Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Romové v Tanvaldu pohřbili mladíka, u místa střelby drželi minutu ticha

  9:31aktualizováno  14:16
V Tanvaldu na Jablonecku pohřbili příbuzní a kamarádi mladého Roma, který byl za nejasných okolností na Nový rok zastřelen. Na pietní akt dorazilo přes dvě stě Romů. Policisté při průchodu městem regulovali dopravu, dohlíželi i na místo činu, kde Romové drželi minutu ticha.

Zádušní mše začala v 11 hodin v kostele sv. Františka z Assisi v tanvaldské části Šumburk. Na pohřbu hrála romská kapela. Během smutečního aktu museli Romové vynést jednu ženu z kostela, protože omdlela. Záchranku ale účastníci pohřbu odmítli.

Desítky lidí zůstaly před kostelem a čekaly, aby mohly doprovodit rakev na poslední cestě na místní hřbitov. Tam vyšel dav krátce před polednem. Před půl jednou se pozůstalí vydali k místu, kde se tragédie v noci na neděli odehrála, aby tam zavzpomínali na mladého Roma.

Akci zpovzdálí sledoval antikonfliktní tým, zásahová jednotka, dopravní policisté regulující dopravu, psovodi a strážníci. Přesný počet ale policejní mluvčí Vlasta Suchánková z taktických důvodů neuvedla. Podle ní vše proběhlo v klidu a bez narušení.

Fotogalerie

"Žádné problémy jsme zatím nezaznamenali, pouze jsme v souvislosti s průvodem regulovali dopravu. Situaci samozřejmě dál monitorujeme, aby nedošlo k nějakému narušení nebo výtržnostem, až bude průvod přicházet k místu tragédie," řekla ve třináct hodin pro iDNES.cz Suchánková. Dosud podle ní nebyl nikdo zadržen.

Při pochodu truchlící šli i kolem domu, kde bydlí střelec. Místo hlídali policisté s psovody. Nikdo se ale nepokusil poklidný průvod narušit, jen se občas z procesí ozvaly nadávky nebo poznámky. Několikrát zaznělo i: "Tady bydlí ten vrah," a podobně.

Pietní průvod došel až k místu, kde se tragédie odehrála. Příchozí položili svíčky a otec zastřeleného mladíka je vyzval, aby drželi minutu ticha. Policisté na místě zůstávají i po konci pietního aktu, aby situaci hlídali a případně uklidnili.

Rasový motiv útoku policie vyloučila

Po romském mladíkovi a jeho o dva roky starším bratrovi střílel v noci na Nový rok třiašedesátiletý muž z Tanvaldu, zatím proti němu nebylo zahájeno trestní stíhání. Byl jen u výslechu. Další podrobnosti jsou zatím předmětem vyšetřování. Podle krajské státní zástupkyně Lenky Bradáčové prověřují policisté všechny varianty, co se na místě mohlo stát, od případné vraždy až po nutnou obranu.

Ve hře je i varianta, že se v Tanvaldu stala loupež nebo krádež. "Nemohu vyloučit obvinění ani z jedné, ani z druhé strany, nebo zda tam padne obvinění na obou stranách," naznačila další možný vývoj. Bradáčová vylučuje rasové pohnutky, další posun v případu by podle ní mohl nastat zřejmě příští týden.

Autoři: , , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Po honičce kolem města museli řidiče z auta dolovat policisté

Řidič odmítal vystoupil, policisté museli obuškem prorazit okno.

Ve zběsilou honičku se proměnila běžná policejní kontrola řidiče volva ve Vysokém Mýtě. Po osmikilometrové jízdě se...

VIDEO: Opilého řidiče dodávky vystřídal ještě větší opilec a boural

Opilec za volantem

Hned dva opilé řidiče ve stejném autě zastavili v neděli policisté v Červeném Újezdu na Praze-západ. Nejdřív zabavili...

Obžalovaný z útoků na 162 dívek netrpí deviací, shodují se znalci

Obžalovaný Jaroslav Pulpán v soudní síni.

Jaroslav Pulpán, který čelí obžalobě za rozsáhlé sexuální útoky na mladé dívky a školačky, netrpí žádnou duševní...

Najdete na iDNES.cz