Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Romové v Lysé volili hlavně ODS

  15:52aktualizováno  15:52
Lysá nad Labem - "Tak Václava, Václava," říkal si tak trochu pro sebe menší podsaditý muž s knírkem, když v sobotu v poledne mířil za plentu. Za pár okamžiků vyšel ven, hodil obálku do urny a čekal, až v jedné z místností mateřské školky na sídlišti odvolí ještě manželka a syn se svou ženou. Nebylo to žádné překvapení - Milan Horvát, romský podnikatel z Lysé nad Labem, si vybral ODS.

"Pan Klaus je jediný člověk, který to tady dá dohromady. Není pravda, že je ve straně sám, má tam spoustu mladých a schopných lidí, kteří chtějí zavést nižší daně
a snížit zadlužení země," říká majitel stavební firmy, který je nejen mezi Romy váženým člověkem a autoritou.

Ostatně už ve volební místnosti jeho i manželku všichni srdečně zdraví a i venku před školkou s ním každý druhý člověk prohodí pár slov.

V Lysé v pátek a v sobotu volilo asi devadesát Romů, Milan Horvát se však dušuje, že žádného nepřemlouval, aby volil jeho oblíbenou stranu, za níž také sedí v městském zastupitelstvu.

"Nikoho jsem nepřesvědčoval, každý má přeci svůj rozum. I moje rodina se svobodně rozhodla. A volila také Klause," dodává spokojeně. Nemusel prý ani nikomu z Romů vysvětlovat, jak se volí nebo kde jsou ve městě volební místnosti. Tvrdí, že Romové v Lysé se o politiku zajímají.

VOLBY 2002

zpráva o průběhu voleb

ohlasy na volby

konečné výsledky

kompletní zpravodajství
on-line reportáž

video z voleb

foto z voleb

O pár set metrů dál také volí skupinka Romů. Zatímco ostatní lidé vstupují do
budovy hasičské zbrojnice v tričkách a kraťasech, Romové vypadají trochu slavnostně - mají černé kalhoty a košile, vlasy pečlivě učesané. "Já jsem hrdý na to, že jdu volit," svěřuje se jeden z nich.

A koho si vybral? Jak jinak než Václava Klause. "ODS je i tady na radnici a dělá
to dobře. A máme tam Milana Horváta," říká o muži, díky němuž funguje ve městě romské sdružení, na které se jezdí dívat odborníci z celé republiky i ze zahraničí. Romové v něm učí děti, pořádají plesy, koncerty...

"Určitě devadesát procent Romů volilo jako já," je přesvědčen Horvát, který v sobotu netrpělivě čekal na první předvolební výsledky. Ty ho ale zřejmě příliš neuspokojily, přestože také hlasy Romů pomohly do parlamentu místostarostovi Lysé Hynku Fajmonovi.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda schválila demisi. Zatím není jisté, kdy ji prezident přijme

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi jen půl dne poté, co v úterý ve Sněmovně nezískala důvěru....

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Babiš slyšel podmínky ČSSD. ANO zatím nehodlá nabízet jiného premiéra

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka, úřadující šéf strany Milan Chovanec a...

Andrej Babiš zahájil jednání o nové vládě a jako možného partnera oslovil ČSSD. „My se do vlády netlačíme. Není to...

Najdete na iDNES.cz