Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Romové vystěhovaní do tělocvičny se vracejí do nebezpečného domu

  16:52aktualizováno  16:52
Žáci základní školy v ústecké čtvrti Předlice přišli o hodiny tělocviku. Tělocvičnu místo nich obsadili lidé z nedalekého zdevastovaného domu, který je vážně narušený, a hrozí, že spadne. Ve škole mají přebývat až do středy. Většinu času přesto tráví v nebezpečné stavbě.

Do školní tělocvičny lidé chodí jen přespat. Den tráví ve svých bytech v nebezpečném domě. | foto: Karel Pešek, MAFRA

"Děti byly zklamané. V pondělí se vždycky těší do školy kvůli tělocviku, dnes jsme měli mít nácvik šplhu na tyči. Místo toho mají výtvarnou výchovu a kreslí, co se jim líbilo o víkendu," popsala učitelka třídy 2. B Veronika Holá.

Obyvatelé tělocvičny mají své domovy v domě v ulici Beneše Lounského, který statik označil za neobyvatelný. Vedení města se proto už od 25. září snaží nájemníky přesvědčit, aby se vystěhovali. První nabídku na ubytovnu v Čelakovského ulici, kde byl nepořádek a štěnice, lidé odmítli. Na tělocvičnu nakonec 36 lidí, z toho 27 dětí, kývlo v pátek (o stěhování zde).

"Bylo to pro mě překvapení, nečekal jsem to. Byl jsem už doma v Děčíně, když zavolal ředitel městské policie a ptal se, jestli jim vyjdeme vstříc. Sekretářka, která bydlí v Ústí, jim otevřela školu. Matrace zajistila městská policie," popsal ředitel školy Martin Košnar.

Noví obyvatelé školy mají k dispozici dvě sprchy a toalety v budově tělocvičny. Vařit si ale mají chodit zpátky do svých bytů. Na pořádek v tělocvičně dohlíželi přes víkend dva asistenti prevence, kteří spolupracují s městskou policií.

Podle ředitele Košnara bydlí někteří lidé v předlické tělocvičně už podruhé. Jsou to členové rodiny Červeňákových, která před 19 lety odjela na Slovensko, pak se ale vrátila a protože v jejich bytech už byli jiní nájemníci, vedení města je tehdy na čas nastěhovalo právě do tělocvičny.

Do domu si chodí vařit, říkají strážníci

V pondělí dopoledne ale byla tělocvična prázdná. "Asi na úřadě řeší svoji situaci," uvažoval ředitel Košnar.

Fotogalerie

Skutečnost byla jiná. Lidé se vrátili do zničeného a nebezpečného domu, odkud se je magistrát snaží dostat. Někteří stáli v oknech, další se dívali na televizi. Jedna z žen otevřela dveře, když ale zahlédla novináře, okamžitě je zabouchla.

"My víme, že si chodí vařit do toho domu. Protože je budova soukromého vlastníka, nemůžeme s tím nic dělat," reagoval zástupce ředitele městské policie Jan Novotný.

Do školní tělocvičny, kde mají osobní věci, doklady a oblečení, totiž lidé chodí jen přespat. "Pokud se pohybují v domě, pak na vlastní nebezpečí," uvedla mluvčí magistrátu Romana Macová.

Jak dlouho to takto bude trvat, není jasné. "Původně to mělo být jen do pondělí. Když zatopíme, mohou tady ale být déle," říká ředitel školy Košnar.

O novém bydlení se rozhodne ve středu

Podle Víta Kučery z organizace Člověk v tísni budou lidé přespávat v tělocvičně do středy. "Ve středu se má uzavřít jednání o novém bydlení," říká Kučera. Rodiny by měly získat nové domovy v činžovních domech v okolí.

Dům v ulici Beneše Lounského není jediný zchátralý a nebezpečný v této lokalitě. Podle statika je v Předlicích neobyvatelných celkem 29 budov. V jedné z dalších bydlí třeba Gizela Karičková.

"Byla tady elektrika i voda. Majitel ale neplatil, tak nám všechno vypnuli," říká.

Topí si dírou ve zdi, kam přikládá parkety z okolních zdemolovaných domů. Vodu na vaření nosí v lahvích od známých, na praní ji bere v potoce. Vaří na improvizovaném vařiči z kamenů. Shodou okolností je to teta pětadvacetileté ženy, která 19. září zahynula v domě ve vedlejší Hrbovické ulici, když se na ní zřítil strop (o neštěstí zde).

Domy totiž rozebírají zloději kovů, kteří kradou vše železné včetně nosných traverz. Na nebezpečí strážníci upozorňují cedulemi s nápisy v češtině, němčině a romštině. Jednu přitloukli 26. září i na dům v ulici Beneše Lounského, jehož nájemníci teď přespávají v tělocvičně. Cedule už na rozdíl od nájemníků z domu zmizela.

Majitel Klement Bruncík začal domy opravovat, jenže podle magistrátu to nic nemění na tom, že nejprve se mají nájemníci vystěhovat. "Dále platí rozhodnutí stavebního úřadu, který do domu zakázal vstup a majiteli uložil provést opravu. Práce, které majitel dosud udělal, jsou neodborné, nedostatečné a stav domu neřeší," sdělila mluvčí magistrátu Macová (o opravách domu zde).Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Babiš: Pokud bych byl zásadní překážka, nemusím být za každou cenu premiér

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Šéf ANO Andrej Babiš řekl, že o tom, kdo by měl sestavovat vládu, rozhodne vedení hnutí. „Podvolím se hnutí. Pokud bych...

S Milošem mě spojil havlistický režim, říká Klaus v rozhovoru MF DNES

Bývalý prezident Václav Klaus

„S Milošem Zemanem jsme si vždycky byli blíž, když proti nám jakkoli definovaný režim přitvrdil, a naše velikánské...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz