrum umožní streetworkerům drogově závislé Romy vůbec podchytit. Většina z nich totiž nevyužívá stávající protidrogová centra jako například Drop in či Sananim.

"Mají ostych do takových zařízení chodit, možná v tom svou roli hrají i národnostní důvody," soudí náměstek primátora Otto Kechner.

Michal Horák však vidí jiný důvod nezájmu či nechuti Romů využívat zařízení, která nejsou určena speciálně pro ně.

"Není to tak, že by neměli důvěru k jiným centrům, není to ani v tom, že by třeba neměli rádi Sananim, oni spíše obecně nevěří institucím, a tak si o nich ani neshánějí žádné informace," míní Horák.

Proč se tedy město nepokusilo vybudovat protidrogové centrum zaměřené pouze a jenom na Romy?

"Důvodem je omezený rozpočet, ale také kastovnictví uvnitř těchto menšin," říká Kechner.

Jeho slova potvrzuje i drogová koordinátorka Nina Janyšková. "Například v Praze 4 bychom museli zbudovat speciálně centra jak pro Romy, tak i pro Olachy, kteří tam žijí," doplňuje Janyšková.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Proti přijímání uprchlíků je téměř 70 procent Čechů, ukázal průzkum

(Ilustrační snímek)

Téměř sedmdesát procent Čechů si myslí, že Česká republika by vůbec neměla přijímat uprchlíky ze zemí postižených...

Konstrukční vadu trojské lávky zatím nikdo nepotvrdil, řekl Dolínek

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek odpovídal v Rozstřelu iDNES.cz na otázky související s pádem lávky přes Vltavu...

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...Najdete na iDNES.cz